Po smrti českej speváčky a herečky Zuzany Burianovej (†75), ktorú legendárny Janko Roháč (†48) zbalil po tom, čo dostal kopačky od šansoniérky Hany Hegerovej (†89), vyplávali na povrch staré hriechy. Utrápená Hegerová už nikdy nikoho nemilovala tak veľmi ako Roháča, len s ním nedokázala žiť pre neustále nevery. Svoj nekonečný žiaľ si chodila vylievať k susede, slávnej herečke Stelle Zázvorkovej. A keď sa potom Roháč ženil, práve Zázvorková mu išla na svadbu. Hegerová to od nej brala ako zradu. Aby ju nemala na očiach, odsťahovala sa inam. Dcéra Roháča a Burianovej neskôr slovenskú speváčku otvorene označila za klamárku. „Len túžila, aby ju ľudia ľutovali,“ vyhlásila bez ľútosti.

Syna vymenila za kariéru

Janka Roháča, rodáka z Nitrianskeho Pravna, možno považovať za priekopníka modernej televíznej zábavy. Bol prvý, kto v našich končinách vyrábal pesničkové klipy, a jeho zábavné programy vrátane Silvestrov s Vladimírom Menšíkom dodnes nikto neprekonal. Patril k najväčšej bohéme, obdivovali ho aj osobnosti formátu ako Jan Werich, Karel Gott či Milan Lasica. Neexistoval nikto, kto by sa Roháčovi nechcel dostať do priazne.

Všetci ho familiárne oslovovali Janík. Usporadúval bujaré večierky, peniaze nepočítal, rád sa pozeral na dno pohárika, fajčil jednu za druhou a bol tiež veľký cholerik, ktorý striedal nálady ako ponožky. Rovnako ako milenky. Vernosť vo vzťahu mu bola vyslovene cudzia. Mimoriadne ťažko to znášala najmä jeho najznámejšia partnerka, speváčka slovenského pôvodu Hana Hegerová. „To bola veľmi ambiciózna žena so všetkým, čo k tomu patrí. Vždy vedela, na koho sa prilepiť, aby jej pomohol hore,“ spomína na niekdajšiu kolegyňu z legendárneho Tatra kabaretu Maja Velšicová. Hegerovej prvým manželom bol vplyvný divadelný dramaturg a riaditeľ Novej scény Dalibor Heger (†80), ktorému porodila jediného syna Matúša (†60). Po rozvode ho Hegerovi nechala na krku a odišla do Prahy, kde sa jej podarilo uloviť ešte väčšiu rybu a vybudovať si pozoruhodnú kariéru.

Ostal uchvátený

Talent Hany Hegerovej bol nepopierateľný. Keď sa mladá Slovenka objavila na scéne vtedy vychyteného pražského divadla Rokoko, chýr o tom, ako presvedčivo spieva slávneho Milorda od speváčky Edith Piaf, sa rýchlo doniesol aj k režisérovi Jánovi Roháčovi. Prišiel sa na ňu pozrieť presne v deň jej dvadsiatych siedmych narodenín. Ostal uchvátený. „Tá ženská je speváčka svetového formátu,“ vyhlásil televízny tvorca a ešte v ten večer ju pozval do baru. Hegerovej, samozrejme, imponovalo, že sa o ňu zaujíma vplyvný režisér, ktorý už vtedy spolupracoval s divadlom Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Netrvalo dlho a dvojica spolu začala žiť.

Pri Roháčovi už Hegerová na návrat na Slovensko ani nepomyslela. Keď ju v roku 1964 obsadil do hudobného filmu Kdyby tisíc klarinetů, kde si zaspievala vedľa Waldemara Matušku, Evy Pilarovej či Karla Gotta, mala vyhraté. Po premiére celé Československo vedelo, kto je Hana Hegerová. „Keď som sa s Jankom zoznámila, hneď ma okúzlil. Bolo to v čase, keď som napriek tomu, že som účinkovala v Rokoku, veľa nezarábala. Občas mi teda kúpil niečo do domácnosti alebo aj do chladničky. Po ‚klarinetoch‘ už bolo všetko iné. Začala som veľmi veľa pracovať, a teda aj zarábať,“ povedala v jednom z rozhovorov Hegerová.

Pristihla ho s inou

Jána Roháča milovala tak veľmi, že sa dlho snažila prehliadať aj jeho nevery. „Chcel si ma vziať, ale nebol schopný nechať na pokoji žiadnu sukňu, ktorá sa okolo neho mihla. Vedela som, že by sa to nezmenilo ani po svadbe,“ prezradila spisovateľovi Miroslavovi Graclíkovi v knihe s názvom Kráľovná šansónu. V jeden deň Hana prišla domov zo zahraničného zájazdu a Roháča našla s inou, kožené papuče a hodvábny župan, ktoré mu z cudziny doniesla, už nedostal. „Rozišla som sa s ním v afekte. Vedela som, že mileniek a súbežných vzťahov s inými ženami by sa nikdy nevzdal, no aj tak mi to bolo ľúto,“ priznala.

Ranenú umelkyňu dávala zo psychickej stránky do poriadku Stella Zázvorková. Hana Hegerová sa susede z domu, ktorý divadlo ABC postavilo pre umelcov, zdôverovala so svojím trápením pravidelne. Herečka speváčku vždy s empatiou vypočula a zdalo sa, že ich vzťah nemôže nič naštrbiť.

Zrada kamarátky

Zatiaľ čo Hana sa viac nedokázala zamilovať, Ján Roháč začal rýchlo randiť s mladučkou Zuzanou Burianovou, ktorá v tom čase začínala kariéru v divadle Semafor. Zoznámili sa na jednom z legendárnych divokých Roháčových večierkov. „Vzal ma tam Jirko Šlitr. Janko si práve kúpil nový byt, tak to chcel s priateľmi osláviť. Bol tam Miloš Forman, manželia Horníčkovci a množstvo iných dôležitých a zaujímavých ľudí,“ zaspomínala si Burianová, ktorá bola od Roháča o pätnásť rokov mladšia.

