Spevák britskej punkrockovej skupiny Buzzcocks Pete Shelley zomrel vo štvrtok vo veku 63 rokov. Oznámila to v piatok stanica BBC s odvolaním sa na vyhlásenie jeho spoluhráčov.

Shelley napísal najväčší hit skupiny Buzzcocks s názvom
Shelley napísal najväčší hit skupiny Buzzcocks s názvom "Ever Fallen in Love (With Someone You Shouldn't've)"
Zdroj: pixabay/instagram

Predpokladanou príčinou hudobníkovho úmrtia bol infarkt myokardu, ktorý utrpel v Estónsku, kde v uplynulom období žil. Shelley, vlastným menom Peter Campbell McNeish, bol rodákom z mesta Leigh ležiaceho pri Manchesteri. Skupinu Buzzcocks začal formovať v roku 1975 v Boltone spolu s Howardom Devotom, neskorším zakladateľom skupiny Magazine.

Shelley napísal najväčší hit skupiny Buzzcocks s názvom "Ever Fallen in Love (With Someone You Shouldn't've)" z roku 1978. Skupina sa stala súčasťou britskej punkovej scény a je s ňou odvtedy úzko spájaná. Hudobný kritik Stephen Thomas Erlewine podľa BBC uviedol, že Buzzcocks boli jednou z najvplyvnejších skupín, aké sa objavili v prvotnej vlne punkrocku. Ich hudba sa odzrkadlila i v tvorbe skupín ako Hüsker Dü či Nirvana. "Buzzcocks boli inšpirovaní energiou Sex Pistols, ale nekopírovali jej nahnevaný politický postoj," uviedol Erlewine.