V roku 2017 absolvoval náročnú operáciu mozgu, po ktorej bol niekoľko týždňov v umelom spánku. Následne bojoval s následkami ťažkého zápalu mozgových blán, posledné dva roky bol v domácej starostlivosti svojej manželky, producentky Olgy Menzelovej (44).

Režisérovi sa stal napokon osudným covidový zápal pľúc. Dva mesiace po jeho smrti vdova prekvapila priznaním, že má tretie dieťa. Malého Alberta porodila však už rok a pol predtým, syna sa jej podarilo dokonale utajiť.

Jeho otcom totiž nebol jej manžel, ale český egyptológ a archeológ Miroslav Bárta (52). Aj vzťah s ním Menzelová dlho pred verejnosťou tajila, tomu je však koniec a dvojica sa objavuje ruka v ruke aj v spoločnosti. Na výstave o starovekom faraónovi Tutanchamónovi ich zastihol web Super.cz.

"Cez leto sme v Česku a po dlhej dobe si to veľmi užívame. Predtým má Mirek so sebou zobral na egyptologickú konferenciu do Granady, čo bolo tiež veľmi fajn,“ porozprávala Menzelová, ktorú povolanie jej partnera fascinuje.

"Vďaka Mirkovi som sa dozvedela o starom Egypte množstvo vecí, ktoré laická verejnosť nevie. Je to šialene zaujímavá profesia, milujú to aj naše deti. Často na archeologické lokality do Egypta tiež chodíme. Mirek si želá aby sme boli s ním,“ vysvetlila. Producentka má dcéru Annu Karolínu z mimomanželského vzťahu s režisérom Jaroslavom Brabcom, s manželom Menzelom má mladšiu dcéru Evu Mariu.

Menzelová a Bárta spolupracovali na výstave Energie a civilizácia, ktorá je aktuálne v Českom Krumlove a na jeseň sa dostane do Prahy. "Čo mi je ľúto, on už v roku 2016 napísal knihu Na rozhraní, a keby si to naši politici prečítali, mohli sme mať šesť rokov náskok. Mohli vedieť, čo majú robiť, a nie byť teraz zaskočení Ruskom a nedostatkom plynu,“ myslí si.

Menzelová sa riadi poznatkami svojho partnera a tvrdí, že ich prípadný blackout (vypnutie elektriny, pozn. red.) nezaskočí. "Je len otázka času, kedy sa to stane. My sme pripravení a vieme, čo mať doma,“ prekvapila vdova po slávnom režisérovi.

FOTO Menzelovej s aktuálnym partnerom v GALÉRII.

Ako píše Miroslav Bárta na vlastnej webstránke, prednášal na zahraničných univerzitách a spolupracuje s Generálnym štábom armády ČR. Je tiež autorom či spoluatorom množstva publikácií.