Podaktorí z brandže ani netušili, že sa poznajú. Ibaže od soboty platil na Slovensku zákaz vychádzania a hneď prvý podvečer sa Boris Kollár (55), druhý najvyšší ústavný činiteľ krajiny, rozhodol tráviť čas s atraktívnou Miroslavou Fabušovou (37). Verejnosť by sa o jeho - dozaista príjemnej - spoločnosti nikdy nedozvedela, keby nebol zasiahol osud. Štátna limuzína, do ktorej Kollár silikónovú sexbombu cestou do Bratislavy naložil, havarovala na križovatke v Podunajských Biskupiciach. A zatiaľ čo zraneného politika okamžite ratoval jeho ochrankár, Fabušová, inak bývalá finalistka súťaže Miss či modelka z tituliek pánskych časopisov, trpezlivo čakala na prvú pomoc.

Dnes leží v jednej z bratislavských nemocníc, dochrámaná, nemôže sa hýbať, ťažko sa jej dýcha. Následky sú pre Miroslavu, podobne ako pre predsedu parlamentu, hrozivé. „Teraz som stále na JIS-ke. Bez pohybu, mám zlomených sedem rebier, z toho sú štyri zlomené dvakrát. Zlomená kľúčna kosť, zlomený štvrtý krčný stavec. A nejaké odreniny. Zatiaľ to nevyzerá, že ma budú operovať. Ale je tu úžasný tím lekárov a sestričiek,“ povedala nám zranená pacientka, keď sme sa jej dovolali do nemocnice.

Záchranca Kollár?

Vídavali sme to často. Vždy keď Miroslava Fabušová vkročila na smotánkovský večierok, pohľady dychtivých mužov sa automaticky upriamili jej smerom. Vysoká žena s vizážou, ku ktorej si dopomohla plastikami, vyzerala ako „z Photoshopu“. Už ju nikto nespájal s prirodzene peknou finalistkou Miss Universe SR, kde v roku 2001 súťažila.

Cestu do šoubiznisu si vydláždila silikónmi aj titulkou v pánskom časopise. Akty, ktoré asi pred desiatimi rokmi obleteli Slovensko, jej odobril aj niekdajší manžel, slovenský hokejista Peter Fabuš. Po rozvode sa Miroslava živila ako vizážistka, štylistka a príležitostná modelka, naďalej však sociálne siete zásobovala svojimi horúcimi zábermi. Boris Kollár, keď sa jej napriek lockdownu podujal cez víkend rytiersky pomôcť, si toho musel byť vedomý.

V čase, keď premiér Igor Matovič či minister zdravotníctva Marek Krajčí pobehovali v protikoronových mundúroch po Orave, kde vo veľkom testovali obyvateľstvo na COVID-19, nechránený Kollár si do Bratislavy viezol v štátnej limuzíne Fabušovú. Celé Slovensko si odvtedy kladie otázku, z akého dôvodu. „Pre mňa to žiadna záhada nie je,“ povedala nám bývalá miss uboleným hlasom.

Hoci ležala na nemocničnom lôžku, neváhala. „Mala som ísť po lieky. Nestihla som v predošlých dňoch vybaviť lekáreň, bola hektika, panika, všade bolo veľa ľudí. Tak som sa spoliehala na lekáreň blízko miesta, kde teraz bývam. Liečim sa na tetániu a momentálne žijem v Dunajskej Lužnej, ale tam to nemali. Ani vitamínové doplnky, ktoré beriem. S Borisom sme si volali a on hovoril, že pôjde od syna z Mosta cez Lužnú, takže ma vezme,“ upresňovala Miroslava, ako sa jej do cesty priplietol šéf parlamentu.

Hrdinský čin

Vysvetlenie silikónovej krásky má určitú logiku. Jedno z jedenástich Kollárových detí, syn Artur, skutočne žije so svojou matkou Barborou Richterovou v Moste pri Bratislave. Nevedno však, akým spôsobom sa bývalá miss chcela z bratislavskej lekárne vracať domov. Nakoniec k tejto udalosti už nedošlo, na okraji Bratislavy došlo k zrážke s iným autom. „Vôbec som nevidela, čo sa stalo. To sú stotiny sekundy. Zoberte si, že sa rozprávate a zrazu vás to hádže zo strany na stranu. V aute lietate ako papier v debne,“ opísala nám moment zrážky.

Zatiaľ čo vpredu boli vodič a ochrankár, Boris Kollár s kamarátkou sedeli na zadných sedadlách. Či boli pripútaní, si Miroslava podľa jej slov nepamätá. Hrdinský čin ochrankára, ktorý Borisovi Kollárovi vytiahol zapadnutý jazyk, jej však zotrvá v pamäti ešte dlho. „Čítala som o tom článok a všetko je pravda. Borisov ochrankár napriek tomu, že ako jediný mal krv na tvári, okamžite vyskočil z auta, išiel dozadu a bol hneď pri ňom. Až potom som sa dočítala, že mal ešte aj zlomené rebrá. Keby tam nebol, určite sa to mohlo skončiť oveľa horšie.“

Zatiaľ čo na mieste nehody sa pozornosť sústreďovala na najťažšie zraneného Kollára, sexbomba trpezlivo čakala. „Nehybne som sedela v aute, až kým sa celý proces vyťahovania Borisa z auta neskončil. Iba sa ma pýtali, či som v poriadku, merali mi tep, ale keďže som nevedela ani dýchať, nemohli so mnou po­hnúť,“ povedala nám pasažierka štátnej limuzíny. Napokon ju záchranka odviezla do inej nemocnice než predsedu parlamentu, ktorý bol po poskytnutí prvej pomoci podľa nej pri vedomí a komunikoval. Kollárov stranícky kolega minister Milan Krajniak na druhý deň dokonca tvrdil, že predseda parlamentu, s ktorým práve dotelefonoval, „má dobrú náladu“. Fabušová však na našu priamu otázku, či po nehode kontaktovala Kollára alebo on ju, odpovedala: „Nie.“

