S odchodom kolegov a priateľov sa legendárny herec Ján Kramár (89) vyrovnáva ťažko. Naposledy ním otriasla smrť Stana Dančiaka (†75). Vtedy smutne pred príbuznými vyhlásil, že teraz je už na rade on. Starý pán o pár dní oslávi deväťdesiatku a hoci ho trápia mnohé choroby, stále nepatrí do starého železa. Podľa jeho blízkych pozorne sleduje, čo sa v hereckej brandži deje.

Zostal sám

V ostatnom čase sme sa rozlúčili s niekoľkými hereckými velikánmi. Smrť Stana Dančiaka po­hla najmä jeho bývalým kolegom z jednej divadelnej šatne. „Aj náš tatko to veľmi zle znáša,“kondolovala rodine zosnulého herca dcéra Jána Kramára. „Boli spolu v šatni. Môj tata, tvoj, Marián (Labuda - pozn. red.) a Maco Debnár. A tatko furt hovorí, že bude ďalší,“ napísala Jana Kramárová na sociálnej sieti Dančiakovej dcére Zuzane. A naozaj, po Kramárových hviezdnych kolegov a vzácnych priateľov, hoci boli mladší, si prišla zubatá skôr. „Vždy keď niekto odíde, s humorom hovorí - Zase ma jeden predbehol. Našťastie, humor ho neopúšťa, ale je pravda, že rúbu už v jeho lese,“konštatoval pred nami aj jeho syn herec Maroš Kramár (59).

V trápení je Jánovi Kramárovi najväčšou oporou jeho druhá manželka Viera (72) a ich spoločná dcéra Jana. „Starajú sa o neho všemožne, ako sa len dá. Je v dobrých rukách, no už má svoj vek a zdravotné problémy zastihnú každého z nás. Snažíme sa mu však pomáhať, ako vieme. On sám občas vtipne poznamená - Syn môj, staroba je len pre odvážnych,“ dozvedáme sa ďalej od Maroša, ktorý je hercovým synom z prvého manželstva. Mal už šestnásť rokov, keď sa otec rozviedol a neskôr opäť oženil s hlásateľkou Slovenského rozhlasu. „Práve ona zažila ten prelomový moment, keď v roku 1985 odhlásila posledné vety zo starej rozhlasovej budovy na Zochovej ulici v Bratislave a už od polnoci hlásila z novootvorenej pyramídy na Mýtnej,“ hovorieval Ján Kramár o manželke, s ktorou je dodnes.

Vyrástol medzi legendami: Keď sa Maroš Kramár narodil, asi najviac to s jeho otcom, na snímke, zapili herci Viliam Polónyi a Eduard
Bindas.
Vyrástol medzi legendami: Keď sa Maroš Kramár narodil, asi najviac to s jeho otcom, na snímke, zapili herci Viliam Polónyi a Eduard Bindas.
Zdroj: Archív

Nekritizujú sa

Herec na penzii, ktorý stále žije v ružinovskom paneláku, už ťažšie chodí. No čo sa týka rozhľadu, nezaostáva. Dedo Kramár má, samozrejme, veľkú radosť z toho, že v jeho šľapajach viac než dôstojne kráča nielen syn Maroš, hereckým talentom disponujú i jeho vnuci Timur a Marko. „Keďže takmer nechodí von, je doma a sleduje všetky televízie. Má prehľad o všetkých reláciách, v ktorých sa niekto z rodiny objaví. Samozrejme, veľmi sa z toho teší a hneď mi telefonuje,“ prezrádza na neho syn.

