Nie je Rytmus ako rytmus

Začiatkom septembra si už ikona slovenskej šlágrovej scény našla v schránke list z Okresného súdu Bratislava I. Na základe Vrbovského čerstvej žaloby sudca nariadil, aby „pred začatím konania“ Jakubec z YouTubu vymazal spojenie ft. Rytmus. „Žalobca svoj návrh na nariadenie neodkladného opatrenia odôvodnil tým, že vystupuje pod umeleckým menom Rytmus aj ako sólový umelec už viac ako desať rokov a je pod ním verejne známy minimálne na území Slovenskej republiky a Českej republiky. Žalobca pod týmto umeleckým menom najmä vydáva hudobné albumy, vystupuje na rôznych podujatiach a pod týmto umeleckým menom sú zverejňované tiež jeho nahrávky prostredníctvom služby YouTube. Uviedol, že vzhľadom na to, že ide o všeobecne známu skutočnosť, myslí si, že ju netreba dokazovať,“ píše sa v dokumente z okresného súdu, ktorého kópiu máme k dispozícii.

Má zmysel pre humor?: Na sociálnej sieti ho Rytmus predvádza aj na svojom synovi.
Zdroj: INSTAGRAM

Súd zaviazal Vrbovského zaplatiť súdny poplatok 33 eur a žalovanému Jakubcovi nariadil vymazať z názvu skladby odkaz na slovenského rapera. „Tak, aby neobsahovala slová ft. Rytmus ani iným spôsobom nevzbudzovala dojem, že žalobca sa akýmkoľvek spôsobom na nej podieľal, respektíve spolupracoval na jej tvorbe,“ znelo uznesenie okresného súdu. „Stalo sa, bol to prejav mojej dobrej vôle. Vymazal som aj venovanie, hoci som im túto pesničku naozaj venoval z lásky,“ reagoval s ironickým tónom spevák, podľa ktorého spor týmto úkonom urovnal.

Stále si však myslí, že žaloba bola neopodstatnená. „Môj videoklip žiadnym spôsobom nehovorí o Rytmusovi ako osobe, keďže Rytmus nie je, na rozdiel odo mňa, chránený ochrannou známkou. V mojom prípade bolo slovo Rytmus použité ako opisné spojenie tempa hudby,“ lišiacky doplnil a začudoval sa nad formuláciou, že Rytmusa ako interpreta každý pozná. „Zavolajte starostovi do Oslian a spýtajte sa na neho. Tam už asi desať rokov pôsobí dychová hudba Rytmus z Oslian.“

Kto sa lepšie predá

Snažili sme sa osloviť Patrika Vrbovského cez manažérku Gabrielu Drobovú, ktorá mala pod palcom aj jeho svadbu, no na naše otázky nereagoval. Martin Jakubec nám zase povedal, že Rytmus ho už nezaujíma. „Ako hudobník nemá pre mňa žiadnu výpovednú hodnotu. Nemá to melodickosť ani rytmickosť, o ktorej on hovorí vo svojom mene, trhá mi to uši. Mal dobrú východiskovú pozíciu a chytil do rúk dobrý marketing. Jednoducho sa vedel predať,“ uznal nakoniec a keď sme sa ho spýtali, ktorý raper kraľuje aktuálnej slovenskej scéne, neváhal. „Keby som sa mal odosobniť od toho, aký mi je kto sympatický a nesympatický, poviem, že mi imponujú dvaja. Moloch Vlavo a potom Ego, ktorý robí dobrú šou,“ povedal na adresu ďalšieho piešťanského rapera, s ktorým sa v minulosti náhodne stretli v jednom štúdiu. Naopak, s Rytmusom na seba naživo nikdy nenatrafili. To sa môže teraz zmeniť. 

Porovnajte si Rytmusa a Martina Jakubca v GALÉRII. Vidíte niečo, čo ich spája?