Milan Lasica o sebe pár dní pred dovŕšením osemdesiatky tvrdil, že sa cíti ako vetchý starec a svoje jubileum neplánuje oslavovať. Napokon všetko vypálilo inak. Ikonický komik a glosátor predsa len do „svojho“ divadla L + S pozval priateľov, prijal gratulácie a s niektorými z nich predviedol koncertné predstavenie Bolo nás jedenásť z platne, ktorú mnohí označujú za to najlepšie, čo sa na našej scéne urodilo. Milana Lasicu osobnou gratuláciou poctila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Zaťažený na vnučky

„Už nie som človek plný energie, ale nevidím rozdiel medzi pocitmi, ktoré som mal ako dvad­saťročný, a terajšími, keď mám osemdesiat,“zauvažoval Milan Lasica na adresu svojho požehnaného veku. Najviac sa teší z vnučiek. „Tie ma zaujímajú zo všetkého najviac. Majú silnú tendenciu ma poučovať a dirigovať,“ dodal. Na večernom predstavení Bolo nás jedenásť sme malé dievčatá nevideli, majstra Lasicu sprevádzali obidve dcéry, Hana i Žofia, a, samozrejme, manželka Magda Vášáryová (71).

Milan Lasica, v čase totality často zakazovaný a perzekvovaný umelec, sa napokon do­čkal všemožných ocenení. Pre umelca jeho veku je tiež úctyhodné, že ho rešpektuje a obdivuje aj mladá generácia. „Všetci ste tu mladší než ja,“ vyhlásil aj na ostatnom ročníku festivalu Pohoda, kde s partiou rockových a džezových muzikantov odspieval piesne z albumu Bolo nás jedenásť, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Opus v roku 1981. Hádam netreba pripomínať, že na legendárnom albume sa autorsky podieľal skladateľ Jaro Filip, jedným textom prispel Tomáš Janovic a spieval aj Julo Satinský.

Jubileum oslávil prácou

Lasicovi dvaja najvernejší spolupútnici ho už opustili, no piesne, ktoré kedysi stvorili, sú obľúbené dodnes. Na súk­romnom večierku ich spieval napríklad s Dorotou Nvotovou i s Laskym z kapely Para, ktorí sú od neho o dve generácie mladší. Podstatne menej rokov ako oslávenec mala väčšina hostí. Na poslednú chvíľu dorazila prezidentka Zuzana Čaputová. Po skončení predstavenia sa hostia zdržali približne dve hodiny a postupne sa vytrácali. Medzi prvými hlava štátu, ktorá mala tak naponáhlo, že keď jej jeden z členov ochranky ukladal do kufra auta kabát, takmer ho nestihol zavrieť pred tým, ako sa auto pohlo.

Medzi ďalšími hosťami sme si všimli šéfa Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika s priateľkou, Borisa Filana s manželkou, spisovateľa Ľubomíra Feldeka v sprievode manželky Oľgy, ktorá v minisukni ukázala štíhle nohy, i hercov Adyho Hajdu, Zuzanu Fialovú a Lujzu Garajovú-Schramekovú. V sprievode manželky prišiel Juraj Čurný, ktorý Lasicovi k narodeninám zostavoval štvorcédečko s názvom Mojich  osemdesiat.

Doba sa zmenila

Ťažko uveriť tomu, že Milan Lasica ešte pred piatimi rokmi pre kardioproblémy bojoval o život. Po tom, čo v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb podstúpil operáciu trojnásobného bajpasu, ho vídame špacírovať sa po obchodnom centre, v ktorého blízkosti býva, a tiež je zavalený prácou ako v časoch mladosti. Hoci by si mohol užívať dôchodcovské ničnerobenie, odmieta to a podporuje ho v tom aj jeho manželka Magda Vášáryová. „Hovorí mi, aby som ešte pracoval, pretože inak by som schátral. Veľmi sa teším, keď mám voľný deň. Ale keby som mal voľný každý deň, nemal by som sa na čo tešiť,“zafilozofoval si.

Viac FOTO z oslavy Milana Lasicu nájdete v GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: