Pitie vína odsudzoval Budha, Konfucius aj Mohamed. Napriek tomu boli, sú a bezpochyby i dlho budú existovať národy, ktoré si bez vína nedokážu predstaviť deň. U nás sa tento nápoj teší čoraz väčšej obľube. Slovenské vína naberajú na kvalite. Zďaleka neplatí, že ak chce­te prvotriedny zážitok, musíte siahať po za­hraničí. Slovenské vína každoročne získavajú ocenenia na súťažiach po celom svete.

Svoje vlastné vinárstva si vybudovali aj viaceré zvučné mená. Väčšina z nich priznáva, že to nemá ako hlavný podnikateľský cieľ, ale ide prevažne o hobby. 

Zsolt Simon: Ríbezľové začal vyrábať, keď prekonal rakovinu

Keď sa rozhodol, že v politike už svoju budúcnosť nevidí, vysadil ríbezľové kríky asi na siedmich hektároch. „Myšlienka založiť ovocné vinárstvo vo mne zrela od roku 2015. Ten rok som prekonal vážne zdravotné problémy a uvažoval som, čo a ako ďalej. Potom, čo som sa rozhodol nepodporiť vznik tretej Ficovej vlády a vystúpil som zo strany Most-Híd, nadišla vhodná chvíľa pustiť sa do tohto veľkého projektu. Začal som so synmi budovať rodinné vinárstvo,“pre­zradil bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (49).

 

Sad vysadil v rodnej obci Padarovce na juhu stredného Slovenska. „Každý rok ho po­stupne zväčšujeme, lebo pre nás je hlavnou prioritou spracovávať produkty, o ktorých vieme, odkiaľ sú. Čierne ríbezle patria k najzdravším bobuľovinám, ktoré sa na Slovensku dajú pes­tovať. Obsahujú veľa železa, selénu, vitamínu C a antioxidantov. Počas fermentácie, výroby vína sa všetky tieto látky do vína extrahujú. Víno obsahuje biologicky aktívne látky, pri ktorých bol experimentálne vedecky dokázaný antioxidačný, antibakteriálny a antibiotický účinok.“

„V našom vinárstve Pádár však nevyrábame len víno, ale aj nápoj, ktorý obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok,“vysvetlil bývalý politik čaro ríbezľového vína. „Stačí si dať dva poháre a keď pôjdete na kontrolu k lekárovi, povie vám - prestaňte piť, lebo začnete korodovať. Toľko veľa železa máte v sebe. Už naše druhé víno bolo ocenené striebornou medailou v Bojniciach. Tento rok sa pre nás všetkých točí okolo našej novinky, a to vína z čiernych ríbezlí s aróniou. Trpkastá chuť arónie dáva nápoju nový zmysel,“ nadhodil pyšne exminister.

O víne politik tvrdí, že pomáha aj proti únave, migrénam a v ženskom organizme pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu. Prispieva k normálnemu krvnému tlaku, má pozitívny vplyv na kŕčové žily, kosti a kĺby. Dá sa popíjať celoročne. V lete aj v zime. V horúčavách mu neuškodí kocka ľadu, v zime ho stačí zohriať na 60 stupňov a je z neho skvelý teplý nápoj.