FOTO verejných gest Čaputovej s partnerom, Pavla s manželkou či iných prezidentských dvojíc nájdete v GALÉRII

Mesto, akým je držanie sa za ruku, prezradí o páre viac, ako by chcel. Český prezident Petr Pavel (61) spolu s manželkou Evou mali svadbu už v roku 2004. No ani na svojej prvej oficiálnej zahraničnej návšteve Slovenska sa nebáli prejaviť city. Podobne ako mnohé iné prezidentské páry, aj oni sa väčšinu času držali na verejnosti za ruku. Na rozdiel od našej prezidentky Zuzany Čaputovej (49) a jej partnera. Prežívajú krízu alebo to medzi nimi už neiskrí?

Je to zvyk, nie pravidlo

Páry si svoju lásku a oddanosť prejavujú najrôznejšími spôsobmi a držanie za ruku medzi ne rozhodne patrí. Každý človek je iný, a preto aj každý pár preferuje držanie iným spôsobom. Platí to nielen pri obyčajných smrteľníkoch, ale aj pri prezidentských pároch. Zuzana Čaputová a jej partner Juraj Rizman sa často za ruku nedržia. A nebolo to inak ani pri poslednej návšteve českého prezidenta. Na niektorých záberoch stojí Rizman tak trochu bokom alebo ju drží pod pazuchu. Je to rozdiel oproti ich správaniu počas štátnej návštevy holandského kráľovského páru. Vtedy sa prezidentka s partnerom pri prechádzke hlavným mestom držali za „malíčky“.

„Držanie za ruku je zvyk, nie pravidlo. Niekto ho má, napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron. V monarchiách tento zvyk obľúbený nie je, v Anglicku s ním napríklad začali až Meghan a Harry,“ vysvetľujú protokolisti, ktorí sa združujú pod instagramovým profilom easyprotokol.

Bez záujmu?!

Akým štýlom sa partneri držia za ruku, to o ich vzťahu veľa prezradí. Niektoré páry sa za ruku dokonca nedržia vôbec. Pochopiteľne, že v niektorých situáciách to inak ani nejde, ak je to však skôr pravidlom ako výnimkou, odborníci vravia, že je to znakom nedôležitosti a nezáujmu. Niekedy za tým môže byť aj to, že sa vám partner bojí otvoriť a podeliť sa o svoje súkromie.

Alebo ako to bolo v prípade bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, môže to byť znak partnerskej krízy. Niekdajšia prvá dáma USA Melania pri oficiálnej návšteve Izraela uzemnila Trumpa jediným gestom – jeho ruku odmietla. V minulosti sa však aj oni často za ruku držali, a to najmä dlaňami. Tento štýl je typický pre partnerov, ktorí sa vrúcne milujú, ale vzťahu chýba vášeň. Ten, kto má ruku dlaňou dole, je ten, kto vzťah vedie, a je teda aj silnejšia osobnosť.

FOTO verejných gest Čaputovej s partnerom, Pavla s manželkou či iných prezidentských dvojíc nájdete v GALÉRII

Na rozdiel od Trumpa, českého prezidenta Pavla chvíľu držala manželka počas prechádzky za malíček, čo značí, že v tomto vzťahu sú partneri nezávislí, ale navzájom sa rešpektujú. Každý z nich má rád svoj osobný pokoj a priestor. Tieto páry však často skĺznu skôr ku kamarátstvu než k vážnemu vzťahu. A rovnako za malíčky sa držala Čaputová s Rizmanom pri spomínanej nedávnej návšteve holandského kráľovského páru.