Pritom ešte pred niekoľkými rokmi Jánovi Kramárovi prichádzali pracovné ponuky. „Volajú ma občas do Divadla Astorka Korzo, no už mi takéto účinkovania robia ťažkosti. Mám totiž problémy s nohami, ťažko sa mi chodí,“ priznal, prečo definitívne zavesil remeslo na klinec. „Možno, keby mi pridelili nejakú sedavú úlohu, ktorú by som strávil v kresle alebo na posteli, aj by som súhlasil. No takú mi nikto neponúkol. Ale nie je to tak dávno, čo som pravidelne hrával v Astorke. Ešte pred rokom som hral veliteľa v Molièrovej hre Tartuffe, hoci som k nej prišiel ako sliepka k zrnu. Kedysi dávno som zaskočil za Mariána Zednikoviča a potom mi to ostalo.“

Dnes by si už starký z pozície najstaršieho z klanu Kramárovcov mohol dovoliť kritizovať potomkov, no vraj sa tomu vyhýba. „Žiadna kritika. My sme radi, že sme a že sa máme radi,“ hovorí jeho syn. Ten sa zase vyhýba úvahám o tom, či sa bude rod naďalej spájať s hereckým umením. „Ja s herectvom určite skončiť nehodlám a ako na tom budú Timur a Marko, ukáže čas. Ešte je veľmi skoro na túto tému debatovať. Obaja sa hľadajú, takže uvidíme. Je len na nich, kam ich to v budúcnosti bude ťahať. Ja ich do ničoho nenútim, ale som pripravený svojim deťom v ich snažení kedykoľvek pomôcť,“ dušuje sa.   

Herec s úžasnými nervami

Múzy dobehli Jána Kramára už v Rybanoch pri Bánovciach nad Bebravou, kde sa narodil. Začínal ako ochotník v dedinskom divadle a neskôr sa presadil na Novej scéne v Bratislave. Na konte má mnoho hlavných divadelných postáv, zahral si v kontroverzných filmoch Povstalecká história, Kapitán Dabač alebo Červené víno, videli sme ho aj v dielach Jánošík či Majster kat. Putoval z úlohy do úlohy a Maroš Kramár rád spomína na otcovu neuveriteľnú profesionalitu. „Keď bolo najhoršie, keď bolo treba zaskočiť v akejkoľvek úlohe malej či veľkej, Kramár bol na to ideálny. Cestou na záskok autobusom, na dlhšej trase, sa naučil hlavnú úlohu. Otec má úžasnú pamäť aj nervy. Kedykoľvek môže začať a hodinu vám bude recitovať.“

A keďže Ján Kramár neustále pracoval, nezriedka si do „práce“ vodil malého syna. Bola len otázka času, kedy aj on pričuchne k herectvu. A veru, netrvalo to dlho. Svoj talent však Maroš nezdedil len po otcovi. Čo-to sa na neho určite nalepilo aj zo starého otca z maminej strany Jánovi Klimovi, ktorý pôsobil na Novej scéne ako režisér. „Keď som mal šesť rokov, dedo Klimo režíroval hru Mnoho kriku pre nič a potreboval, aby v nej malý chlapec otvoril oponu. Najideálnejšie bolo obsadiť mňa, keďže som mal v otcovi zároveň dozor.“

História sa však opakuje. Rovnako ako Maroš pri otcovi a dedovi, tak jeho deti, Timur a Marko, pri ňom nasiakli túžbou po herectve a svetlách reflektorov. Marko už ako sedemročný dostal veľkú postavu v seriáli Búrlivé víno a starší Timur svoj debut zažil ako osemročný, keď si po otcovom boku zahral v jednej epizóde seriálu Nesmrteľní. Idolom dievčat sa stal o tri roky, keď získal výraznú postavu v seriáli Chlapi neplačú. Či budú mladí Kramárovci pokračovateľmi hereckého klanu, zatiaľ nevedno, no navštevujú dramatický krúžok. Rovnako ako k herectvu však inklinujú aj k hudbe. Timur navštevuje hodiny gitary, Markovi zase učarovali husle a ich krásna sestra Tamarka, ktorú zatiaľ herecké chúťky obchádzajú, chodí na klavír.

Prečítajte si tiež: