Úprimne, ešte nikdy nebol slovenský šoubiz­nis rozhádaný tak ako dnes. A spočiatku to znelo dobre. V RTVS chystali kultivovanú hĺbavú debatu s viacerými hosťami vrátane Dominiky Cibulkovej (31) o pandemickom cestovaní, ktorá mala utlmiť nenávistné prejavy v našej spoločnosti. Stal sa však opak. Bývalá tenistka, ktorá sa vrátila z Maldív, sa pred kamerami verejnoprávnej televízie zrazila s krutou realitou.

 

„Keď tu bude hladomor, dúfam, že nám budeš fotiť večere,“ vypočula si v živom prenose na svoju adresu. Vášne medzi aktérmi a ich celebritnými (anti)fanúšikmi neutíchli ani po odvysielaní talkshow, práve naopak. Každý bez ohľadu na názor si však kládol rovnakú otázku - prečo sa tenisová hviezda, zvlášť po prešľape s prednostným očkovaním, dobrovoľne dala na obrazovke RTVS verejne zlynčovať. Poznáme odpoveď.

Oklamaná?

Z okresu vyjsť nemôžeme, exotiku dovolenú máme. Stráca vláda zdravý rozum? Pýtala sa moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová (32) ešte pred tým, než to v televíznej relácii Silná zostava začalo vrieť. Tvorcovia obnovenej relácie mali nôž na krku, historicky prvý diel s Ostrihoňovou dosiahol asi polovicu priemernej sledovanosti Jednotky, sledovalo ho len 109-tisíc divákov. Zásadne to mohla zmeniť časť o dovolenkách počas pandémie, do ktorej dramaturgia získala nečakanú VIP hostku. Bývalá tenistka sa na Maldivách aj s rodinou rekreovala dva týž­dne, neporušila žiadne nariadenia, takže nič netajila. Radostné fotografie v čase, keď na Slovensku denne umierali ľudia na 

COVID-19, zverejňovala na Instagrame. S tým, že zábermi vzbudí pozornosť - pozitívnu aj negatívnu -, musela rátať. Do debaty na RTVS ju však moderátorka s ďalšími autormi relácie získali za určitých podmienok.

S moderátorkou Veronikou Cif­rovou Ostrihoňovou sa síce Dominika párkrát v živote stretla a pozdravila, ale kamarátkami sa nenazývajú. „Do relácie ju volali z televízie so slovami, že si nezaslúži diskusiu, ktorá okolo nej prebieha. Veď nič zlé podľa nich nerobí, chceli od nej, aby sa podelila iba o svoje skúseností s cestovaním cez pandémiu,“ dozvedeli sme sa od nášho zdroja z okolia Cibulkovej. Športovkyňa súhlasila, asi o dva dni však svoju účasť odvolala. Mohla za to spolumoderátorka šou, komička Simona Salátová, ktorá nevydržala a Dominikino správanie ešte pred živým prenosom komentovala na so­ciálnej sieti. Nie veľmi lichotivo.

FOTO Cibulkovej, čo robí dnes, nájdete v GALÉRII >>

Aby dramaturgia Dominikinu účasť v talkshow zachránila, podľa všetkého jej nasľubovala aj to, čo sa nedalo. „Asi desaťkrát jej volali, ospravedlňovali sa jej, prosili ju, aby predsa len prišla, lebo oni nechcú, aby sa ľudia takto verejne očierňovali. A už vôbec nie nepravdivými informáciami. Podľa nich Simona nekorektne prestrelila, takže Dominika konečne môže sama povedať svoj názor, ako to všetko je. Dodali, že Simona sa jej ospravedlní, lebo to bolo za čiarou a šírila o nej nepravdu (komička netušila, že pre zaočkovaných nie je karanténa povinná - pozn. red.). Dominika si povedala, že ak sa jej tam ospravedlní a relácia bude mať hlavu a pätu, tak v poriadku. Od dramaturgie potom dostala scenár s otázkami, ktoré mali zaznieť - mali sa týkať iba cestovania či zbytočného hejtovania na sociálnych sieťach. Doslova jej povedali, že chcú ukázať ľuďom, že ženy vedia kultivovane diskutovať, aj keď majú iný názor,“ povedal nám zdroj z okolia tenisovej hviezdy.