Heringhovej susedka

Bývalej modelke sa do nemocnice neozvala ani niekdajšia Kollárova oficiálna partnerka a jedna z matiek jeho detí Andrea Heringhová (40). A mohla. Veď v minulosti spoločne súťažili na Miss a donedávna bývali v jednom bratislavskom komplexe, takže boli susedkami. „Mám ju veľmi rada, ostatné Borisove dámy nepoznám,“ priznala nám Miroslava. Záhadu, kedy sa zblížila s Heringhovej Borisom, netreba vraj dlho vysvetľovať. „Jasné, že sa poznáme. Evidujeme sa z akcií už niekoľko rokov. Je to môj známy,“ definovala Fabušová svoj vzťah k predsedovi parlamentu. Odmietla, že by spolu tvorili pár, a vraj Kollára nemáme hľadať ani za kyticou ruží, ktorú podľa Instagramu nedávno dostala.

FOTO Kollárovej spoločníčky kedysi a dnes v GALÉRII

Spoľahnúť sa bývalá miss musí teda na iných ľudí. V nemocnici pre pandemické opatrenia návštevy prijímať nemôže. Niekoľkokrát za deň telefonuje s mamou, ktorá je po porážke a má ochrnutú jednu polovicu tela. „Paradoxne sa mi ozval bývalý manžel, s ktorým už dlhšie nie som v kontakte. Píšu mi modelky z brandže, kočky zo Slovenska aj z Česka. Veľa podpory mám aj od svojich followerov, aj cudzích ľudí, ktorí ma doteraz nesledovali. Je tam aj veľa hejtov, ale tie si nevšímam,“ reaguje na množstvo komentárov na sociálnych sieťach, ktoré odcudzujú výlet v štátnej limuzíne počas zákazu vychádzania.

Na nemocničnom lôžku má totiž iné starosti. Dĺžku liečenia nevie Miroslava Fabušová stále odhadnúť. „Neviem, koľko tu budem, ale určite to bude dlhý proces. Nemôžem sa hýbať, vyčerpaná som, pretože pomaly nespím. Nemôžu ma uspať, ani keby chceli. Ale verím, že sa z toho dostanem.“

Čo sa vlastne v sobotu podvečer stalo? 

Do služobného auta, v ktorom sa nachádzal aj Boris Kollár, na križovatke v Podunajských Biskupiciach vrazil biely Volkswagen. Ten údajne prešiel na červenú. Limuzína predsedu parlamentu sa dostala mimo vozovky a prerazila plot pri ceste. Zranený bol nielen jeho ochrankár, ale aj Kollárova spoločnosť v aute, Miroslava Fabušová. Šéf parlamentu má zlomený krčný stavec, liečiť sa bude niekoľko týždňov. Potom ho ešte čaká rehabilitácia. V bielom Volkswagene sedeli podľa našich informácií traja mladí muži. Kollárov vodič, šofér druhého auta a jeden spolujazdec vyviazli bez zranení. Ďalší mladík mal poranenú dolnú končatinu. „Požitie alkoholických nápojov bolo vykonanou dychovou skúškou u oboch vodičov vylúčené,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Veronika Slamková.

Bude sa zodpovedať z papalášizmu? 

Kde sú tie časy, keď sa Boris Kollár vystatoval, že on od štátu nič nepotrebuje. Dnes sa zdá, že keď môže, na súkromnú aktivitu s bývalou miss využije vládnu limuzínu bez problémov. Hoci viacerí jeho kolegovia sú v komentovaní situácie zdržanliví, už teraz je jasné, že keď bude šéf parlamentu fit, vysvetľovaniu sa nevyhne.  

Otázok bolo množstvo: Kam mal namierené v čase zákazu? Boli pasažieri pripútaní? Mal v aute s miss, ktorá zrejme nie je členom spoločnej domácnosti, nasadené pred nehodou rúško? Porušila jeho partnerka zákaz vychádzania? Dostane krutú pokutu 1 650 eur? 

Polícia nateraz tvrdí, že „vyšetrovaním bližších okolností, príčin a miery zavinenia tejto dopravnej nehody sa v súčasnosti intenzívne zaoberá“. „Vzhľadom na štádium trestného konania bližšie informácie v súčasnosti nie je možné poskytnúť,“ informovala PLUS 7 DNÍ bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Slamková. No a k cieľu cesty, k prítomnosti cudzej osoby na palube vládneho auta a iných povinností, ktorými aktuálne vláda zavalila bežných občanov, nič nepovedala ani hovorkyňa strany či hovorkyňa predsedu parlamentu. 

FOTO Kollárovej spoločníčky kedysi a dnes v GALÉRII

Minister vnútra Roman Mikulec sa však vyjadril, že preveria prítomnosť bývalej miss v aute Borisa Kollára počas zákazu. „To, či pán Kollár riešil nejaké pracovné veci alebo neriešil, vám neviem povedať. Ťažko sa mi reaguje, či to bolo správne, či nie, budem sa na to pýtať.“ Premiér Igor Matovič sa vyjadriť nechcel, chce počkať, kým sa s Kollárom porozpráva. Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš bol o niečo ostrejší. „Ja osobne odsudzujem takéto vyvážanie akýchkoľvek súkromných osôb v služobných autách. Vôbec sa mi to nepáči,“ komentoval. Naopak, poslanec Peter Pčolinský za Sme rodina straníckeho šéfa obhajoval tým, že „druhý najvyšší ústavný činiteľ má rokovania kade-tade, a tak sa logicky pohybuje“.