Slovensko sa nachádza v nominačnej fáze - celá krajina môže do ankety, ktorú vyhlásila RTVS, navrhovať najvýznamnejších našincov a jeden z nich sa v máji budúceho roka stane Najväčším Slovákom. Jeho meno sa dozvieme vo veľkolepej šou, ktorú bude moderovať Adela Vinczeová a Pišta Wandal. Zatiaľ sa osobnosti z rôznych sfér dohadujú, kto má najväčšie šance na úspech. Z legendárnych hercov sme oslovili Štefana Kvietika a Magdu Vášáryovú.

S aute s týmto mužom

Herec Štefan Kvietik dúfa, že nezvíťazí súčasná celebrita. "Možno sa v tomto smere orientujú viac starší ľudia, ktorí boli svedkami rôznych zásadných udalostí,“ uvažuje. Ale absolútne o tom presvedčený nie je. „Raz som bol svedkom, ako jeden zaujímavý človek, dokonca intelektuál, v istej spoločnosti povedal, že Slováci nemajú žiadne dejiny. Pre mňa je to neprijateľné, pretože to, samozrejme, nie je pravda. Ak už nenačrieme do truhlice politických osobností, je tu aj množstvo iných múdrych a vzdelaných ľudí, ktorí niečo znamenali. Zoberte si len vzdelanie, odbornosť a umenie fyzika Aurela Stodolu. My akoby sme sa nevedeli zmieriť s tým, že aj takýto malý národ môže mať osobnosti s pozitívami, ktoré formovali človečenstvo celého sveta. Keď už nič iné, tak táto súťaž urobí užitočnú osvetu, na základe ktorej sa ľudia vrátia k svojej histórii,“ mieni.

Aurel Stodola: Bežný Slovák vôbec netuší, kto to je.
Aurel Stodola: Bežný Slovák vôbec netuší, kto to je.
Zdroj: ARCHÍV

Osvetu, aj keď nie práve vďaka televíznej šou, víta tiež Kvietikova kolegyňa z hereckých kruhov a bývalá politička Magda Vášáryová. „Slováci svoje osobnosti absolútne nepoznajú,“ hovorí natvrdo a dokonca z vlastnej skúsenosti. „Vediem jednu mimovládnu organizáciu, prostredníctvom nej sme vytvorili program, v rámci ktorého sme dali vyrobiť bábky výrazných osobností v životnej veľkosti. Napríklad teraz veziem v aute Štefánika,“ prehodila pobavene, keď sme jej zatelefonovali.

Naozaj sme zabudli?

Spolu s Milanom Rastislavom Štefánikom, Michalom Miloslavom Hodžom, Jánom Papánkom či Štefanom Osuským ich bývalá diplomatka vystavuje po Slovensku. „Majú pred sebou tabuľky, aby sa ľudia dozvedeli, kto je kto, pretože to, bohužiaľ, netušia. Trochu sa orientujú iba pri Štefánikovi a nejaká učiteľka občas zareaguje na Hodžu,“ upozorňuje na realitu. Na vine je podľa Magdy Vášáryovej nielen škola, ale aj rodina. „V slovenských rodinách sa o takýchto veciach takmer vôbec nediskutuje. Ale nečudujem sa. Celých štyridsať rokov nám programovo vymazávali pamäť najprv fašisti, potom komunisti. Na všetkých najväčších Slovákov sme mali zabudnúť a udržiavali v nás strach. Pamäť sa dodnes neobnovila. Ľudia radšej pozerajú mačičky na internete namiesto toho, aby čítali knihy. Ja prečítam aspoň jednu týždenne. Hovorí sa, že národ, ktorý nepozná svoju históriu, si ju musí zopakovať. Preto nech si Slováci radšej prečítajú knihy Ľubomíra Liptáka, Dušana Kováča alebo Ivana Kamenca, nech sú viac v obraze,“ prehovára do duše Slovákom.

Juraj Jánošík: Prekvapí?
Juraj Jánošík: Prekvapí?
Zdroj: Archív

Niekdajší reklamný mág Fedor Flašík priostruje tvrdením, že ani historici nemajú dôkladne zmapované dejiny. „To spôsobuje, že nemáme identitu ako okolité krajiny. Preto je jeden politik pri Jánošíkovi, druhý pri Cyrilovi a Metodovi a ďalší pri Tisovi. Preto ani táto šou nevygeneruje nič nové. Skôr mi evokuje biznis. Slováci sa iba pobijú a tvorcovia zarobia,“zhodnotil. No Flašíkov blízky priateľ, uznávaný režisér Matej Mináč situáciu nevidí až tak čierno. „Anketa určite privedie ľudí k diskusii. A to je dobre. Doma je často najväčšia tma, takže nech sa Slováci niečo naučia. Keďže nie sú určené kategórie, bude ťažké vybrať naozaj najväčšieho Slováka. Keď máte vynikajúceho hokejistu a vynikajúceho filozofa, kto je väčšia osobnosť? Asi Jánošík,“ odľahčil tému na záver.

Mohlo by vás zaujmať: