Dcéra hudobného skladateľa, ktorého operety Čardášová princezná alebo Grófka Marica sú priam notoricky známe, pricestovala na Slovensko z Mexika. Za veľkou mlákou žije od detstva, no pravidelne navštevuje Košice, kde naposledy oslávila narodeniny.

Do metropoly východu Yvonne Kálmánovú (85) pozval jej blízky priateľ, šéf opery Štátneho divadla Roland Tóth. „Som ambasádorkou otcových diel, ktoré sa uvádzajú po celom svete. Nie som v Košiciach prvýkrát. Vraciam sa sem veľmi rada, pretože kvalita naštudovania je tu veľmi vysoká, dosahuje úroveň produkcií na Broadwayi,“ vystrúhala Yvonne poklonu našim divadelníkom. Počas posledného pobytu v krajinke pod Tatrami pre PLUS 7 DNÍ vyjavila i neznáme skutočnosti o svojom slávnom rode.

Zaťažená na Košice

Yvonne sama seba označuje za modernú párty ženu. Odmieta sa riadiť konvenciami, užíva si každý deň a je plná plánov. Po dvoch vlaňajších návštevách sa do divadla v Košiciach vrátila aj nedávno. „Bála som sa. Pozvali ma krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine. Odkázala som im, že už sme raz so svojou rodinou utekali pred Hitlerom a nechcela by som si to zopakovať. Verím, že situácia sa už ako-tak upokojila, takže som tu zas,“ vysvetľuje.

V skutočnosti Kálmánova dcéra neodolala ponuke šéfa opery Rolanda Tótha. „Keď mi povedal, že divadelnú sezónu otvárajú Vojvodkyňou z Chicaga, chcela som si toto krásne otcovo dielo nadeliť ako darček k mojim narodeninám. Vedela som, že ich naštudovanie bude skvelé, a nemýlila som sa.“

Do Košíc pricestovala udržiavaná blondína z Mexika, kde sa po mnohých adresách v rôznych štátoch napokon usadila. V partii, ktorá ju sprevádzala, bol aj obávaný nemecký operný kritik Manuel Brug.

Zbalila ho šestnásťročná

Majster Emmerich Kálmán sa narodil ešte počas Rakúsko-Uhorska v maďarskom meste Siófok. Vďaka výnimočnému hudobnému nadaniu mu čoskoro ležal pri nohách celý svet. Ako sa utrácajú peniaze, ho naučila jedna z jeho manželiek. Po tom, čo mu v roku 1928 zomrela na tuberkulózu prvá žena Paula Dvořak, šance sa chopila len šestnásťročná Ruska Vera Nataša Makinskaja. Na slávneho skladateľa cieľavedome poľovala vo viedenskom hoteli Sacher, kde si prominentný umelec prenajal apartmán. Jedného dňa ho v tamojšej kaviarni naozaj stretla. Keď jej ako džentlmen pomáhal do kabáta, vypočul si, ako mladá deva túži hrať v niektorej z jeho operiet. Zaskočený, no očarený jej krásou ju pozval na skúšku do divadla a vzápätí s ňou začal spolupracovať.

„Otec vtedy chodil so vznešenou maďarskou herečkou Ágnes Esterházy, ktorá pochádzala z grófskeho rodu. Ale moja mama bola veľmi ambiciózna. Rýchlo docielila, že ju vytiahol zo skromného dievčenského internátu a prenajal jej luxusnú garsónku pri Dóme svätého Štefana v centre Viedne. Svadba bola o pár mesiacov,“ opisuje Yvonne, ako sa rodičia zoznámili. Neprekážal im ani dvadsaťpäťročný vekový rozdiel a počas manželstva sa im narodili tri deti. Karl Emmerich, Elisabeth Vera a napokon v roku 1931 najmladšia Yvonne Sylva Mariza Josephine, ktorá je posledným žijúcim potomkom slávneho skladateľa.

Utekali so slovenskou kuchárkou

Kálmán komponoval jedno úspešné dielo za druhým, ale pre židovský pôvod nemal v strednej Európe na ružiach ustlané. „Peniaze mu chodili z mnohých krajín a vo Viedni, ktorá sa stala súčasťou Tretej ríše, si užíval veľkú vážnosť. No aj tak cítil strach. Rozhodol sa vziať svojich najbližších a emigrovať. Spolu s nami išla aj naša slovenská kuchárka Pervicsné z Vyhní. Bola pri nás štyridsať rokov, brali sme ju ako rodinu,“ reprodukuje rodinnú históriu Yvonne.

K úteku Kálmánovcom pomohol kontroverzný maďarský politik Miklós Horthy. „Najprv sme odišli z Viedne do Paríža. Keď sa to Hitler dozvedel, poslal za otcom nejakého generála, ktorý ho mal presvedčiť, aby sa vrátil. Prišiel s návrhom, že potom mu udelia titul čestného árijca. Richard Strauss a Franz Lehár takto pomohli židovským rodinným príslušníkom a ostali doma, no otec odmietol,“ hovorí Yvonne.

