O protagonistoch tohto príbehu nemožno povedať veľa dobrého. Viktor Suvorov, znalec histórie Sovietskeho zväzu, píše o Jurijovi Andropovovi, že bol celý od krvi. Ministrovi Ščolokovovi síce patrí zásluha, že podstatne zlepšil prácu milície, čiže verejnej bezpečnosti, no keď ho zatkli, vyšetrovatelia žasli, koľko nakradol. Ukradol aj švajčiarske hodinky v hodnote 40-tisíc korún československému prezidentovi Gustávovi Husákovi. Títo dvaja najvyšší predstavitelia silových organizácií sa koncom vlády Leonida Brežneva s vervou pustili do seba.

Unikol o vlások

V období Stalinovej vlády v krajine ustavične prebiehali čistky. Ale občas sa Sovietskym zväzom prevalili mohutné vlny násilia. Také mohutné, že zahŕňali milióny ľudí. Alexander Solženicyn spomína vo svojej knihe Súostrovie gulag niekoľko takých vĺn, ktoré vyhnali domnelých zločincov a zradcov na Sibír. Jedna z nich, z rokov 1929 - 1930, „zahnala do tundry a tajgy zo pätnásť miliónov roľníkov (ak nie viac)“. Ďalšia riava nasledovala v roku 1937 a ešte ďalšia v rokoch 1944 - 1946, keď presúvali celé národy.

Jedna z takých vĺn zachytila aj Jurija Andropova, vtedy tajomníka komunistickej strany v Karelo-fínskej republike. Bolo to v rokoch 1949 - 1953. Stalin obvinil leningradských funkcionárov, že vytvárajú nové centrum moci. Hlavy húfne padali, Andropovova sa akoby zázrakom zachovala. Potom nastúpil do funkcií v Moskve. Dozeral na prácu v pobaltských republikách, neskôr ho vymenovali za veľvyslanca v Maďarsku. Bol ním aj za maďarskej revolúcie, ktorú potlačili sovietske tanky.

Andropov sa v tom období asi veľmi osvedčil, lebo Nikita Chruščov, vtedajší pán Kremľa, si ho pozval, aby dozeral na správny chod v ľudovodemokratických krajinách. Ponechal si ho aj Leonid Brežnev, ba vymenoval ho za veliteľa KGB. Andropov mal pod palcom celú krajinu. Aj to, ako sa v nej kradne.

Budova KGB: Andropov po nástupe na post šéfa tajnej služby si na ministra vnútra posvietil.
Zdroj: profimedia.sk

Budova KGB: Andropov po nástupe na post šéfa tajnej služby si na ministra vnútra posvietil.FOTO: profimedia.sk

Brežnevov muž

Nielen v Amerike sa z chudobných chlapcov stávajú milionári. Stávalo sa to aj v Sovietskom zväze. Teda milionári možno nie, ale vysokopostavení a vplyvní muži. Taký je prípad Nikolaja Anisimoviča Ščolokova. Narodil sa v roku 1910 v Lugansku na Ukrajine. Jeho otec bol robotník v metalurgickom závode a dvanásťročný syn pracoval v bani ako pohonič koní, ktorými vyvážali rudu na povrch. Po skončení sedemročenky postúpil do baníckeho učilišťa a zamestnal sa v baniach. Potom skončil metalurgický inštitút a pracoval vo viacerých továrňach v Dnepropetrovsku.

Ščolokov sa v roku 1939 zoznámil s Leonidom Brežnevom, vysokým straníckym funkcionárom, a jeho kariéra rýchlo postupovala. Za vojny sa ako starosta Dnepropetrovska postaral o evakuáciu tovární, potom bojoval na viacerých frontoch a vo viacerých krajinách - medziiným aj v Československu - a dotiahol to na plukovníka. Keď po vojne postúpil Brežnev, postúpil aj Ščolokov. Stal sa členom Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu a vykonával mnoho vysokých funkcií. Potom mu ponúkli funkciu ministra vnútra. Keď to doma oznámil manželke, zhrozila sa. Povedala mu: „Odmietni to, lebo skončíš tak, že ťa zastrelia alebo sa zastrelíš.“ Neodmietol.