Historka mala pokračovanie. „V jednom momente som sa cítila, ako sa hovorí, spoločensky unavená. Išla som teda do kuchyne umyť riad, aby som sa trochu spamätala. O chvíľu za mnou prišiel Janko a na rovinu sa ma spýtal, či by som tam s ním náhodou nechcela zostať. Horníčkovci nakukovali spoza dverí a naznačovali mi, aby som súhlasila. Ja som mu povedala, že som prišla s pánom Šlitrom a s ním aj odídem.“

Hoci Zuzana staršieho režiséra odmietla, ľahostajný jej nebol. „Lichotilo mi, že za mnou chodil do divadla, nadbiehal mi a pozýval ma na pohárik,“ prezradila ďalšie okolnosti ich love story. Čo sa týka Roháčových bokoviek, Burianová sa správala podstatne benevolentnejšie ako Hegerová, takže v roku 1968 súhlasila aj so svadbou. Išlo o obrovskú udalosť na hrade Karlštejn, na dobových svadobných fotografiách dnes spoznávame Milana Lasicu, ale aj Hegerovej kamarátku Stellu Zázvorkovú. Hana to považovala za zradu dôverného priateľstva. Na herečku sa nahnevala tak veľmi, že s ňou prerušila všetky styky. Dokonca sa odsťahovala z bytového domu, v ktorom obe žili. Na dôvažok sa Zázvorková stala krstnou mamou Roháčovej a Burianovej dcéry Kateřiny, ktorá sa narodila tri roky po sobáši.

Ťažká povaha

Narodenie potomka privítal slovenský režisér svojsky. „Jeho prvá reakcia bola, že sa teší, keď bude mať sedemnásť rokov. Vraj s ňou bude chodiť do baru a všetci si budú myslieť, že je to jeho milenka,“ zaspomínala si v jednom z televíznych dokumentov Burianová nostalgicky. Dcéru režisér miloval, ale na jej výchove sa veľmi nepodieľal. „Rád ju nosil na rôzne natáčania do televízie, ale napríklad do zoologickej záhrady ju nevzal nikdy. To absolútne neprichádzalo do úvahy.“

Pre náhle striedanie nálad nebolo s Jánom Roháčom, ktorý sa rád pozeral na dno pohárika, jednoduché ani manželstvo. „Bol to najlepší režisér a profesionál, ale vlastnosti nemal len dobré. Zažili sme napríklad, že k nám domov prišlo skoro celé divadlo Semafor a on sa do toho pohádal so susedom. Tak veľmi sa rozohnil a naštval, že všetkých razom vyhodil. Keď sa opil, vedel byť aj agresívny,“ tvrdila Burianová.

Podľa nej viac než čokoľvek iné znamenala pre manžela práca. „Aj keď preflámoval noc, ráno išiel na pľac a robil. Vyčerpaný bol v podstate stále. Stávalo sa, že k nám prišiel na chvíľu Vladimír Menšík a zostal tri dni,“ poukázala na niekdajšiu bohému herečka, ktorá si zahrala v seriá­li Nemocnica na okraji mesta či v kultovej českej komédii Vesničko má středisková.

Posledné slová

Vysoké pracovné a vôbec životné tempo sa začalo prejavovať na Roháčovom zdraví. Mal len jednu ľadvinu, no veľmi na to nedbal. Cítil tiež srdcovú slabosť a kardiológa navštevoval bez toho, aby manželke čokoľvek povedal. V roku 1980 ho skolil infarkt, po ktorom zomrel. Mal len štyridsaťosem rokov. „Každý sme spali vo svojej izbe. Bola som po nejakom úraze, tak mi povedal, že keby niečo, mám ho v noci určite zobudiť. To boli jeho posledné slová. Ráno som ho našla v spálni mŕtveho,“ priblížila okolnosti Roháčovho nečakaného skonu jeho manželka.

Nešťastná udalosť skolila aj Hanu Hegerovú. „Mnoho ľudí lásku nikdy nestretne, ale ja môžem povedať, že som takéto šťastie mala. Janko nepremárnil ani jednu sekundu života. Vedel si užívať a zároveň tvrdo pracoval. Jeho odchod ma veľmi tvrdo zasiahol. Naše spoločné roky zostanú pre mňa tým najdôležitejším obdobím. Nikdy som ho neprestala milovať,“ vyznávala sa a pridala aj šokujúcu informáciu. „Čakali sme spolu dieťa, ale prišli sme oň.“ Nevedno prečo, ale dcéra Roháča a Burianovej správu o údajnom tehotenstve Hegerovej poprela až po smrti speváčky. „Nikdy s ním žiadne dieťa nečakala. Myslím, že len chcela zapôsobiť a túžila po tom, aby ju ľudia ľutovali,“ povedala na jej adresu Kateřina, ktorá zdedila otcove gény a v minulosti pracovala ako asistentka režie v talkshow Karla Šípa Všechnopárty.

FOTO V GALÉRII

Pred niekoľkými dňami sa na onen svet pobrala aj jej matka Zuzana. Skonala až vo Švajčiarsku, kam sa v deväťdesiatych rokoch vydala za istého Kučeru. Ale keďže túžila umrieť v rodnej krajine, ešte tento rok sa plánovala presťahovať späť do Prahy. Bohužiaľ, pre zranenie, ktoré utrpela po páde zo schodov, už svoje plány neuskutočnila.

Prečítajte si tiež: