Václava Postráneckého (†75) sme u nás vnímali najmä z filmu S tebou ma baví svet, v ktorom v roku 1982 vytvorili nezabudnuteľnú komickú dvojicu s Júliusom Satinským. No český herec mal k Slovensku a našim hercom oveľa vrúcnejší vzťah, než si mnohí myslia. Desaťročia bol verný svojej manželke Helene, ktorá bola pri ňom spolu s deťmi aj v čase, keď naposledy vydýchol.

Zomrel v kruhu rodiny

Hercovi vzala život rakovina pažeráka, hoci s onkologickým ochorením bol odhodlaný bojovať zo všetkých síl. Prvé príznaky sa u neho objavili na jar minulého roka a čoskoro v nemocnici podstúpil operáciu brušnej dutiny. Po nej drasticky schudol, no viac ho mrzelo, že jeho divadelné úlohy museli alternovať kolegovia. „Svoje telo sa snažím s pomocou lekárov dostať do obvyklej kondície. Je len na mne, aby som sa k celej veci postavil statočne a čelil tomu bez strachu, ako najlepšie dokážem,“vyhlásil vtedy. Z hercových úst slovo rakovina nezaznelo, hoci jeho telo bolo posiate metastázami. Trpel neznesiteľnými bolesťami, zmysel pre humor ho však neopúšťal. „Človek nikdy nevie... Vzhľadom na to, že umierame od narodenia a dopredu netušíme, kedy s tým budeme hotoví, by sme sa mali neustále snažiť o čistý stôl a dokázať s chuťou pracovať, milovať a vôbec žiť. Aby to celoživotné umieranie aspoň za niečo stálo. Momentálne mi je tak strašne zle ako ešte nikdy. Neodhadnem, ako mi bude o sekundu, preto o tom radšej mlčím,“vyhlásil po operačnom zákroku. Keď bolo evidentné, že svoj boj prehráva, v nemocnici ho odpojili od prístrojov. Zomrieť išiel domov. „Vašek vedel, že sa blíži koniec,“ prezradila jeho manželka, niekdajšia baletka Helena Postránecká. Podľa dostupných informácií naposledy vydýchol po desiatich dňoch od návratu z nemocnice a jeho najbližší v tom čase boli pri ňom.

Najspravodlivejší

Rodina bola pre herca najdôležitejšia. Ženatý bol viac ako päťdesiat rokov a v čase mladosti na svoju atraktívnu manželku poriadne žiarlil. „Mala krásny hrudníček a keď sa za ňou na ulici otáčali, povedal som jej, že teraz je to ľahké, ale nech počká, kým bude mať šesťdesiat. Ja budem jediný,“ skonštatoval v televíznej šou Jana Krausa. S manželkou mali obdivuhodný vzťah, v ktorom sa im narodil syn Vilém a dcéra Lucie. Tá z otca spravila dvojnásobného dedka a on svojich dvoch malých vnukov nazýval demolačnou čatou. „Obaja maľujú, spievajú, ale aj hrajú. Čo z nich bude a či sa vydajú umeleckým smerom, je zatiaľ v nedohľadne,“zauvažoval.

Nesmierne trpel: Václav Postránecký na jednej z posledných fotografií.
Nesmierne trpel: Václav Postránecký na jednej z posledných fotografií.
Zdroj: Profimedia.sk

Václav Postránecký, ktorý pred kamerou začínal v roku 1949 ešte ako dieťa, sa to už nikdy nedozvie. Málokto vie, že počas života profesijne obdivoval naše divadelné prostredie. „Slovenské herečky a hercov vrúcne milujem od roku 1960, keď som bol v Bratislave prvýkrát. Mojím slovenským bohom bol vtedy Ctibor Filčík. V Sartrovom Diablovi a Pánu Bohovi bol doslova božský,“ tvrdil a zaspomínal i na ďalšieho umelca, ktorý ho formoval. „Gustáv Valach bol takisto jedinečný. Bol to veľký národovec a keď nesmel vystupovať a tvoriť na Slovensku, pretože sa netajil vierou v Boha, Česi mu dali možnosť účinkovať v seriáloch a vo filmoch.“

Špeciálne miesto v Postráneckého srdci mal Július Satinský. Poznali sa z niekoľkých projektov, keď Vašek prehovoril režisérku Mariu Poledňákovú, aby fúzatého herca zo Slovenska obsadila do svojej novej komédie S tebou ma baví svet. „Prosím ťa, to je inštruktor horskej služby, on učí ľudí lyžovať!“presviedčal ju, že je do nakrúcania v horskom teréne ako stvorený. Keď sa neskôr Satinský prvý raz postavil na svah ako filmový Albert, preobsadiť ho už nebolo možné. Ako nemehlo však režisérka vyobrazila pred kamerami Postráneckého - scény, ako prepadol strechou kadibúdky a neskôr ho Albert operuje kombinačkami, sú nezabudnuteľné.

„Mal som ho nadovšetko rád. Radšej ako Jánošíka. Ten bohatým bral a chudobným dával, no Julo bol oveľa spravodlivejší. Ten nebral vôbec nikomu a dával aj bohatým,“povedal raz český herec na adresu Júliusa Satinského. Stretnutia s ním boli vraj pre jeho životné smerovanie veľmi dôležité. „Bol mojím guru. Učil ma pozerať sa na svet bez katastrofických vízií, zhubných predtúch, nárekov nad úbohosťou ľudského údelu. Hovorieval, že sú to len prejavy nezrelosti,“ vyznal sa obdivom ku kamarátovi a kolegovi v čase, keď Satinskému po jeho smrti v roku 2002 odhaľovali v Bratislave sochu.

„V súkromí sa nenavštevovali, hoci sa mali naozaj veľmi radi a prechovávali k sebe nefalšovaný rešpekt. Obaja boli veľkí umelci a film S tebou ma baví svet nikdy nezomrie. Všetci pomrieme, ale ten film ostane večný,“ vyjadrila sa pre PLUS 7 DNÍ vdova po Júliusovi, Viera Satinská. Václav Postránecký však nemiloval len hercov, ktorých prežil. „Aj dnes má moje oko na kom radostne spočinúť. Teraz v mojom srdci nad všetkými panuje Emília Vášáryová. S ňou v mojich očiach prichádza na javisko vždy celé nebo,“ priznal raz.