Ženy jej to nedarovali

Netušíme, aký scenár poslali tvorcovia talkshow komičke Simone, no pred živým prenosom vraj obletovali slávnejšiu Dominiku. „Autorky boli extrémne milé, upokojovali ju, že sa bude cítiť ako pri rozhovore v kaviarni,“ doplnil zdroj. Potom sa zapli kamery a atmosféra v štúdiu začala hustnúť. Ukázalo sa, že Salátovej je v Silnej zostave škoda, prudkou úprimnosťou aj nekompromisným slovníkom by dokázala dostať do úzkych nejedného politika. Ospravedlnenie si od Dominiky po celý čas pýtala ona, nie naopak. „Trošku som tu za hlas ľudu,“ upozornila ju Simona a ďalej komentovala tenistkine túlavé topánky. „Vnímam to z tvojej strany ako nedostatočnú spolupatričnosť. Vieš, mne sa zdá absurdné, že sa o tom rozprávame na pozadí toho, že ľudia, ktorí celý život makali a odvádzali dane na Slovensku, zomierajú osamelí v nemocniciach. Prepáč, ja nechápem, ako je možné postovať fotky prírody z Maldív. Ako sa pri tom cítiš?“ začala zhurta.

„Ja sa pritom cítim úplne normálne. Vnímala som to tak, že nič zlé nerobím, nič neporušujem,“ reagovala Cibulková, načo si hneď zo strany Salátovej vyslúžila standupový knokaut. „Keď tu bude hladomor, dúfam, že nám budeš fotiť večere. Naozaj nechcem byť drzá, ale stretávam priateľov, ktorí majú starých rodičov v strašných situá­ciách, a táto obhajoba sa mi nezdá dostatočná.“

Dominika Cibulková argumentovala, že nie je jediná, kto lieta na dovolenku, a testovať sa s blízkymi dávali nad rámec opatrení. „My sme cestu plánovali koncom minulého roka, jediná naša podmienka bola, aby sme spĺňali pandemické opatrenia. Nič sme neporušovali,“ opakovala o Maldivách a karty vyložila na stôl nakoniec všetky. „Zhodou okolností rezort, kam sme išli, ma oslovil prostredníctvom môjho amerického agenta na spropagovanie. Takže sme si tam oddýchli aj som tam bola za prácou,“ upresnila, prečo si to s manželom Michalom a so synom Jakubom namierili práve na ostrov v Indickom oceáne.

Znamená to, že pravidelné postovanie fotografií bolo súčasťou biznisovej spolupráce s rezortom a že Dominika sa v zahraničí rekreovala minimálne s výraznou zľavou. „Vedela som, že to nebudem tajiť. Som osoba, ktorá od malička na sebe makala, nie som politik. Keby som bola doma, nikomu by som nepomohla. Boli sme maximálne zodpovední, dali sme sa ikskrát otestovať,“ tvrdila v živom prenose.

V štúdiu RTVS však zostala s cestovateľskou vášňou osamotená. Veľmi jej nepomohla ani epidemiologička Alexandra Bražinová, podľa ktorej pohľad na lietanie zmenili nové mutácie covidu a aj pri zaočkovaných je riziko, že by mohli vírus preniesť na iné miesto. „Ďalší aspekt je solidarita, keď sme v krízovej situácii. Tu sú zdravotníci, ktorí si nemôžu vziať dovolenku, lebo je núdzový stav, a musia sa starať o ľudí, ktorí sú v ťažkom stave,“ priliala olej do ohňa expertka. Spŕška výčitiek vyvrcholila Salátovej tvrdením, že bývalú tenistku raz v Bratislave videla bez rúška.

Dominika Cibulková ako jediná prítomná cestovateľka si pod paľbou protiargumentov ani na sekundu nevydýchla, ba v závere sa jej zaleskli oči. Neskôr tvrdila, že odchádzala so vztýčenou hlavou, v skutočnosti veľmi rýchlo oľutovala, že na exotiku nespomínala len doma s najbližšími či na svojom Instagrame, kde si môže diskusiu moderovať sama. „Teraz je veľmi sklamaná, cíti sa oklamaná, má pocit, že tu sa už nedá veriť absolútne nikomu. Išla tam v dobrej viere,“ dozvedeli sme sa z jej okolia.

