Tip na článok
Obrovský talent: Halenárovi predpovedali hviezdnu kariéru, nie celkom sa to naplnilo.

Videl sa v synovi, teraz ho stráži z neba: Prečo musel Halenár zomrieť?

Slovenský svet športu je šokovaný. Náhly odchod 35-ročného futbalistu Juraja Halenára si nikto nevie vysvetliť.

Galéria k článku (11 fotografií )
Juraj Halenár.
Juraj Halenár.
Chýbal mu syn: Po rozchode s partnerkou nemohol byť s Nicolasom, keď chcel.

Pred pár dňami oslávil 35. narodeniny a hoci sa nad jeho futbalovou kariérou pomaly zmrákalo, život mal ešte pred sebou. Športový svet bol preto šokovaný, keď mŕtve telo Juraja Halenára našiel v sobotu popoludní v bratislavskom vrakunskom lesíku náhodný okoloidúci. Hovorí sa o samovražde, polícia však v čase našej uzávierky obsiahlejšie stanovisko novinárom neposkytla.

Kat Celticu

Do sveta športu prenikol Halenár vo svojom rodisku v Trnave a prvé góly strelil na ­ihrisku tamojšej Lokomotívy. Keď ho v osemnástich trnavský Spartak odmietol, zamieril do hlavného mesta. Tam vystriedal niekoľko klubov - od Interu cez Artmediu Petržalka až po Slovan. Futbalový dres obliekal aj v zahraničí. V maďarskej Nyíregyháze, českej Sigme Olomouc a poslednú sezónu odohral v rakúskom SV Harreither Gaflenz.

Podľa stránky ŠK Slovan Bratislava bol najlepším strelcom v histórii samostatnej slovenskej ligy a za sedem úspešných rokov v tomto klube prispel k štyrom majstrovským titulom i trom víťazstvám v Slovenskom pohári. Počas svojho pôsobenia v lige nastrieľal celkovo 125 gólov, čím sa zaradil do Klubu ligových kanonierov. Fanúšikovia nikdy nezabudnú na jeho pamätný hetrik, ktorým zneškodnil slávny Celtic Glasgow. Artmedia Petržalka vtedy v predkole Ligy majstrov triumfovala 5 : 0. Mal dvadsaťjeden otrokov a s prezývkou Kat Celticu mu predpovedali skvelú budúcnosť v niektorom z najlepších zahraničných klubov. Tá sa však nenaplnila.

Kamaráti nechápu

„Správa o úmrtí Juraja Halenára ma šokovala a hlboko zarmútila,“ vyberáme z reakcie viceprezidenta klubu Ivana Kmotríka ml. na webovej stránke Slovana. „Vážim si ho ako jednu z výrazných osobností nášho klubu v poslednej dekáde. Boli sme blízki osobní kamaráti a mali sme spolu veľmi dobrý vzťah. O to viac ma zarmútila správa o jeho nečakanom úmrtí.“

„Dnes je veľmi smutný deň pre slovenský futbal. Úprimnú sústrasť rodine,“ vyjadril prostredníctvom sociálnej siete svoju účasť šéf futbalového zväzu Ján Kováčik.

Na kamarátovu náhlu smrť reagovalo viacero blízkych a futbalových kolegov. „Veľmi nás to všetkých zaskočilo,“ hovorí pre server šport.sk dlhoročný spoluhráč z Interu Juraj Chlebo. „Jura si pamätám ako vynikajúceho obojnohého strelca, ktorý sa na ihrisku vždy veľmi dobre rozhodoval. Čo sa stalo, je ťažko pochopiteľné.“

Rozišli sa: S bývalou Miss Romanou Procházkovou.
Rozišli sa: S bývalou Miss Romanou Procházkovou.
Michal Smrčok

Denník Šport prináša tiež vyjadrenie Halenárovho spoluhráča z Petržalky Blažeja Vaščáka: „Nesmierne ťažko sa mi o tom hovorí. Je to obrovská tragédia pre všetkých. Pekné spomienky na neho zostávajú. Bol to pohodový, veselý a nekonfliktný typ. V kabíne i mimo nej rešpektovaný. Tak zostane u mňa navždy zapísaný.“

Náhly odchod kanoniera komentovali i futbalisti petržalského klubu Engerau Boys 2015: „Taktiež sa nás dotkla správa o smrti skvelého futbalistu Juraja Halenára, ktorý zanechal hlbokú stopu v mužstve FC Artmedia Petržalka. Úprimnú sústrasť všetkým blízkym a najmä česť Ďuriho pamiatke. My nezabudneme! Naše mužstvo na UNICupe nastúpi s čiernymi páskami na rukáve, aby si uctilo tohto skvelého človeka, futbalistu... Aj keď niektorí vieme, čo Juraja viedlo k tomuto rozhodnutiu, stále nám ostáva otázka PREČO?! Stále sa tomu nedá uveriť. Odpočívaj v pokoji.“

Čo sa stalo?

Juraj minulý štvrtok oslavoval svoje 35. narodeniny so sestrou Kristínkou. Odvtedy bol nezvestný. Až v sobotu ho našli v bratislavskom lesíku, zhruba tristo metrov od známeho podniku Harley vo Vrakuni. S niekoľkými zraneniami vrátane hlbokej rany na zápästí. Práve na základe tejto rany rezonuje teória o samovražde. Podľa zistení denníka Nový Čas vlastnil Halenár v hlavnom meste niekoľko bytov, zle investoval, zadlžil sa a trpel depresiami. Aj server športky.sk na základe výpovedí jeho kamarátov hovorí o futbalistových finančných problémoch. Ďalšie médiá dokonca spomínajú dlhy z hazardu alebo ťažké vyrovnávanie s rozchodom s bývalou Miss Universe SR Romanou Procházkovou, s ktorou mal štvorročného syna Nicolasa. Ako píše denník Plus JEDEN DEŇ, vzťah s Romanou nebol podľa jeho známych ideálny. „Videl sa v synovi. Bol nešťastný z toho, že s ním nemohol byť, keď chcel,“ cituje svoje zdroje denník.

Televízia Markíza zas hľadá možné príčiny v odchode športovca z centra diania a ťažkom návrate do bežného života. „Športovci si s rastúcim vekom začnú uvedomovať svoje limity a to môže mať vplyv na ich prežívanie a depresívnejšie pocity. Naraz nastane obrovské prázdno vrátane sociálnych kontaktov, vytvára sa priestor na rôzne úvahy,“ hovorí pre Markízu psychológ Peter Kolarčik. I keď médiá najčastejšie hovoria o samovražde, polícia zatiaľ cudzie zavinenie nevylúčila. Viac svetla do prípadu by mala priniesť súdna pitva a ďalšie vyšetrovanie.

VIDEO Plus 7 Dní