„Vo Varoch bola ,buřina‘, ale let bol krásny. Tak papa, ja ti zavolám,“ oznamuje niekomu Helena Vondráčková a pridáva sa k trom mužom, ktorí prileteli na malom lietadle s ňou. Medzi nimi je aj speváčkin dvorný vizážista, ktorý sa ešte nepustil do práce. Preto tie okuliare.

„Máme naponáhlo, pre búrku hodinu meškáme z Karlových Varov. Lietam naozaj často, lebo väčšinou sa stáva, že veci sa nakopia na seba a inak sa to nedá stihnúť,“ priznala nám spevácka legenda, ktorá už o tri hodiny mala stáť na pódiu v Bratislave. S dokonalým mejkapom od Zdenka Fencla, ktorý spevácku divu už roky sprevádza takmer na každom kroku a je o ňom známe, že s úpravou speváčky sa nikdy neponáhľa.

Aj vďaka nemu nemali fanúšikovia naposledy v Bratislave poňatia, že Helena stíha za víkend tri koncerty v troch stredoeurópskych krajinách. Deň predtým koncertovala v Nemecku, odkiaľ sa autom presunula do blízkych Karlových Varov, tam nastúpila do lietadla a smerovala do Bratislavy. Na Slovensko si vyhradila len pár hodín, po ktorých sa náhlila do poľských Czechowíc. Hudobná legenda je totiž rovnako ako u nás známa v Poľsku a Nemecku.

Zoznámili sa v lietadle

Prvýkrát prezradila Helena Vondráčková to, že využíva privátny okrídlený taxík, pred štyrmi rokmi. V priebehu dvadsiatich štyroch hodín dokázala stihnúť tri kšefty na troch slovenských miestach - v Sliači, v Banskej Bystrici a Skalici. Náklady na dopravu ju vtedy vyšli na 12-tisíc českých korún. „Po zemi by sa to naozaj nedalo zvládnuť. Ide o čas a pohodlie,“ povedala pred reportérmi a priznala, že efektívnejšiu dopravu jej vlastne zorganizoval manžel Martin Michal, ktorý ju manažuje.

Málokto pritom vie, že partneri sa vlastne v lietadle aj zoznámili. Michal ako bývalý dôstojník československej armády podnikal s prepravou, v deväťdesiatych rokoch mu patrilo niekoľko strojov. V tom čase sa známa speváčka vybrala so svojou dobrou kamarátkou na výlet. „Na letisku nám predstavili pilotov lietadla. A jedným z nich bol Martin. V uniforme, vysoký, štíhly, čiernovlasý, čierne oči, proste dobré. Ale s Martinom sme sa potom nevideli veľmi veľa rokov,“ dodala speváčka, ktorej manžel prešiel očistcom.

Jeho dopravná firma sa rozpadla pre neschopnosť splácať dlhy, on sa na šestnásť mesiacov ocitol vo vyšetrovacej väzbe. Keď Helenu začal posielať na koncert lietadlom, začal spriadať plány, že leteckú taxislužbu by poskytol celému českému šoubiznisu.

Nie je ich veľa

Azda jediný z českých a zo slovenských umelcov, kto okrem Heleny Vondráčkovej lieta na vystúpenia privátnym lietadlom, je Michal David. Legendy Karel Gott, Lucie Bílá i Hana Zagorová využívajú bežné linky.

Na Slovensku nie sú VIP vymoženosti u spevákov známe. Momentálne si však veľké privilégiá užíva hudobník Ondrej Kandráč. Naposledy, keď sa pretiahlo nakrúcanie relácie, ktorú uvádza so Štefanom Skrúcaným, televízia JOJ neváhala a okamžite mu vybavila letenku, aby sa včas dopravil na koncert na inom konci krajiny.