Čo je v štátnych podnikoch zakázané, v parlamente má zelenú. Kým pôsobenie rodinných príbuzných vo verejnej sfére vzbudzuje podozrenie z rodinkárstva, Národná rada to ako problém nevidí. V parlamentných laviciach totiž sedia iba tí, ktorých si ľud zvolil a do Národnej rady pustil.

A tak rodinkárstvo v pléne Národnej rady nik nerieši. Po marcových parlamentných voľbách sa nám rodinní príslušníci vo veľkom rozrástli. Väčšina z nich prišla do Národnej rady až s novými stranami. Zdá sa, že v slovenských rodinách navyše panuje rovnaký politický názor. Lebo ak je parlament zrkadlom spoločnosti, tak v tej našej sedia bratia a sestry pod rovnakými politickými farbami.

„Bratia Kollárovci“

Prekvapením asi nie je, že osobou až s dvoma rodinnými príbuznými v parlamente je po posledných voľbách Boris Kollár. Parlamentné lavice derie spoločne so svojím nevlastným bratom Ľudovítom Gogom a matkou jednej zo svojich dcér Petrou Krištúfkovou. Všetci traja zrejme majú na politiku rovnaký pohľad, pretože sú členmi jedného poslaneckého klubu Sme rodina.

Pozrite si video:

Podnikateľov brat tvrdí, že v parlamente si rozumejú. Prácu si vraj nosia aj domov a o politike debatujú na rodinných stretnutiach. Ich vzťah sa podľa poslanca Gogu po vstupe do politiky posunul do inej roviny.

„Naším hlavným cieľom je však posunúť spoločnosť, nie náš vzťah,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ. Kollár priznal, že na svojho brata má vyššie nároky ako na ostatných členov strany. „Je to môj brat a môžem si dovoliť na neho viac naložiť,“ uviedol podnikateľ. Ich vzájomný vzťah je napriek tomu veľmi dobrý a súrodeneckých škriepok pre politiku sa ani jeden z bratov neobáva.

Či sa to aj s Krištúfkovou zaobíde bez hádok, ukáže čas. Kollár a novopečená poslankyňa v minulosti spolu žili. Majú dcéru Ester. Krištúfková má ešte jednu dcéru, Vanessu, a to so zavraždeným mafiánom Róbertom Diničom.

V parlamente vychádza Kollár so svojou bývalou priateľkou napodiv dobre, v parlamentnej lavici však medzi seba pre istotu posadili Adrianu Pčolinskú. Či už z pragmatických dôvodov, alebo pre Kollárovu partnerku Andreu Heringhovú, vedia len oni dvaja.

Pozrite si video:

Čítajte viac:

Kollárov žolík Krištúfková a jej exmilenci: Dnes sú v hrobe alebo v base

Švagor, švagriná

Spomínaná Adriana Pčolinská je ďalšia z nových zákonodarcov, ktorí prišli do parlamentu s rodinným príslušníkom. Poslanec Peter Pčolinský a tiež člen poslaneckého klubu Sme rodina je Pčolinskej švagor. Jeho stranícka kolegyňa je totiž manželka Pčolinského brata Vladimíra.

Švagrovci majú podľa vlastných slov veľmi pekný vzťah. „Špecifikom našej rodiny je, že máme všetci nadštandardné vzťahy,“ prezradil pre PLUS 7 DNÍ poslanec Pčolinský. O veciach vraj otvorene diskutujú, a teda, ak by aj došlo k nejakému konfliktu v rámci práce, neobávajú sa naštrbenia vzájomných vzťahov. „My by sme si to rýchlo vydiskutovali,“ skonštatovala švagriná.

Pozrite si video:

Politiku sa snažia nenosiť na rodinné fóra, iba ak je to naozaj nutné. Manžel poslankyne Vladimír Pčolinský sa totiž v prostredí politiky pohyboval a pohybuje rovnako ako jeho brat.

V minulosti mal veľmi blízko k Danielovi Lipšicovi a Milanovi Krajniakovi, ktorý je dnes tiež členom Sme rodina. Zdá sa, že Boris Kollár veľmi dobre vedel, čo robí, keď vyberal pre svoju stranu názov. U nich totiž Sme rodina platí doslovne.

Žiadna ponorka

Ďalší zaujímavý súrodenecký pár v Národnej rade sú bratia Kotlebovci. Predseda strany Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba je rodinkárstvom známy už zo svojho pôsobenia v Banskobystrickom samosprávnom kraji, kde sa obklopil svojimi príbuznými. Inak to nie je ani v parlamente, kde sedí dokonca v rovnakej lavici so svojím bratom Martinom.

Bratia majú podľa slov Martina Kotlebu dobrý vzťah. „Ponorka nám nehrozí,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ. Pravidlá, či budú, alebo nebudú na rodinných stretnutiach riešiť politiku, si vraj novozvolení poslanci zatiaľ nenastavili. „Uvidíme,“ dodal Marianov brat, ktorý je zároveň finančný riaditeľ Banskobystrickej regionálnej správy ciest pre investície a majetok.

Zdá sa, že byť členom rodiny Kotlebovcov sa oplatí. Minimálne pre istú funkciu.

Pozrite si video:

Čítajte viac:

Fešandy v našom parlamente: Prekrúžkované poslankyne majú zaujímavé styky

Skôr na príťaž

Staronový rodinný „párik“ v parlamente sú predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič a Jozef Viskupič. Zakladatelia hnutia sú bratranci a dlhoroční spoločníci v biznise. Okrem začiatkov hnutia stáli spoločne pri zrode rodinného podniku RegionPress v Trnave, ktorý dnes vlastní Matovičova manželka Pavlína a vyšetruje ho polícia.

Napriek tomu, že sú rodina, sú bratranci na seba v parlamente prísni. „Sme ľudia, ktorí sa poznajú, dôverujú si, ale sme veľmi veľkí kritici svojho pôsobenia. Keď ide o podstatné veci, vieme sa celkom slušne pohádať,“ priznal Viskupič pre PLUS 7 DNÍ.

Matovič vraj kladie na Viskupiča vysoké nároky a ten si musí svoje postavenie v strane podľa vlastných slov zaslúžiť. Ich spory zrejme súvisia aj s tým, že Matovič je skôr konzervatívny politik, zatiaľ čo Viskupič sa netají liberalizmom.

Obaja kandidovali v parlamentných voľbách už tretíkrát z konca kandidátky a do Národnej rady sa prekrúžkovali. Takže byť Matovičovým bratrancom automaticky neznamená mať číslo 2 na kandidátke.