Z rozprávania rodičov vie, že Hitler obľuboval Kálmánove diela, ale predovšetkým mu išlo o peniaze. „V tom čase sa Čardášová princezná hrala po celom svete a veľká časť otcových honorárov putovala do štátnej kasy. K tomu si pripočítajte financie za práva na uvádzanie operiet. Nacisti prichádzali o veľké príjmy.“

Ponuku vrátiť sa nedostali len Kálmánovci, ale aj ich vychýrená slovenská kuchárka. Horthy, ktorý im pomáhal, ju chcel pre seba. „Už sa chystala na vlak z Paríža do Maďarska, keď ju otec prosil, aby neodchádzala. Ponúkol jej desaťnásobne vyšší plat. Nevedel si predstaviť život bez jej kapustových fliačkov na husacej masti.“

Bral si ju trikrát

Hudobný skladateľ po odmietnutí Hitlera nasadol s rodinou na prvú loď, ktorá ich odviezla do Ameriky. Zastavili sa až v Kalifornii. „Filmová spoločnosť MGM chcela odkúpiť všetky práva na otcove operety, ale potom si to rozmysleli. Báli sa uvádzať hudbu z vojnovej Európy,“ vysvetľuje Emmerichova dcéra. Aj keď si z Viedne vzali veľkú finančnú hotovosť a šperky, otec sa podľa nej začal báť neistej budúcnosti. Aby veľa neutrácali, objednal lacnejší hotel. „Nedokázal sa tam poriadne vyspať, tak sme sa presťahovali do luxusu. Ani tak sa mu v Kalifornii nepáčilo. Presunuli sme sa teda do New Yorku. Tam bol spokojný, no ani tak už veľa nepísal.“

Kálmánovcom sa v meste, ktoré nikdy nespí, podarilo dostať medzi najvyššiu smotánku. „Mali sme apartmán hneď oproti terajšej Trump Tower. Mama v Amerike manažovala otca a časom sa stala slávnejšou a obletovanejšou než on. Užívala si najväčší prepych. Keď ju otec v rozhadzovaní peňazí brzdil, hovorievala mu, že ho predsa nemôže dôstojne zastupovať a reprezentovať bez toho, aby mala na sebe najnovší model kožucha z činčily,“ zasmeje sa Yvonne a vyratúva hviezdnych rodinných priateľov. „Greta Garbo, Clark Gable, Marlene Dietrichová, Erich Maria Remarque, Otto von Habsburg. Mama ich k nám pozývala na veľké guláš párty, podávali sa maďarské aj slovenské jedlá. Ale otca to vôbec nezaujímalo. Sedel v kuchyni pri našej kuchárke,“ vyťahuje jeho dcéra bizarnú spomienku.

Krásnu a spoločenskú Veru obletovalo popri starnúcom manželovi aj množstvo nápadníkov. „Mama sa s otcom dvakrát rozviedla a trikrát opäť zosobášila. Tak veľmi ju miloval. Všetko jej dokázal odpustiť. Keď si ju bral tretíkrát, dal jej smaragdový prsteň a upozornil ju, že viackrát si ju už nezoberie. Keď sa vydávala Anna Netrebko, venovala som jej ho vo výťahu vo viedenskom paláci Lichtenstein. Symbolicky sme tak spojili svet operety s operou.“

Z krivdy ochrnul

Kálmánovci sa medzitým pokúšali vrátiť do Viedne. Písal sa rok 1949, bola zima a z prijatia Rakúšanov zostali rozčarovaní. „Otec sa nevedel zmieriť s útokmi. Namiesto toho, aby ho vítali ako veľkého umelca, ktorý v Amerike pomáhal Bélovi Bartókovi a iným židovským emi­grantom, vyčítali mu, že prežil len vďaka veľkému majetku. Svoju obrovskú viedenskú vilu s dvadsiatimi ôsmimi salónmi predal štátu za smiešne peniaze, no ani to proti nevraživosti nepomohlo. Veľmi ho ranilo aj zistenie, že počas vojny nacisti vyvraždili všetkých jeho židovských príbuzných,“ vysvetľuje Yvonne, prečo sa rodina čoskoro opäť zbalila a vrátila do Ameriky.

Štvavá nálada Kálmána neprestala sužovať ani za veľkou mlákou. Čoskoro dostal mozgovú príhodu, po ktorej čiastočne ochrnul. Na naliehanie Very sa presťahovali do Paríža, kde o dva roky hudobný skladateľ skonal. Jeden deň pracoval na operete Arizonská lady a ďalšie ráno bol mŕtvy. „Keď zomieral, bola som s kuchárkou na trhu kupovať rybu. Po návrate sme ho už našli bez života,“ spomína si jeho dcéra.

FOTO V GALÉRII

Podľa Emmerichovho želania ho pochovali na cintoríne vo Viedni, kde mu vystrojili štátny pohreb. Vdova Vera ho prežila takmer o päťdesiat rokov. Utrácala manželove peniaze, v sedemdesiatych rokoch si dokonca zadovážila vlastné lietadlo a rezidenciu mala aj v Monaku vedľa kamarátky, kňažnej Grace.