Svojho času jej tlieskala Carnegie Hall v New Yorku, no potom skončila na okraji spoločnosti. Kráľovná rómskych piesní Věra Bílá sa isté obdobie skrývala v holobyte na východnom Slovensku a neskôr žila v byte v západočeských Rokycanoch, no pred pár rokmi oň prišla. Najčastejšie skloňovaným dôvodom bola údajná hráčska vášeň rómskej divy. Práve gamblerstvo roztočilo nekonečnú špirálu dlhov, ku ktorým sa neskôr pridali i nepremyslené rozhodnutia a neochota dohodnúť sa.

Niekdajšia hviezda koncertných pódií a hudobných festivalov tak skončila v robotníckej ubytovni.  Voľakedy žiadaná speváčka bola na dne. Niektorí jej priatelia netajili obavy z toho, že si temperamentná žena siahne na život. V pondelok večer zomrela vo veku šesťdesiatštyri rokov vo Fakultnej nemocnici v Plzni - po tom, čo niekoľko mesiacov strávila na invalidnom vozíku. Trpela silnou cukrovkou. Prečítajte si článok PLUS 7 DNÍ z roku 2012, keď sme prvý raz písali o "konci rómskej divy".

Boj o byt

Emotívne a často veľmi hlučné reakcie sprevádzali úmorné, niekoľko rokov trvajúce vyjednávanie radnice v západočeských Rokycanoch so speváčkou Věrou Bílou o mestskom byte, na ktorý vlastnou vinou stratila nárok. Svoje si od nej vypočul najmä starosta asi pätnásťtisícového mesta Vladimír Šmolík. Ten tvrdí, že deložovanie svojho času uznávanej hudobníčky ho mrzí, ale s platením nájomného údajne bojovala dlhodobo. „Dlhovala nájomné tri, často štyri, niekedy až päť mesiacov,“ upozorňuje Šmolík. Zdôrazňuje, že radnica bola po celý čas pod drobnohľadom miestnych občanov, ktorí od mesta žiadali rovnaký prístup k všetkým neplatičom vrátane známej speváčky. Spor medzi Věrou Bílou a rokycianskou radnicou pritom vôbec nemusel zájsť až tak ďaleko. Speváčka síce nebola ideálna nájomníčka, no mesto sa k nej podľa starostu správalo vždy tolerantne a ústretovo.

Všetko sa začalo komplikovať v roku 2007 keď si hudobníčka na rozdiel od ostatných nájomníkov domu v historickom centre Rokycian odmietla od mesta odkúpiť byt do osobného vlastníctva. Stačilo pritom necelých dvetisíc eur a skromný byt jeden plus jeden mohol byť jej. Podpisom kúpnej zmluvy by sa zamedzilo neskorším peripetiám s bývaním. Hudobníčka však byt za výhodnú cenu nekúpila. Keď si rozhodnutie po čase premyslela, radnica už požadovala trhovú hodnotu, čo bolo zhruba desaťnásobne viac v porovnaní s pôvodnou ponukou. Ohnivú umelkyňu to tak urazilo, že prestala platiť nájomné a spory s radnicou sa začali vŕšiť a zamotávať.

Tiché sťahovanie

Věra Bílá s manželom Františkom sa rozhodli dať veci do poriadku až vtedy, keď sa úradnícka mašinéria už nedala zastaviť. „Napriek tomu dostali ešte niekoľko ponúk na presťahovanie. So žiadnou nesúhlasili, a tak mesto zabezpečilo ako poslednú možnosť náhradné ubytovanie v holobyte,“ vracia sa do minulosti starosta Šmolík. Jednou z možností, ktoré manželia odmietli, vraj bolo aj ubytovanie v dome so zníženým nájomným približne za šesťdesiat eur mesačne. Byt sa nachádza v bývalých kasárňach, kde údajne žije aj speváčkin syn. Keď radnica neuspela ani s jednou ponukou, prišiel na rad spomínaný holobyt. „Je to miesto tri krát tri metre, keď to videl muž, povedal, že tadiaľ ani neprejdem, a zrútil sa z toho,“komentovala džentlmenskú ponuku rodného mesta hudobníčka.

A keďže náhradné ubytovanie v holobyte odmietla, prípadom sa musel zaoberať súd. Ten už pred pár mesiacmi posvätil konanie úradníkov a dokonca rozhodol, že vedenie mesta môže speváčku vysťahovať aj proti jej vôli. Radnica sa však v obave z neželanej medializácie kauzy k tomuto kroku dlho odhodlávala. Nakoniec všetko prebehlo v tichosti. Mestský byt, kde Věra Bílá s manželom Františkom prežili zhruba tri desaťročia, je v súčasnosti takmer prázdny. Zostala v ňom len nábytková stena, ktorú by si mali manželia odviezť najneskôr v októbri. Na ich niekdajšie hniezdočko pripravuje radnica dražobnú vyhlášku.

