V mladosti robila modelku, kvetinárku, ba aj pornoherečku. Pod umeleckým menom Susana Spears. Dnes je z nej úspešná fitnesová trénerka, ktorej svojský prístup k cvičeniu nalákal masy ľudí. Jej kanál na YouTube má vyše 360-tisíc odberateľov, pre Zuzku Lightovú, 34-ročnú Češku žijúcu v Amerike, už dávno nie je prioritou.

„Teraz mám vlastný web, ktorý si moji fanúšikovia predplácajú. Za mesačný poplatok. Pozerajú moje videá a cvičia so mnou. Nie je to live, každý trénuje, kedy môže. Mojou povinnosťou je na každý deň im pripraviť 15 minút, ktoré si potom sami odcvičia. Kedy chcú, kedy majú čas,“ vraví.

VIDEO Nájsť sa v športe môžete i vy:

Pätnásť minút stačí

Práve v tých pätnástich minútach tkvie tajomstvo jej popularity. Intenzívna štvrťhodinka cvičenia v jej podaní nahradí hodiny driny v posilňovni. „Keďže som bola extrémne vyťažená, hľadala som niečo, čo ma udrží fit v rekordne krátkom čase. To, že stačí pätnásť minút, je vedecky preukázaný fakt. Prišiel s tým už Charles Staley, keď skúmal výhody tréningu s narastajúcou intenzitou.

Náročnosť je súčasťou takýchto cvičení. Na druhej strane, nepotrebujete na to žiadne náčinie. Ak nedokážete zvládať hmotnosť vlastného tela, prečo by ste pridávali činky?“ pýta sa Lightová.

„Aj ja som síce na začiatku o výsledkoch pochybovala, no potom som si povedala, že to fungovať musí, a funguje. V neposlednom rade cvičenie s vlastnou hmotnosťou menej zaťažuje kríže než kulturistika či crossfit,“ vysvetľovala nám počas nedávnej návštevy Bratislavy.

Do hlavného mesta prišla propagovať svoju knihu Fit za 15 minút denne, v ktorej garantuje nárast kondície v priebehu jediného mesiaca. Nie je to pre každého. Niektoré kombinácie cvikov vyzerajú extrémne náročne, s vysokým rizikom zranenia, no podľa Zuzky sa nič v živote nedá dosiahnuť bez vynaloženej námahy.

„Niektorí to skúsia a odpadnú, no tí húževnatejší vydržia. Aj preto by som tým, ktorí chcú získať kondíciu, prípadne takýmto spôsobom schudnúť, rada odkázala, aby neboli slabosi. Žiada si to zatnúť zuby, vydržať a výsledok sa dostaví. Už za dva týždne budete oveľa silnejší,“ radí česká fitneska.

Podľa jej rád nie je nutné začínať hneď s krkolomnými kombináciami. „Mám na začiatok aj ľahšie variácie. Napríklad kľuky sa spočiatku môžu robiť dámske, čiže ísť na kolená. A sú tam aj iné triky. Nedávno som spustila program pre začiatočníkov. Zadarmo. Nech ľudia skúsia, či sa na to dajú, alebo nie.“

So svojimi webovými predplatiteľmi však má skôr opačné skúsenosti. „Tí, čo pri mne zostanú, sú skôr masochisti. Baví ich trénovať tvrdo a hoci sú na konci pätnásťminútovky vyčerpaní a všetko ich bolí, zvyknú mi poďakovať,“ pochválila sa.

Niečo zo svojho repertoáru predviedla aj vo videu. Nechajte sa inšpirovať:

Nebolo čo stratiť

Presadiť sa v Amerike pri širokej ponuke cvičení a fitnes nebolo jednoduché, no Zuzka bola tvrdá aj sama na seba. Vzťah s bývalým manželom Frederikom Lightom, ktorého meno si napriek smutnému koncu manželstva nechala a s ktorým od jari 2008 prevádzkovala úspešný portál BodyRock.tv, už rozdýchala.

Aj skutočnosť, že po rozchode zaľúbencov musela z celého projektu vycúvať. A začať odznova na zelenej lúke. „Aj preto toto dobrodružstvo nebolo až taký riskantný podnik. Nemala som čo stratiť. Jediné, čo som musela, bolo veriť, že sa mi to podarí. Keď vás práca baví, ide to oveľa lepšie.“

Podobné cvičenia ponúka na internetových stránkach mnoho iných trénerov a tréneriek, no Zuzkina klientela napriek tomu narastá. „V Amerike je to naozaj populárne, len u nás doma v Česku sa ma ľudia dookola vypytujú, či to celé naozaj trvá len pätnásť minút,“ smeje sa. Pri otázke na pikantnú minulosť zvážnie.

„Áno, bola som mladá a hlúpa, urobila som nejaké erotické videá. No a čo. Ublížila som tým niekomu? Neublížila. Ľudia páchajú oveľa horšie veci, za ktoré by sa mali hanbiť. Veľa ľudí teraz do toho rýpe, to obdobie je však už dávno za mnou,“ hovorí skutočná svetobežníčka.

