Do minulého týždňa sme si mysleli, že moderátor Richard Vrablec (47) je príkladom džentlmena zo starej školy, že v súkromí počúva šlágre a obklopuje sa starožitnosťami. Ibaže zdanie klame. Zabávač, ktorý síce nie je na obrazovke, ale kšeftov má viac než televízne hviezdy, si zariadil byt, za aký by sa nemusel hanbiť ani Bill Gates. Komunikuje v ňom so ženou, ktorá mu splní takmer všetko, na čo pomyslí. Ale najmä to, čo nahlas vysloví. „Šťastný by som však bol aj v garsónke,“ pokrčil Richard plecami, keď nás privítal vo svojom novom kráľovstve.

Muž 21. storočia

Pred necelým rokom sa Richard Vrablec rozhodol zmeniť bývanie. V dvojizbovom byte pri bratislavskom Štrkovci, kde dovtedy žil, sa cítil komfortne, výborne vychádzal so susedmi a rád mal aj okolie. Život je však zmena, a tak sa presťahoval do novostavby bližšie k centru. Dvojpodlažný byt si zariadil už na prvý pohľad moderne, v obývačke visia zo steny chápadlá červeného lustra, otvorenej kuchyni dominuje ostrovček s keramickou doskou a dierou uprostred - ide o digestor. S technologickými novinkami sa u Vrableca roztrhlo vrece.

Ak chce Richard zažať svetlo v kuchyni, ani sa nepohne. Iba nahlas svoje želanie vysloví. Anglický príkaz smeruje na neviditeľnú ženu, ktorej hovorí Alexa. A zrazu sa v kuchyni rozsvieti. Ak chce vysávať, opäť osloví Alexu. Robotický vysávač sa razom odlepí od steny a začne gruntovať parkety. Hlasom moderátor ovláda aj žalúzie, dokáže spustiť akýkoľvek proces. „Alexa, play some  music,“ zadá po anglicky, že by si chcel vypočuť hudbu. V tom momente sa útrobami bytu rozoznie hlasná melódia. „Alexa, volume one,“ prikáže rýchlo virtuálnej bytosti a hlasitosť sa zníži.

FOTO moderného bytu Riša Vrableca v GALÉRII

So sympatickým ženským hlasom doslova komunikuje. „A takto tu funguje skoro všetko. Mám aj smart home. To znamená, že od žalúzií, klimatizácie, polievania kvetov, vysávača až po svetlá viem všetko ovládať cez mobil. A to z celého sveta. Ak sa vraciam domov z dovolenky, môžem prísť do vychladeného bytu, lebo klímu som zapol a teplotu nastavil cez telefón,“vyratúva vymoženosti nového bytu a po chvíli s povzdychom doplní: „Bohužiaľ, na skutočných ľudí to nefunguje.“

Ideálny sused

Staromódny Richard Vrablec podľa svojich slov nikdy nebol. V Bratislave patril k prvým, kto sa v uliciach pohyboval na segwayi, teda futuristickom pohybujúcom sa kolese. „Ale dnes viem oceniť aj drvičku odpadu, pri veľkom melóne je to praktické,“radí našim čitateľom. Aj preto nás udivuje, že v jeho novej obývačke nevidíme televízor. „Ale mám ho. Nevidíte?“ukazuje na orámovanú fotografiu na stene. „Keď je vypnutý, nastavíte si obraz. Rám je magnetický, môžete ho meniť,“ poučí nás v byte, kde zovšadiaľ na vás vyskakujú technologické vymoženosti. „Predstavu o dizajne som nemal žiadnu. Zapájal som sa síce do návrhov, ale väčšina neprešla,“ zľahčuje svoju úlohu.

