Ubehlo viac ako desať rokov, čo Kristína Krajčírová (29) vyhrala pres­tížnu súťaž krásy Miss Slovensko. Dovtedy sa venovala modelingu a po výhre sa jej otvorili aj brány slovenského šoubiznisu. Byť vystavená neustálej pozornosti médií a skúmavému oku verejnosti je niekedy poriadny tlak. Hnala sa za dokonalými krivkami a objavila sa porucha príjmu potravy, ktorá patrí k vážnym duševným ochoreniam. Trpeli ňou aj mnohé svetové hviezdy ako Lady Gaga, Kate Winsletová, Angelina Jolieová, Victoria Beckhamová, Calista Flockhartová či Britney Spearsová. Ale sužuje aj dievčatá a ženy v našich zemepisných šírkach. Pre PLUS 7 DNÍ Kristína priznala, že sa určitý čas nenávidela pre svoju postavu. Vystavila ju mnohým diétam aj nekontrolovanému prejedaniu.

FOTO vychudnutej Krajčírovej nájdete v GALÉRII

Otvorila trinástu komnatu

Keď rodená Bratislavčanka začínala ako štrnásťročná pracovať v modelingu, netušila, že ju okrem cestovania a predvádzania čakajú ťažké časy. Že kvôli ženskej figúre sa bude trápiť. „Myslím si, že môj boj s postavou sa začal už na základnej škole, keď sa dievčatá začínajú porovnávať. Modeling to už len tak doklepol. Potom sa to rozbehlo naplno,“ hovorí Kristína Krajčírová.

Už v prvej modelingovej agentúre očakávali, že bude štíhlejšia. „Dali mi pocítiť, že by som mala schudnúť, aj keď som vtedy neprecestovala veľa - bola som len v Miláne a Istanbule. Z Talianska som sa vrátila podvyživená a z Turecka zas tučná. A vtedy sa to začalo. Neustály boj s mojou postavou,“ rozpráva niekdajšia kráľovná krásy.

Modelingu sa venovala niekoľko rokov a džob snov si u nej vyžiadal poriadnu obetu. „Prešla som každou diétou, nejedením, bulímiou, anorexiou, jednoducho všetkým. Každý večer som behávala pod domom na ihris­ku ako šialená.“ Keď vyhrala Miss, vidieť sa na fotografiách jej spôsobovalo utrpenie. „Komentovala som ich sama pre seba, že preboha, aká som tučná. Prečo mám také boky? Modlila som sa, nech nevidieť, aká som najedená a pri­bratá. Pamätám si to doteraz,“ vyznáva sa verejne s trápením známa blondína.

Pomohol jej kamarát

Najhoršie obdobie prežila 178 centimetrov vysoká Kristína po rozchode s vtedajším priateľom. „Schudla som na 58 kíl. Moje najväčšie minimum. Nejedenie, nejedenie, nejedenie. Vtedy to začalo vyzerať, že by som mohla fotiť viac, keďže som mala lepšiu postavu. Postupne som začala jesť a nastal u mňa jojo efekt. Dlhý čas som sa preto strašne nenávidela,“ prezradila o následkoch stravovacích zlozvykov, ktoré prešli k vážnym problémom.

„Úprimne musím povedať, že nikto ma nikdy priamo nenútil, aby som chudla, nikto mi nedával nezmyselné diéty. To len ja sama. Ale mala som zlomenú psychiku. Keď som zbadala seba len trocha v zlom uhle, prišli na mňa pekelné myšlienky,“ priznáva otvorene dlhonohá blondína. Často cvičila dvakrát za deň, do toho sa stále vážila a merala. „Kontrolovala som si, čo jem, a všetko zapisovala. Najviac som si sledovala tvár, lebo som bola presvedčená, že tam hneď vidieť, keď priberiem.“

Problémy riešila Kristína najskôr iba vo svojom vnútri, až neskôr sa odhodlala zveriť blízkym. „Bola to závislosť a keby mi nepomohol kamarát, dokonca môj spolužiak, tak by som vyhľadala odbornú pomoc. Našťastie, po nejakom čase som sa z toho dostala a nebojovala som s tým roky ako iné dievčatá.“ Medzitým začala experimentovať s jedálnym lístkom. Snažila sa variť extrémne zdravo, aby mohla jesť bez výčitiek aj sladké. „Cukor a múku som vedela nahradiť každou sprostosťou. Napríklad som nechcela jesť cestoviny, lebo mi povedali, že je to najtučnejšie jedlo, ale teraz ma to už nedrží a jem čokoľvek. Už nechcem držať ani žiadne diéty,“ priznáva Krajčírová, ktorá po odchode z modelingu sekla aj so sledovaním svojej postavy.

Stále v pozore

Bývalá Miss Slovensko si myslí, že stále z problémov nie je vonku. „Nikdy ani nebudem. Môže sa to vrátiť kedykoľvek. Niečo sa stane a o dva, tri roky budem postavu opäť riešiť. Najdôležitejšie je, že som teraz zdravá, že som porodila syna. A to je pre mňa jeden z dôvodov, prečo musím svoje telo milovať. Mám jednoducho iné priority,“ hovorí matka osemmesačného Jakubka.

FOTO vychudnutej Krajčírovej nájdete v GALÉRII

Hoci sa Kristína roky pohybovala v modelingu, s iným dievčaťom, ktoré by trpelo poruchou stravovania, sa vraj nestretla. „Osobne nie, ale na Instagrame mi píše veľa žien, že aj v iných profesiách vyžadujú, aby boli chudé. Napríklad letušky musia mať požadovanú hmotnosť, inak ich vyhodia. Alebo v tanečnej škole u päťročného dievčaťa vyžadovali, čo má jesť. Myslím si, že je úplne cez čiaru, keď deťom vytvárajú v hlave, ako majú vyzerať,“ myslí si niekdajšia najkrajšia Slovenka. Zamyslieť sa podľa nej musia aj ľudia, ktorí si robia z iných žarty ohľadom váhy, lebo „nikdy nevieme, čím daný človek prechádza“.