Dávna minulosť: Hoci všetci vyťahujú Zuzkinu erotickú minulosť, česká fitneska dnes žije iný život.
Dávna minulosť: Hoci všetci vyťahujú Zuzkinu erotickú minulosť, česká fitneska dnes žije iný život.
Zdroj: internet

Dávna minulosť: Hoci všetci vyťahujú Zuzkinu erotickú minulosť, česká fitneska dnes žije iný život. Foto: internet

Po rokoch v Prahe žila určitý čas na Malte, neskôr v kanadskom Ontariu a zakotvila v Kalifornii. V Los Angeles. „So súčasným priateľom Jessem, ktorý so mnou vyrába a strihá všetky videá, mám dom na kopci pri Hollywood Hills. Aj s veľkým bazénom, aby som si tam mohla cez deň aspoň na päť minút skočiť. Dlhšie som v ňom málokedy, roboty je naozaj neúrekom. Maily, cvičenia, všetko to zostrihať a poslať klientom.“

Očarená Willisom

Keď sa zo studenej Kanady sťahovala do rozpálenej Kalifornie, dúfala, že to bude znamenať aj pravidelné kúpanie v mori, no z tohto sna už vytriezvela. „Za päť rokov som sa v ňom kúpala asi štyri razy. Tunajšie cestovanie je naozaj nekonečné. Doprava šialená. Veľmi som sa na niečo podobné tešila, ale človeku sa nechce trčať tri hodiny v aute.“

Aj na hollywoodske hviezdy si už Zuzka zvykla. „Uletela som len dva razy. Keď som stretla Brucea Willisa a raz v potravinách hviezdu seriálu Bing Bang Theory Kaley Cuocovú. Priateľ sa mi smial, ale nemohla som si pomôcť. Hneď som sa za ňou vyrútila a kričala I love you so much. Bola som ňou fascinovaná, tu sa tomu hovorí starstruck,“ priznáva Zuzka, ktorá sa za slobodna volala Majorová.

Jesse: Vybojoval za mňa všetky moje bitky - tvrdí o svojom milom Zuzka.
Jesse: Vybojoval za mňa všetky moje bitky - tvrdí o svojom milom Zuzka.
Zdroj: zuzkalight.com

Jesse: Vybojoval za mňa všetky moje bitky - tvrdí o svojom milom Zuzka. Foto: zuzkalight.com

Dopraje si

Blogy začala ako 25-ročná písať sama, no nápad dať dokopy knihu o svojich tréningových metódach jej vnukli jej nasledovníci. „Hoci na internete mohli nájsť všetko, chceli to mať pokope. Dobre zorganizované. Tak som sa na to dala. Len som si musela nájsť niekoho, kto mi s tým pomôže.

Až takú dobrú angličtinu zďaleka nemám. Najskôr vyšla v angličtine, teraz už aj v slovenčine a češtine, čo ma veľmi teší. Už v tejto chvíli mám nápady na druhú. Stále sa dá niečo vymýšľať. Niekedy prekvapím sama seba, čo všetko sa dá spolu skombinovať.“

S anglickým textom jej pomáhal Jeff O’Connell, šéfredaktor portálu bodybuilding.com, najväčšieho online magazínu o zdraví a fitnes. Súčasťou sú aj recepty, keďže bez správnych stravovacích návykov je úspech takmer nemožný.

„Viem sa vzdať všetkého, čo nie je zdravé. Po cvičení si však niečo, na čo mám chuť, zaslúžim. Pri receptoch, ktoré odporúčam ostatným, však platí najmä jedno - musia byť nízkosacharidové,“ tvrdí.

Ako G. I. Jane

Kde sa v Zuzane vzala láska k cvičeniu? „Začalo sa to rodiť ešte v tínedžerských časoch. Keď som ako pätnásťročná šla s partiou kamarátov do kina na film G. I. Jane s Demi Moorovou. Chceli sme len zabiť čas, no Demi Moorová ako poručíčka Jordan O’Neillová ma ohromila.

Keď sme vychádzali z kinosály, chcela som byť ako ona. Krásna a mocná. So schopnosťou hocikoho nakopať do zadku. Teraz som už pevne presvedčená, že nech by som šla robiť akýkoľvek šport, úplné drevo by som už nebola. Som vo forme a verím si. To je pre mňa dôležité. Baví ma napríklad tenis a hoci nemám kedy venovať sa mu, viem, že dnes by som na kurte neumrela.“

Stále je pripravená makať a užívať si to. „Ak vás to baví, môže byť okolo vás aj desaťtisíc trénerov a vy si tú prácu udržíte. Lebo dokážete ten pozitívny prístup presunúť na iných.“

Klokanky aj kraťasy

Len z precvičovania a vymýšľania nových fitnesových kreácií však žiť nechce. „Mojím snom je vyrábať oblečenie. Nejaké návrhy som už robila. Máme v L. A. výrobcu. Neskôr mám v pláne klokanky, kraťasy a na budúci rok možno aj plavky. A popri tom túžim cestovať, hoci najväčší relax je vždy návšteva domova v Prahe.“

Propagačné turné po Česku a Slovensku si spolu s ňou užíval jej priateľ Jesse Heer. „Pomohol mi prekonať najťažšie obdobie. Keď som nemala dosť síl, vybojoval za mňa všetky moje bitky,“ ďakuje mu v závere knihy.

Tie vraj na zisk kondície bohato stačia. O to všetko sa podelila s čitateľmi aj v knihe, ktorá práve vychádza na Slovensku.