Ale aby sa zabávač necítil ako v sterilnom múzeu moderného umenia, byt si zútulnil po svojom. Do nového domova si kúpil predovšetkým andulku Ri­ckyho. Prečo ju pomenoval po sebe? „Lebo sa na mňa podobá, je bucľatá a utáraná,“ zasmeje sa, keď vychádzame na terasu. Tú si zariadil na vlastnú päsť, bez pomoci záhradných architektov. „Mám tu jahody, maliny, egreše, jabloň, morušu, figu, bylinky... Tam je krásny buk, naboku vinič,“začne ako botanický znalec a pokračuje ako šarlatán. „Tučnolisty, ktoré ste videli vnútri, mám od výtvarníka Daniela Bidelnicu, pred troma týždňami mi daroval výhonky a ja sa veľmi teším. Mám rád tučnolist, lebo je to rastlinka bohatstva.“

Vírivku uprostred terasy si pred nami Richard Vrablec nevšíma. „Kúpem sa tu raz za tri mesiace,“ vysvetlí. „Skôr si na terase čítam alebo komunikujem so susedmi. Máme tu veľmi dobrú susedskú komunitu, veľa si pomáhame. Susedia sem chodia do vírivky a oni zase majú gril, takže u nich sa griluje.“

Všade samé levy

Keď sa vrátime dovnútra, všímame si aj to, čo výlučne do 21. storočia nepatrí. Steny zdobia obrazy presne tak, ako to vídavame v galériách. Visia zo stropu na silónových kábloch. My sa najprv zastavíme pri tyrkysovom výtvore v predsieni. „Urobený je podľa výtvarníka Lucia Fontanu, ktorý si za jeden rez nožom v plátne pýta milión eur. Takže by mal hodnotu 4 milióny,“ vtipkuje zabávač. Vzápätí vyťahuje svoju zbierku levov. Jedného namaľoval slávny Tibor Bártfay, ďalšieho herec a dramatik Stanislav Štepka. „Vydražil som ich na dobročinnej akcii. Témou bol lev, takže všetci kreslili šelmy. Len Štepka namaľoval Leva Nikolajeviča Tolstého,“ukáže na portrét pod klímou.

Ďalšie levy si moderátor priniesol zo starého bytu. Vzdať sa ich nemieni. „Je to rodinné dedičstvo, asi dvesto rokov stará bronzová socha na mramorovej doske,“dôjde nakoniec aj na starožitnosť, ku ktorej sa viaže pozoruhodný príbeh. „Sestra mojej babky žila v Budapešti a keď zomrela, do závetu dala, že každý z rodiny môže prísť do jej domu a niečo si zobrať na pamiatku. Keď sme tam prišli my zo Slovenska, nezostalo v dome nič. Len veľká knižnica so stovkami kníh. Tak ja som jednu vytiahol, že si teda zoberiem tú. Ako som ju zobral, zozadu trčal chvost týchto levíkov. Všetci ich pred nami hľadali, ale nič nenašli. Tak som došiel k najhodnotnejšej veci, ktorú v dome babkina sestra mala.“

Pomáhali mu penzisti

V novom byte žije Richard Vrablec desať mesiacov, no stále nie je dokončený. „Ešte chýbajú lustre, veľké obrazy, veľká knižnica... Ako vieme, päť mesiacov pre koronu nepracujem, takže ani veľmi neinvestujem do zariadenia. Ale teraz v júli a auguste sa už rozbiehajú akcie,“ hovorí s nádejou.

FOTO moderného bytu Riša Vrableca v GALÉRII

Cez pandémiu sa navyše pustil do online projektov a bol tiež „zabávačom na telefóne“. „Vybral som si desať až dvadsať starých ľudí, ktorých som každý deň volal a rozveseľoval ich. Zo začiatku to bolo fajn, mal som plno energie. Ale neskôr sa to obrátilo a starší ľudia energiu dávali mne. Lebo väčšinu času trávia už opustení, takže pre nich korona nebola nič nové. Celé týždne mi dolievali pozitívnu energiu, najmä moja učiteľka zo základnej školy,“ dodal opäť ako zo „starej školy“. Tak, ako ho poznáme.