Na dne

Ponuku rokycianskej radnice na holobyt však speváčka, ktorej aplaudovali v koncertných sálach od Paríža po New York, naďalej tvrdohlavo odmieta. Novinárom sa podarilo vypátrať ju až v ubytovni na okraji Rokycian. Niekdajšia hviezdy skupiny Kale pôsobila rezignovane. „Nemám vám k tomu čo povedať. V žiadnom prípade sa nebudem vyjadrovať,“ vyhlásila najskôr stroho. V podobnom tóne reagovala aj na ďalšiu otázku súvisiacu s jej prípadným návratom k spievaniu. „To myslíte tu a teraz? V ubytovni? Nemám na to ani pomyslenie,“ povzdychla si hudobníčka s nádherným hlasom. Za robotnícky štandard platí necelých tristo eur mesačne. Pritom nemá prakticky žiaden majetok a aktuálne údajne ani nijaký príjem - na dôchodok totiž nemá odpracované roky a neplatila si ani sociálne poistenie. Rómsku divu tak vraj živia iba dávky v hmotnej núdzi. O tom, že súčasná situácia je pre ňu mimoriadne stresujúca, svedčí i fakt, že prednedávnom jedno z bulvárnych českých médií požiadala, aby jej dali „hneď nejaké prachy, inak sa chytia s Františkom za ruky a skočia pod vlak“.

Geniálna speváčka Věra Bílá si v minulosti dokázala spevom slušne zarobiť. Na dno ju dostala závislosť od hracích automatov. Hudobníčka síce tvrdila, že dva roky sa ich ani nedotkla, no liečbu pod dohľadom odborníkov vždy odmietla. „Predstavuje si to ako Hurvínek vojnu. Že nastaví ruku a dostane, o čo požiada,“ vyhlásil pred časom o zadlženej speváčke jej bývalý manažér Jan Beer. Samotná Bílá však svoju minulosť neľutuje. Azda iba s výnimkou toho, že si pred rokmi od mesta nekúpila obecný byt. Na pobyt v ubytovni sa nesťažuje. „Mne je tu dobre. Rozprávame sa, púšťame pesničky, plačem,“ priznáva s ťažko skrývaným smútkom v hlase. V súčasnosti skôr ako s démonom alkoholom či automatmi bojuje so zdravotnými ťažkosťami. Trápi ju lupienka aj boľavé kĺby. „Ak som niekomu ublížila, nech mi odpustí, ja som to v zlom nemyslela,“posiela odkaz svojim spolupracovníkom.

Vráti sa?

Verí, že sa ešte v televízii objaví, ale v inej úlohe ako neplatička nájomného. Dúfa, že sa znovu vráti na pódiá, bude spievať a vydávať albumy. Odborníci však varujú, že to nebude jednoduché. Pre dlhodobú nespoľahlivosť s ňou ukončil spoluprácu jej dlhoročný manažér a mecenáš Jan Marek. Sama preraziť s najväčšou pravdepodobnosťou nedokáže. A nevyzerá to ani tak, že by sa jej ujal nejaký ďalší producent. Čo bude s kráľovnou rómskych pesničiek, nateraz nikto nedokáže odhadnúť.

Kto je Věra Bílá

Dcéra hudobníka Karola Giňu, pochádzajúceho z východného Slovenska, sa narodila 22. mája 1954 v Rokycanoch. Hudbe sa venovala od detstva, spievala a hrala na viacerých hudobných nástrojoch. Do pozornosti širšej verejnosti sa dostala v roku 1995 po vydaní albumu Rom pop, ktorý nahrala so skupinou Kale. Druhý album Kale Kalore z roku 1998 upevnil jej postavenie výnimočnej speváčky s presvedčivým prejavom a zabezpečil jej pozvánky na prestížne hudobné festivaly. Nasledovalo koncertné turné po Európe, Japonsku a Spojených štátoch amerických. Kritika vysoko ocenila i jej tretí album Rovava, ktorý vyšiel na prelome tisícročí. Hudobníčka pracovala s viacerými známymi hudobníkmi, v jednej z piesní na treťom albume sa ako hostia objavili známa poľská židovská speváčka Kayah a Chico z Gypsy Kings. Bílá sa objavila aj vo fi lmoch slovenského režiséra Dušana Hanáka Ružové sny a Ja milujem, ty miluješ. Režisérka Mira Erdevički- Charap o nej v roku 1999 natočila dokument Čiernobiela vo farbe.

(soj)