Konečne má toľko rokov, na koľko sa cíti. Šesť krížikov na chrbte Olivera Andrásyho nedeprimuje, naopak. Vo veľkom ich oslávil na luxusnej lodi, kam pozval desiatky celoživotných priateľov na čele s Eňou Vacvalovou. Medzi pozvanými boli aj ich kamaráti z mladosti, ktorí prezradili, prečo sa nedali dohromady aj v súkromí.

Oliver Andrásy oslávil 60. narodeniny s rodinou a priateľmi.
Oliver Andrásy oslávil 60. narodeniny s rodinou a priateľmi.
Zdroj: Martin Domok

Ako malé deti

Na oslave nechýbala bývalá premiérka Iveta Radičová, textár Boris Filan ani manželia Feldekovci. Aj s ostatnými sa už veselili pri okrúhlych stoloch, keď na loď vtrhli ďalší gratulanti, producent Štefan Wimmer a humorista Rasťo Piško. Spoločnými silami ťahali živého somára, o ktorom sa vyjadrovali ako o poslednom Andrásyho divákovi. „Asi ho venujem do parlamentu, nech zapadne do kolektívu,“ smial sa z daru Andrásy a následne zvážnel.

Priateľom premietal najvýznamnejšie momenty svojho života a pred nami si zaspomínal na svoje detstvo, ktoré nebolo také veselé, ako by si mnohí mysleli. „Budete sa smiať, ale podľa mňa ja som mal šesťdesiat, už keď som mal pätnásť. Nikdy som nebol bláznivý pubertiak. Ako desaťročný som si vystrihoval z denníka Smena politické karikatúry Mariána Vaneka. Keď som ho o dvadsať rokov stretol, zistil som, že ich mám odložených viac než on sám. Vždy som bol malý dospelý a teraz som fyzicky dospel do mentálneho veku,“ priznal.

Oliver Andrásy oslávil 60. narodeniny s rodinou a priateľmi.
Oliver Andrásy oslávil 60. narodeniny s rodinou a priateľmi.
Zdroj: Martin Domok

Prečo neskončil s Eňou

Na oslavu šesťdesiatky pozval humorista prevažne priateľov, ktorých spoznal ešte ako neznámy Oliver. Medzi nimi spolužiaka z vysokej školy novinára Pavla Jacza. „Pamätám sa, ako nám zrazu doniesol magnetofónovú pásku. Prejav Gustáva Husáka na trinástom zjazde Komunistickej strany Československa zostrihal tak, že z toho ostalo - Byrokracia, to je naša budúcnosť. Všetko, čo vyrobíme, rozdelíme medzi Československo a Sovietsky zväz. A podobne. Takto si vystrelil z Husáka,“ zabával sa aj po rokoch.

Narodeninové dary
Narodeninové dary
Zdroj: MARTIN DOMOK

Ich spolužiačkou bola na katedre žurnalistiky Elena Vacvalová. No podľa Jacza to medzi ňou a Oliverom vôbec neiskrilo. „Baby naháňali jeho a on bol úplne niekde inde. My sme si mysleli, že ani nie je na ženy. A nakoniec sa ako jediný z nás oženil,“ vyzradil kamarát na Andrásyho. Ako reagovali, keď sa po škole spojil so spolužiačkou Eňou? „Prekvapilo nás to, nepredpokladali sme to,“ dodal Pavel Jacz o humoristickej dvojici, ktorá v časoch svojej najväčšej slávy hravo dosahovala dnes už nedosiahnuteľnú osemdesiatpercentnú sledovanosť.