Ochranca: Brežnev, vľavo, a Ščolokov boli priatelia, vpravo Andropov.
Zdroj: profimedia.sk

Ochranca: Brežnev, vľavo, a Ščolokov boli priatelia, vpravo Andropov.FOTO: profimedia.sk

Ščolokov sa vo funkcii činil. Zlepšil technické vybavenie milície, založil sedemnásť vysokých škôl pre milicionárov, zvýšil im platy, presadzoval miernejšie výmery trestov, ba bol aj za miernejší postup proti kritikom režimu. Za jeho éry údajne vyriešili osemdesiat percent ťažkých zločinov, čo sa nikomu nepodarilo ani predtým, ani potom. Na vrchole slávy povedal: „Mňa nikto nemôže odstaviť. Toľko toho viem.“

V hľadáčiku

Andropov i Ščolokov nastupovali do funkcií približne v rovnakom čase. Brežnev chcel tým demonštrovať tesnú spoluprácu týchto dvoch organizácií, ale ich vrcholní predstavitelia si neboli veľmi naklonení. Aj preto nie, lebo povahovo boli odlišní. Andropov už v polovici sedemdesiatych rokov prikázal zhromažďovať materiál o Ščolokovovi.

Veliteľovi KGB sa všeličo nevidelo na ministrovi. Čo napríklad také vzácne obrazy, ktoré zbieral? Ak sa mu nejaký zapáčil v múzeu, požiadal, aby mu ho podarovali. Honosnú dcérinu svadbu financoval z peňazí určených na zahraničné delegácie. Pri životnom jubileu mu podarovali zlaté švajčiarske hodinky. Generál Viktor Kalinin, náčelník Hospodárskej správy Ministerstva vnútra ZSSR, Ščolokovov podriadený, ich zaevidoval ako dar Gustávovi Husákovi, ako výraz zlepšovania vzťahov medzi Sovietskym zväzom a Československom...

Vzťah medzi dvoma mocnými mužmi sa prudko zhoršil, keď opití milicionári na smrť dobili vysokého funkcionára KGB Afanasjeva. Vedenie ministerstva bránilo KGB vyšetriť vraždu. To je predsa v náplni ministerstva. Vraždu chceli vyšetrovať tí, ktorí ju spáchali. Po rozsiahlom pátraní komisia dospela k záveru, ktorý doručila predsedníctvu strany, že moskovská milícia spáchala asi viac zločinov, ako ich vyriešila. Mnohí vysokí funkcionári milície prišli o miesto, niektorí aj o hlavu.

Proti korupcii: Andropov vyhlásil vojnu zlodejom v najvyšších kruhoch.
Zdroj: profimedia.sk

Proti korupcii: Andropov vyhlásil vojnu zlodejom v najvyšších kruhoch.FOTO: profimedia.sk

Pištoľníci v akcii

V septembri 1982 Ščolokov navštívil Brežneva v byte na Kutuzovskom prospekte. Tam bývali najvyšší činitelia Sovietskeho zväzu, aj Ščolokov a Andropov. Minister sa súrne chcel stretnúť s Brežnevom. Naliehal na generálneho tajomníka, aby Andropova zbavil funkcie a dal ho uväzniť. Je to predsa nebezpečný muž. Veliteľ KGB rozpracovával prípad Brežnevovej dcéry Galiny zapletenej do briliantového podvodu a okrem toho rozvracal aparát ministerstva vnútra. Rozhovor trval približne tri hodiny.

Ščolokov zorganizoval akciu. Desať áut ministerstva vnútra sa prihnalo na tri miesta, kde sa mohol zdržiavať Andropov. Starostlivo pripravená akcia zlyhala. Vedúci jednej zo skupín stihol oznámiť Andropovovi, čo sa chystá. Dve skupiny zablokovali hneď na začiatku, tretia prenikla až na Kutuzovský prospekt. Pištoľníkov z ministerstva tam privítali pištoľníci z KGB. V prestrelke bolo zranených deväť mužov.

