Rodičmi sú zatiaľ v skúšobnej lehote. Moderátori Adela Vinczeová (42) a Viktor Vincze (32) hovoria o témach, ktoré sú pre mnohých ťažké. Jednou z nich je i náročná a zdĺhavá adopcia, pre ktorú sa rozhodli v roku 2020. „Prestali sme čakať na zázrak. Pre niekoho môžeme byť tým zázrakom my,“ vyhlásil v minulosti Viktor s tým, že nemajú problém s osvojením dieťaťa iného etnika či národnosti. V novembri sa ich sen začal meniť na skutočnosť a dnes už majú doma malé dieťa. Zďaleka nie sú jediné známe tváre, ktoré sa rozhodli pre adopciu. Skúšala to aj česká speváčka Hana Zagorová (†75), ktorá, bohužiaľ, prešla peklom, a osvojiť dieťa si svojho času chcel aj herec Ladislav Chudík (†91).

Adopciu prekazila babka

Hanu Zagorovú pripravila o možnosť byť matkou choroba. Počať zdravé dieťa jej bránila porucha krvotvorby, paroxyzmálna hemoglobinúria. „Hanka po dieťati nesmierne túžila, ale mať ho nesmela – pozor, nie nemohla, ale nesmela. Pre chorobu by zomrela buď ona, alebo dieťa,“ vysvetlil speváčkin prvý manžel, baletný majster Vlastimil Harapes (76). Bolo to ťažké obdobie, ale bolestivejšiu ranu Zagorová utŕžila pri neúspešnej adopcii, z ktorej sa nikdy nespamätala.

Prešla azda všetky detské domovy v republike a v jednom z nich si s manželom vyhliadli štvorročnú blonďavú Aničku, ktorej korene siahali na Slovensko. Takmer rok si ju brávali domov a raz s ňou vyrazili aj na hory. Všetko bolo na najlepšej ceste, keď sa o Zagorovej dozvedela babka dievčatka a adopciu prekazila. Následne si ho osvojila žena, ktorá speváčke pomáhala s papiermi. Vraj by dieťaťu u takej slávnej osoby nebolo dobre, stalo by sa stredobodom pozornosti, čo by mu iba ublížilo. „Vtedy to bolo na hranici citového vydierania, bolo to bolestné pre všetkých. Hanku preto túžba po dieťati prešla,“ prezradil jej prvý manžel.

Príbeh nemal šťastný koniec ani pre Aničku, pestúni ju po siedmich rokoch vrátili do ústavu a polícia jedného z nich obvinila zo zneužívania. „Anička vraj krásne spieva. Mohla byť mojou dcérou so všetkým, čo k tomu patrí. Nech ju zneužil ktokoľvek, ani starý chorý pes, ktorý je nanič, sa nevyhadzuje,“ reagovala so slzami speváčka.

FOTO Zagorovej "vnučky" v GALÉRII

Podvedome sa bránil

Vlastných detí sa nedočkal ani herec Ladislav Chudík (†91). Ženil sa pomerne neskoro a jeho vyvolenou sa stala Češka Helena, ktorá pracovala ako redaktorka v Bratislave. Po búrlivých začiatkoch, rozchodoch a opätovných stretnutiach sa napokon vzali. Prišla však tvrdá rana - Helena nemohla otehotnieť. „Moja žena sa osem rokov liečila u gynekológa. Uvažovali sme o adopcii, dokonca moja mama v detskom domove vyberala dieťa. Nakoniec z toho zišlo. Nejako som sa podvedome bránil tomu, že aj keď môžem splodiť dieťa, budem mať cudzie,“ prezradil najbolestnejšie tajomstvo herec.

Manželstvo sa skončilo, prešlo zopár rokov a Chudík stretol v Prahe ďalšiu ženu, rozvedenú právničku Alenu, ktorá vychovávala dcéru Bereniku z prechádzajúceho vzťahu. Zobrali sa v roku 1982 a nevlastný otec dal Aleninej dcére svoje priezvisko. S manželkou sa stihol ešte tešiť z vnuka Stanka.

FOTO Chudíkovej prvej aj druhej manželky s dcérou v GALÉRII

Rómska sirota nie je problém

Ľahké to pri budovaní rodiny nemá ani Adela Vinczeová. V júni ubehlo päť rokov, čo povedala áno o desať rokov mladšiemu Viktorovi. Krátko po svadbe priznal, že počať dieťa prirodzenou cestou sa im zrejme nepodarí. Prehovoril o mužskej neplodnosti i tom, že rozmýšľajú o umelom oplodnení či adopcii. Nakoniec sa odhodlali osvojiť si dieťa a pretože si nekládli podmienky, v rebríčku čakateľov sa ocitli na vyššej pozícii.

„Keby sme chceli dieťa iba nášho etnika, boli by sme na dvestom mieste v Bratislave. Keby bolo rómskeho etnika, vyšvihlo by nás to hore. Nedali sme si žiadne obmedzenia,“ priznala Adela verejne a Viktor dodal: „Čoraz menej Slovákov je ochotných osvojiť si deti rómskej etnicity. Neviem, či to súvisí s konkrétnymi skúsenosťami, historickými kontextmi, predsudkami či len nedostatkom informácií, ale my sme pri tom neváhali ani chvíľu. Ale možno to v našom prípade dopadne tak, že k nám vôbec žiadne dieťa nepríde, ani tmavé, ani svetlé, lebo to ani my nebudeme vo finále cítiť.“

Majú chlapca?!

Moderátori netlačili na pílu a naďalej žili svoj život, no čosi asi cítili v kostiach. Minulý rok si začali prerábať trojizbový byt v bratislavskej Karlovej Vsi, ktorý Adela kúpila ešte za slobodna. Ako zistil denník Plus JEDEN DEŇ, už mesiac sa starajú o dieťa, o ktorom nemôžu nič konkrétne prezradiť.

Zabezpečili mu potrebnú výbavičku - od postieľky cez kočík, oblečenie či iné drobnosti -, ktorá stojí stovky až tisíce eur. A práve jedna z vecí, konkrétne vajíčko v čierno-modrej farbe, ktorým dieťa prevážajú v aute, by mohla naznačiť, že majú v starostlivosti chlapca.

Mlčia všetci

„Museli sme podpísať mlčanlivosť, nemôžeme prezradiť jeho vek, meno, pohlavie ani odkiaľ je. Je to v procese, dieťa nám ešte oficiálne nie je pridelené, preto je to ešte veľmi citlivé,“ prezradila Adela Vinczeová. S Viktorom sú zatiaľ rodičmi v skúšobnej lehote, ktorá trvá niekoľko mesiacov. „Našťastie, postupy na Slovensku sú také, že dieťa si môžeme vziať akoby na dlhodobý návštevný pobyt, aby si zvykalo na rodičov, aby si čo najskôr dokázalo vytvoriť puto.“

Bobríka mlčanlivosti drží celá blízka rodina. Povestnú výrečnosť stratil aj Adelin otec, spisovateľ Jozef Banáš. „Keďže proces adopcie dieťatka ešte nie je ukončený, nechceme sa tešiť predčasne. Držíme Adelke a Vikimu palce, aby sa to podarilo. Držte aj vy,“ odpísal nám. Narážal tým na množstvo komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť.

Moderátorka napríklad v minulosti priznala, že cíti paniku a neistotu najmä v jednej veci. „Mám štyridsaťjeden rokov a veľmi dlho žijem vo svojom návyku,“ zamýšľala sa verejne. Dnes však hovorí, že pri pohľade na dieťa to „bola láska na prvý pohľad“.