Tip na článok

VIDEO Slovenskí oligarchovia Kmotrík, Poór, Široký: Každý chce mať svoj štadión!

Megaštadión, ktorý má štát stáť najnovšie maximálne 75-miliónov eur, chcú postaviť čo najskôr. Rezort školstva, ktorý spoluprácu s firmou Národný futbalový štadión (NFŠ), kde figuruje Ivan Kmotrík, pripravuje, dá na začiatok do štadióna preddavok 27, 2-milióna eur. Potom odkúpi nekomerčnú časť areálu.

Galéria k článku (6 fotografií )
Vladimír Poór: Patril medzi Svobodových priateľov.
Juraj Široký

Národný futbalový štadión nie je prvá investícia štátu do športu, okolo ktorého sa točia ľudia považovaní za oligarchov. Len vlani otvorili v Trnave moderný futbalový štadión Antona Malatinského, na ktorom hráva Spartak Vladimíra Poóra.

Trnavskú City Arenu otvorili minulý rok. Foto: Juraj Roščák

A okolo štadióna vybudovali nákupné centrum, ktoré prevádzkuje firma, v ktorej figuruje Poór mladší. A tú zas vlastní spoločnosť, v ktorej je spoločníkom opäť Poór. Do trnavského štadióna však štát investoval "len" 13,5-milióna eur, patrí však mestu Trnava a spoločnosť City Arena ju má na 30-rokov v prenájme. Má miesta pre 19-tisíc návštevníkov a spĺňa požiadavky UEFA aj FIFA.

Krásny hotel zas stojí pri Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Ten zrekonštruovali kvôli majstrovstvám sveta v hokeji. Zápasy KHL na ňom hráva bratislavský Slovan, ktorého prezidentom je zas Juraj Široký. Na tento štadión vyčlenil štát vyše 40-miliónov eur, zvyšok platilo mesto, ktorému teraz patrí.

Najvyšší kontrolný úrad neskôr poukázal na to, že štadión bol oproti pôvodne vybranej alternatívy predražený. Slovan si ho v súčasnosti prenajíma.

Hotel vlastnila spoločnosť Tehelné pole, kde malo istý čas akcie aj mesto. V roku 2012 však poslanci mesta odklepli ich predaj väčšinovému vlastníkovi, za ktorého vtedy označovali práve Juraja Širokého. Podľa jeho hovorkyne však hotel patrí spoločnosti Tehelné pole a Široký ním nemôže disponovať. Poór aj Široký sú pritom pokladaní za údajných mecenášov Smeru-SD.

Viac sa dočítate v budúcom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní