Do dvadsiateho prvého storočia sme vstúpili pomerne dávno, ale nové technológie neovládli úplne všetko. Podaktorým fotografie či sociálne siete nestačia a na staré farby a štetce nedajú dopustiť. Svoju podobizeň chcú uchovať pre budúce generácie na plátne. Humorista Oliver Andrásy hľadal dobrého portrétistu roky a rovnako ako šéf parlamentu Boris Kollár si buduje rodinnú galériu, bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča maľoval autor v štýle T. G. Masaryka a Peter Pellegrini visí spolu s ďalšími na oficiálnom mieste.

Nechcel byť krajší

Humorista Oliver Andrásy sa nedal zvečniť u hocikoho, najal si akademického maliara Miroslava Bezáka. Celkom určite moderátor netajil, čo si myslí o súčasnom modernom umení. „Teraz tie abstraktné obrazy...“ lamentoval aj pred nami. „Namaľujú červený kruh, cez to ide zelená čiara, nazvú to Budúcnosť ľudstva alebo Zelená nádej, lebo to tak cítia. Také niečo vie podľa mňa namaľovať aj naša dvojročná vnučka. Ale skutočný portrét sa nedá oklamať.“

Aj preto vznikla maľba, významne inšpirovaná jeho fotografiou. „Nie je to tak, že by ma maľoval Picasso, že by som bol zelený a modrý. Ide o klasický, podľa mňa vydarený portrét. Šokovalo ma, ako sa autorovi podaril,“ dodal moderátor maximálne spokojne.

Už v minulosti ho maľoval iný maliar, no reakcie boli, diplomaticky povedané, rôznorodé. Na nové dielo čakal asi pol roka, toľko trvalo, kým ho maliar, zavalený množstvom inej práce, dokončil. „Dostal som kamarátsku cenu, ale nerád by som hovoril konkrétnu sumu,“ povedal nám Oliver, koľko do vlastnej podobizne investoval.

Výsledkom je olejomaľba s názvom Portrét Oliver Andrásy. Zaujímavé je, že zabávač od autora nežiadal žiadne umelé vylepšenie. Krajší vraj nechcel byť. „To by bolo klamstvo a ja sa vidieť nepotrebujem. Chcel som, aby o stopäťdesiat rokov v rodine videli, ako vyzerali ich predkovia. Ide o poctivý pokus založiť tradíciu a ako dopadne, to už nebude závisieť odo mňa. Ale ako sa hovorí, keď chceš rozosmiať Pána Boha, hovor mu o svojich plánoch.“

V skutočnosti Andrásy nie je prvý v rodine, namaľovať sa dal už jeho prastarý otec František Hozáczy, ktorý ako advokát pracoval aj pre bulharského cára Ferdinanda Coburga. Zdedený obraz visí u Andrásyovcov nad jedálenskym stolom, Oliver aj s ďalšími príbuznými skončia na schodoch, kde ich budú osvetľovať špeciálne lampy.

Na návšteve v záhrade u Olivera Andrásyho, slovenského moderátora, scenáristu a režiséra.
Zdroj: MATEJ KALINA

Bezák totiž maľoval aj Andrásyho starú mamu a prastrýka, ktorý bol mešťanosta a pokladník prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Rovnaký maliar teraz vyobrazuje moderátorovu manželku Danku, ďalší na rade budú dcéra so zaťom a tri vnučky. „Keď som videl v rozmaľovanej podobe prvý z portrétov, bol som nervózny, čo z toho bude. A potom to perfektne dokončil. To isté sa opakovalo pri prastrýkovi, takže pri mojom obraze som už bol naozaj pokojný.“

Oliverov portrét a ďalších z rodiny nájdete v GALÉRII

Portrétovať sa dali aj exprezident Gašparovič, Pellegrini či Boris Kollár. Či sa maľby vydarili, sme dali posúdiť kurátorovi Danielovi Brogyányimu. Viac si prečítate v printovom vydaní PLUS 7 DNÍ.