Podľa vyjadrenia ľudí, s ktorými Paľo Habera (58) začínal, naozaj nič nenasvedčovalo tomu, že sa raz stane legendou a rešpektovanou speváckou osobnosťou. Hoci v amatérskych súťažiach a na festivaloch politickej piesne žal úspechy. Napodobňoval pritom súrodencov Hečkovcov, ktorí boli v tom čase na vrchole slávy. „Spomínam si, že raz, ešte ako amatér, prišiel za nami do šatne na nejakom koncerte. Snažil sa k nám dostať, ale to bolo už tak dávno, že si vôbec nespomínam, o čom sme sa bavili,“ priznáva pre PLUS 7 DNÍ s odstupom rokov Júlia Hečková.

Začínal na svadbách   

Do čias, keď mal ešte rozutekané zuby a pestoval si fúzy, sa občas vracia aj Paľo Habera. „S muzikou som začínal v študentskej kapele na priemyslovke,“ spomína na rok 1976, keď sa hotoval robiť hudobný sprievod pre básne recitačného krúžku. „Nechcelo sa mi do toho, ale neskôr sme začali hrať aj svadby za päťdesiat či sto korún.“

V rámci Slovenska bolo o Haberovi viac počuť až začiatkom osemdesiatych rokov. V roku 1982, keď Miro Žbirka na Bratislavskej lýre bodoval s piesňami Atlantída a Biely kvet, vyhral Paľo krajské kolo festivalu politickej piesne. Ešte väčší úspech zaznamenal po tom, čo sa spojil so svojou rodáčkou z Brezna Evou Wolframovou.

VIAC RETRO fotiek Paľa Haberu nájdete v GALÉRII >>

„V roku 1983 sme s piesňou To som ja od Hečkovcov a piesňou Proud lásky, ktorú pre nás napísala Petra Zámečníková, vyhrali súťaž Zlatý erb Modrého Kameňa. O pár mesiacov sme si prvenstvo zopakovali na Hudobnom festivale mladých v Bojniciach, kde sme opäť spievali známu pieseň To som ja od Hečkovcov. Na Mladej piesni Jihlava, ktorá bola v tom istom roku, som sa už chcel prezentovať vlastnou tvorbou. Skončil som tretí za Ingrid Kalmanovou a Petrom Sepéšim,“ opísal Paľo Habera svoje úspechy pravdepodobne v prvom rozhovore, ktorý vo svojej kariére poskytol pre časopis Populár.

Pre zaujímavosť, v rovnakom ročníku Mladej piesne Jihlava sa Iveta Bartošová zoznámila s Petrom Sepéšim, s ktorým krátko nato začala nahrávať prvé hity. Uspieť sa tam v minulosti pokúšala aj Marika Gombitová. „Nedostala som sa na konzervatórium, tak som sa prihlásila, no neprebojovala som sa ani do finále,“ zaspomínala si v dobovom rozhovore pre Mladý svět.

Usporiadateľom bol Ústredný výbor Socialistického zväzu mládeže a ministerstvo kultúry, pričom festival v priamom prenose vysielal rozhlas aj televízia. Finalisti mali zaistenú na svoje vystúpenie mesačnú prípravu pod dohľadom odborníkov.

VIAC RETRO fotiek Paľa Haberu nájdete v GALÉRII >>

Preskočil ich

S krásavicou Evou Paľo spolupracoval ďalej. Sám napísal asi tridsať pesničiek, z toho dve, Hádanky a Túžby, s Wolframovou naspievali a uviedli v Televíznom klube mladých. „Predtým sme si ich skúšali u nás doma pred zrkadlom. Moja mama nám povedala: ,Dobre detičky, ešte sa chyťte za ruky, to sa ľuďom páči‘,“ vrátila sa do študentských čias aj Eva Wolframová, z ktorej je dnes očná lekárka a poslankyňa mesta Brezno.

Nápad kopírovať úspech Júlie a Petra Hečkovcov mal Haberov spolužiak zo základnej školy Ivan Muriňák, s ktorým chodili do ľudovej školy umenia na husle. Keď sme ho požiadali, aby si na to obdobie zaspomínal, najprv súhlasil, no potom si to rozmyslel. Kedysi hrával v kapele s Haberom aj Wolframovou, dnes je členom hudobného tria Excellence, s ktorým vystupujú na svadbách a iných zábavách so širokým repertoárom piesní od Paľa Haberu až po Jadranku.

Do televízie ho dostal Hronec  

Po televíznych vystúpeniach sa o mladých talentoch z Brezna začínalo vedieť, no sláva sa stále nekonala. Zapísali sa teda do dvojročného Experimentálneho štúdia mladých spevákov zábavného žánru. Lavice tu Paľo Habera dral aj s Oľgou Záblackou či Marcellou Molnárovou. Vyučovali ich veľké hudobné kapacity všetkých žánrov. Medzi nimi Ján Siváček, Peter Breiner, František Tugendlieb či Braňo Hronec, ktorý si na elitného žiaka pre PLUS 7 DNÍ zaspomínal.

„Spieval slušne. Bol som prvý, kto pre neho a Evu Wolframovú zorganizoval rozhlasové nahrávanie a televízne vystúpenie. Spievali s Tanečným orchestrom Československej televízie a ja som bol dirigent. Bola to taká milá pesnička Máš ma, mám ťa,“ zanôtil slávny muzikant pieseň, ktorej televízny záznam dodnes existuje.

Ambiciózny

Ďalšie nahrávanie absolvoval Paľo opäť v roku 1986 po návrate z vojenčiny. V štúdiu Aliho Beladiča a Marcelly Molnárovej naspieval svoje piesne s Ferom Griglákom, s ktorým založili skupinu Avion. Možno si niekto z tohto obdobia spomenie na baladu Výpravca vtákov, ktorú veľmi poeticky otextoval Dano Hevier. „Paľo má veľké celoživotné šťastie, že vždy si vedel na svoju stranu získať ľudí, ktorí ho podporili. Je to dodnes vynikajúci manažér a stratég, navyše si dokáže skomponovať piesne, ktoré mu presne sadnú. To je v kombinácii s jeho vlastnosťami veľká devíza,“ zhodnotila niekdajšieho spolužiaka Marcella Molnárová.

Megahviezdou sa Paľo Habera stal až v skupine Team, kde za mikrofónom vystriedal Milana Dočekala. Z ich prvej platne s hitmi Nároční, Malá nočná búrka či Reklama na ticho sa predalo štvrť milióna nosičov. Odvtedy patrí Team k našim najpopulárnejším a najdrahším kapelám. „A to si aj strážime a sme na to hrdí,“ uzavrel Habera, ktorý dnes žije v Prahe.

Rovnako ako Júlia Hečková, ktorú pred desiatkami rokov s Evou Wolframovou napodobňovali. Bohužiaľ, nikdy na seba nenarazili ani náhodou. „Ale v období, keď už bol slávny, som ho pozval na benefičný koncert Najkrajší dar je pieseň, ktorý som usporadúval. Prišiel a bol skvelý, ale nikdy sme sa už k jeho začiatkom nevracali,“ uzavrel starú históriu Júliin brat Peter Hečko.

VIAC RETRO fotiek Paľa Haberu nájdete v GALÉRII >>