Nedočkala sa ani sľúbeného ospravedlnenia od Simony, ktorá ju po návrate zo zahraničia posielala neoprávnene do karantény. „Áno, v scenári bol bod, keď sa malo diskutovať o spomínanej situácii, ktorá vznikla na Instagrame medzi Simonou a Dominikou. Je však dôležité zdôrazniť, že pôvodná reakcia, ale aj následné verejné ospravedlnenie zo strany komičky Simony na adresu Dominiky Cibulkovej prebehlo na sociálnej sieti, a to niekoľko dní pred živým vysie­laním Silnej zostavy,“ povedala pre PLUS 7 DNÍ hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová.

„Moderátorka relácie Veroni­ka Cifrová Ostrihoňová počas živého vysielania v otázke otvorila túto tému, pričom v závere svojej otázky dala diskutujúcim priestor sa k tejto téme vyjadriť. Živé vysielanie je však náročný proces a v priamom prenose sa môže stať, že sa mnohé body scenára jednoducho nestihnú alebo v prúde diskusie neodznejú v takom rozsahu alebo forme, v akej boli plánované. To znamená, že nešlo o úmysel, ale vyplynulo to zo živej diskusie,“ doplnila hovorkyňa verejnoprávnej televízie.

Rozoštvaný šoubiznis

Debata o cestovaní cez tvrdý lockdown pripomína odveké prekáračky o interrupciách, pri ktorých má každý svoju pravdu. Cibulková a Salátová, ako sa obe pochválili, dostali množstvo podporných správ. Medzitým sa na verejnosti rozpútala reality šou, naposledy známa azda z VyVolených. Cibulková zrazu hovorila o Simone ako o „panej v zelenom“ a že sa v RTVS cítila „ako v krčme tretej cenovej skupiny“.

Salátová po debate dospela k poznaniu, že Dominikin svet je iný než jej a nemá cenu sa k tomu vracať. Do vlasov si následne skočili dva šoubiznisové tábory. Na stranu športovkyne sa postavil celý influencerský svet, ktorý v čase pandémie lieta z exotiky do exotiky - lebo ju má „zadarmo“ a ostatní „len závidia“. Raper Patrik Rytmus Vrbovský mal pocit, že komičku Simonu, hoci za sebou nemá žiadny protipandemický prešľap, musí za jej priame názory trestať - zverejnil jej upravenú fotografiu, na ktorej jej pridal desiatky kíl.

Upokojiť situáciu nepomohla ani europoslankyňa Monika Beňová. „Špeciálne nechápem, keď sú odporné ženy k ženám. Najmä tie, ktoré vlastne samy nič nedokázali, celý život žijú z rodičovských peňazí, za ktoré vyštudovali, a potom sa robia chytré a tvária sa ako intelektuálky a etalón morálky,“ narážala zrejme na moderátorku Veroniku, keďže Simona sa životom pretĺka sama a istý čas dokonca strávila v detskom domove. Naopak, Ostrihoňovej výkon verejne ocenila jej spoľahlivá kamarátka moderátorka Zuzana Hanzelová a športovej hviezde odkázala, že „pani v zelenom“ má svoje meno.

FOTO Cibulkovej, čo robí dnes, nájdete v GALÉRII >>

Ako najväčší mierotvorca sa napokon ukázal Ostrihoňovej manžel Matej Sajfa Cifra, relácii na svojich sociálnych sieťach robil najprv promo a potom sa snažil veci uhrať do autu. „Podľa môjho názoru si Dominika Cibulková uhájila a zastala svoj názor. Veronika ako moderátorka nebola ani na jednej, ani na druhej strane a držala debatu v rovnováhe. Protipól voči Dominike zastala Simona,“ zhodnotil debatu pre PLUS 7 DNÍ a dodal, že sme prví, komu to musí vysvetľovať. Podľa našich informácií sme však rozhodne neboli poslední. Vraj si niektoré detaily ešte privátne dodiskutovával s Rytmusom či Beňovou.