Tip na článok
Bez mejkapu a v teplákoch: Známa Slovenka sa ukrýva za českými hranicami, len dve hodiny cesty autom od Bratislavy.

Vieme, kto všetko sa snaží priviesť herečku Petru Vajdovú k rozumu

Prečo sa herečka Petra Vajdová nechala zavrieť v tej istej psychiatrickej liečebni v Kroměříži ako pred jedenástimi rokmi Iveta Bartošová?

Galéria k článku (34 fotografií )
Po pár slovách s blízkym: Petra sa usmievala.
Po pár slovách s blízkym: Petra sa usmievala.
Vľavo Iveta Bartošová v roku 2007, vpravo Petra Vajdová v roku 2018.

Až teraz treba dať klobúk dole. Slová známe z rôznych televíznych šou sa dnes hodia stokrát viac než inokedy. Ako inak pomenovať statočnosť herečky Petry Vajdovej (33), ktorá sa doteraz nechala unášať dramatickými okolnosťami. Po trampotách s mužmi a ďalšími problémami si povedala dosť. Zobrala si voľno, odstrihla sa od bohémskych kamarátok, ktoré na jej životný štýl nemali blahodarný vplyv, a dala sa začiatkom mája zavrieť do psychiatrickej liečebne v Česku. Nejde o žiadne fámy. Slovenskú herečku sme minulý týždeň zastihli v Kroměříži, kde sa v tamojšej nemocnici - rovnako ako kedysi Iveta Bartošová (†48) - kuríruje zo svojej závislosti. Podľa exkluzívnych snímok sa Petra, navlečená v teplákoch, už usmieva a je na najlepšej ceste, aby sa vrátila tam, kde svoju rozbehnutú hereckú kariéru prerušila.

Déjà vu

Fotky v lete roku 2007 zatriasli celým Českom i Slovenskom. Najkrajšiu českú speváčku Ivetu Bartošovú zachytili paparacovia prvý raz s napuchnutou tvárou a s kilami navyše. Medzi alkoholikmi ďaleko od Prahy. V areáli s malými domčekmi a veľkou záhradou sa zbavovala závislosti od antidepresív a alkoholu. „Je tu výborná partia, veľmi sa mi tu páči,“ tvrdila popová princezná, ktorá v kroměřížskej psychiatrickej nemocnici vydržala tri mesiace. „Tamojšia liečebňa je vychýrená kvalitnou liečbou a izoláciou, ktorá pomôže pretrhať väzby s prostredím, ktoré by pacientov zvádzalo k alkoholu,“ približovali pomery v sanatóriu české médiá. A v rámci terapie musela Iveta, podobne ako ostatní chovanci, manuálne pracovať - zametala lístie, hrabala trávnik, starala sa o záhony. Súčasne mohla prijímať návštevy a keďže Kroměříž nie je ďaleko od našich hraníc, navštevoval ju jej slovenský exfrajer Karol Csino. Zrejme preto, aby to blízki zo Slovenska nemali ďaleko, to isté zariadenie si vybrala herečka Petra Vajdová.

Popredná členka Slovenského národného divadla žije od začiatku mája podobne ako kedysi Bartošová. V komunite s inými mužmi a ženami sa pohybuje v areáli, kde stoja malé domy a pracuje sa tu. Petru Vajdovú sa nám podarilo nafotiť v domácom oblečení a s cigaretou v ruke, ako si užíva chvíľu voľna. S partiou pacientov vyšla do záhrady plnej ruží, sadla si na lavičku a zapálila si. Herečka vyzerala spokojne a zatiaľ čo niektorí muži hrali nohejbal, bavila sa s ostat­nými. Keď neskôr večer vytiahla mobilný telefón a spojila sa s dákym blízkym, na jej tvári sa mihol úsmev.

V komunite: Petra Vajdová už druhý mesiac žije s pacientmi, ktorí sa tiež liečia zo závislostí.
V komunite: Petra Vajdová už druhý mesiac žije s pacientmi, ktorí sa tiež liečia zo závislostí.
VLADO BENKO JR.

Mimochodom, na klasickej psychiatrii nemôžu mať pacienti mobil k dispozícii. „Toto otvorené oddelenie je pre aktívnych, motivovaných,“ vysvetľujú voľnejší režim stránky psychiatrickej kliniky, ktorá vraj nie je určená pre každého. Pacienti musia spolupracovať, nemôžu ich brzdiť zdravotné či sociálne problémy. Na mieste sa o nich stará terapeutický tím, ktorý pozostáva z ošetrujúceho lekára psychiatra, klinického psychológa, zo sociálnej pracovníčky a stredného zdravotníckeho personálu. Komplexná a intenzívna liečba trvá tri mesiace, do terapeutickej komunity sa môžu zapojiť aj pacientovi príbuzní.

Nezostalo jej nič

Na Slovensku sa herečka, považovaná za jeden z najväčších talentov svojej generácie, hodila v domovskom divadle na PN. V predstaveniach, ktoré mala v repertoári, ju od mája nahradili iné herečky. No svoj život začala nanovo nastavovať oveľa skôr. Ešte koncom vlaňaj­ška predala bratislavský byt a presťahovala sa k rodičom. Auto, ktoré používala, zmenilo ečevéčko.

To všetko po trampotách, ktorým herečka, známa citlivou povahou, nedokázala čeliť s chladnou hlavou. Rozhodil ju románik so slovinským divadelným režisérom Diegom de Breuom a na psychike jej nepridali ani zdravotné problémy, ktoré kvárili jej otca. Všetko vyplávalo na povrch až vtedy, keď ju vlani chytila dopravná hliadka. Na okraji Bratislavy herečka šoférovala auto s alkoholom v krvi. Nasledovali udalosti, na ktoré sme ani v našom týždenníku neboli veľmi zvyknutí. Na dohodnutý rozhovor dorazila Petra vo zvláštnom stave, pri ktorom ťažšie artikulovala a v jednom momente sa hodila dramaticky o dlážku ako pravá umelkyňa. Z tanečnej šou Let’s Dance, v ktorej vtedy tancovala, neskôr odstúpila - údajne pre zranenie. Napriek tomu, že po čase začala znova účinkovať na divadelných doskách, nakoniec zmizla zas. No aj keď sa o pár týždňov vráti, čaká ju celoživotný boj. Veríme, že sa s démonmi vyrovná statočnejšie než iné rozveselené herečky u nás či už spomínaná speváčka v Česku.

VIDEO Plus 7 Dní