Zakrátko, 10. novembra 1982, umrel Brežnev a už o dva dni za nového generálneho tajomníka strany zvolili Andropova. Galina sa ocitla v domácom väzení a jej milencovi Burjacovi, hlavnej postave briliantovej aféry, vymerali päť rokov. Noviny denne uverejňovali správy o odvolávaní ministrov a vysokých funkcionárov. Tvrdý boj proti rozkrádaniu a korupcii v najvyšších kruhoch sa začal. Ščolokova odvolali už v decembri.

Ščolokov ovešaný medailami: Bolo ich vyše dvadsať.
Zdroj: Internet

Ščolokov ovešaný medailami: Bolo ich vyše dvadsať.FOTO: Internet

Ľutoval sám seba

Zločinci si zväčša nepriznávajú vinu, sú čistí ako ľalie. Prečo siahajú na neho, na Ščolokova? Veď nasadzoval život na bojiskách, za šestnásť rokov vo funkcii ministra vnútra od základu prebudoval milíciu, zefektívnil jej činnosť. A ako veľmi si nadriadení cenili jeho prácu! Dostal za ňu predsa množstvo vyznamenaní. A napokon, čo zlé vlastne urobil? Len to, čo ostatní. Prečo má trpieť aj za nich?

Vyšetrovanie pokračovalo a verejnosť sa o tom dozvedala. Ščolokovova manželka ťažko znášala, čo sa deje s jej mužom, i to, že sa im priatelia a známi obracajú chrbtom. Dňa 19. februára 1982 spáchala samovraždu. Zastrelila sa.

Ščolokov naďalej bojoval proti obvineniam, odmietal ich, ale postupne si uvedomil, že aj priatelia na najvyšších miestach sa od neho odvracajú. Nepomohol ani Černenko, ktorý nastúpil po krátkom Andropovovom vládnutí, ani Gorbačov, ktorý vystriedal Černenka. Hĺbka Ščolokovovho pádu bola primeraná výške jeho postavenia. Zbavili ho hodnosti armádneho generála, vylúčili zo strany, potom mu odňali vyznamenania - okrem tých, ktoré mu udelili za vojny. A čakal ho súd.

Dňa 13. decembra 1984 mu telefonovali, aby doniesol tie vyznamenania. Odvetil: „Vy ich potrebujete, tak si príďte po ne.“ Obliekol si slávnostnú uniformu, zavesil si na ňu všetky vyznamenania a na papierik napísal: „Mŕtvym vyznamenania neodoberajú.“ Potom sa zastrelil.

Zlatá baňa

Vyšetrovatelia našli pri prehliadke v Ščolokovovom byte približne 120 obrazov nevyčísliteľnej hodnoty. Muž, ktorý mal dozerať na dodržiavanie zákona, porušoval ho na mnoho spôsobov.

Vyšetrovatelia zistili, že vydržiaval deväť bytov pridelených príbuzným a známym, že zo štátnych peňazí umožnil rodine nákupy na zariadenie bytov drahým nábytkom, technikou, že otvoril špeciálny obchod určený len rodine a príbuzným, kde dostávali exkluzívny zahraničný tovar, že neďaleko Moskvy mal dve chaty a ďalšie dve stavali, že na meno ženy a detí bolo zaregistrovaných niekoľko áut, že zhromaždil množstvo drahocenností, šperkov, zlata, briliantov...

S manželkou: Svetlana Ščolokovová milovala šperky aj s nimi kšeftovala.
Zdroj: Internet

S manželkou: Svetlana Ščolokovová milovala šperky aj s nimi kšeftovala.FOTO: Internet

Pri kriminálnej činnosti mu výdatne pomáhala jeho žena Svetlana. Spolu s Galinou, Brežnevovou dcérou, sa zamilovali do šperkov. Aj s nimi kšeftovali. V starožitníctvach a zlatníctvach odkladali pre ne najvzácnejšie kusy. Vedeli o pripravovaných zvýšeniach cien zlata a diamantov, vykúpili ich a potom predávali s príplatkom.