Bez práce dlho nebol. Bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jaroslav Vereščák, ktorý obvinil niekdajšieho premiéra Roberta Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo založenia zločineckej skupiny, má nové zamestnanie. Odchod z polície oznámil koncom novembra z bližšie nespresnených osobných dôvodov. Už v januári pracoval pre iný orgán presadzovania práva. Vyšetrovateľ kauzy Súmrak od Nového roku pôsobí vo vysokej funkcii na Kriminálnom úrade finančnej správy. Do štátnej služby sa dostal bez výberového konania. Ako prvý na to upozornil portál Aktuality.sk.

Nastúpil k daniarom

Podľa zistení PLUS 7 DNÍ elitný expolicajt je od 1. januára námestníkom riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Pôsobiť má na úseku operatívnych činností a vyšetrovania. Informácie o novom zamestnaní nám potvrdil aj samotný čerstvý daňový kriminalista. „Je to pre mňa výzva a zároveň možnosť pomôcť svojimi skúsenosťami KÚFS-u, pričom ako námestník môžem viac vecí tvoriť a meniť,“ reagoval Vereščák na otázky nášho týždenníka.

Zo stanoviska finančnej správy vyplýva, že aj v novej funkcii sa expríslušník NAKA bude venovať vyšetrovaniu. „Bude riadiť a koordinovať pobočky KÚFS-u, ktoré vykonávajú odhaľovanie, dokumentovanie a vyšetrovanie trestnej činnosti,“ uviedla hovorkyňa daniarov Martina Rybanská. Úrad daňových kriminalistov totiž vyšetruje a odhaľuje najväčšie colné podvody, úniky na DPH a iných spotrebných daniach. Má právomoci pátrať po osobách, ktoré porušili daňové predpisy, a môže na to využívať aj vlastnú sledovaciu jednotku. Daňová kriminálka má aj invazívne oprávnenia - využívať môže napríklad odpočúvanie, výpisy hovorov alebo polohu mobilu.

Na pozvanie

Až do konca decembra vyšetrovateľ kauzy Súmrak pôsobil v Policajnom zbore, ale informácie o jeho odchode z rezortu sa objavili pár mesiacov predtým. V novembri 2022 policajt potvrdil pre TVnoviny.sk, že s prácou v Policajnom zbore končí. „Dôvody môjho odchodu sú osobného charakteru a z uvedeného dôvodu sa k nim nebudem vyjadrovať,“ stručne odpovedal novinárom. Zaujímalo nás, prečo sa Vereščák rozhodol pokračovať v práci v štátnej službe, a to dokonca na inom orgáne presadzovania práva, a takisto to, ako sa k novej funkcii dostal. Na prvú otázku sme odpoveď nedostali, no ukázalo sa, že obsadiť lukratívny post na finančnej správe pre exvyšetrovateľa nebol žiaden problém. „Pretože ide o odborníka s dlhoročnou praxou, bol využitý zákonný inštitút obsadenia funkcie bez výberového konania a bol ustanovený do dočasnej štátnej služby,“ uvádza sa v stanovisku finančnej správy.

Najavo tiež vyšlo, že Vereščáka s pracovnou ponukou oslovil priamo súčasný riaditeľ daňových kriminalistov Peter Grinč. Úrad vedie od júla, po tom ako uspel vo výberovom konaní, ktorého súčasťou bolo aj absolvovanie detektora lži. Pri nástupe do funkcie Grinč pre Aktuality.sk priznal, že úrad za sebou nemá najslávnejšiu minulosť. Jeho bývalý šéf Ľudovít Makó je pravdepodobne najznámejším spolupracujúcim svedkom, o korupcii či ovplyvňovaní daňových kontrol vypovedá vo vyše 80 prípadoch.

Súčasného šéfa KÚFS-u sme sa preto spýtali, či priame oslovenie Vereščáka s pracovnou ponukou nie je pokračovaním kritizovaného systému „našich ľudí“. Na túto otázku do uzávierky PLUS 7 DNÍ neodpovedal. Na celej situácii je navyše pozoruhodné, že finančná správa a jej kriminálny úrad patria do rezortu ministerstva financií, ktoré do 23. decembra viedol líder OĽaNO Igor Matovič - vyšetrovateľ, ktorý obvinil známe tváre Smeru teda išiel pracovať do rezortu, ktorý mal donedávna pod palcom ich úhlavný politický rival. U exministra zasadne popierajú, že by mali niečo spoločne s prestupom vyšetrovateľa NAKA do finančnej správy. „Do tohto výberu nijako nezasahoval, o nominácii pána Vereščáka sa dozvedel z médií. Jedná sa o nomináciu vedenia Finančnej správy. Tej Igor Matovič garantoval absolútnu slobodu ísť daňovým podvodníkom po krku, vďaka čomu má Slovensko historicky najnižšie daňové úniky,” reagoval na naše otázky mediálny tím OĽaNO.

Zviditeľnil sa počas Súmraku

Meno Jaroslava Vereščáka na verejnosti rezonovalo vlani v apríli, keď obvinil Fica s Kaliňákom, ale aj oligarchu Norberta Bödöra a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara v kauze Súmrak. Podľa obvinenia mali štyria muži tvoriť organizovanú zločineckú skupinu a zneužívať citlivé informácie na diskreditáciu politických konkurentov. Z uznesenia o vznesení obvinenia vyplýva, že v roku 2015 údajne žiadali vtedajšieho šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, aby zistil informácie o daňových deliktoch lídra OĽaNO Igora Matoviča či prezidenta Andreja Kisku.

Všetci štyria vinu odmietali. „Je to čistý politický revanš, chcú nás zarezať, chcú nás pozatvárať, lebo nevedia s nami bojovať,“ tvrdli v apríli expremiér Robert Fico. Na výsluchu vraj požadoval od vyšetrovateľa vysvetlenie, z čoho je obvinený. „On čušal a pozeral na mňa ako výr,“ spochybňoval obvinenie politik. Trestne stíhanie v kauze Súmrak nakoniec bolo zastavené ako nezákonné. Koncom novembra 2022 generálna prokuratúra rozhodla o zrušení obvinení Fica, Kaliňáka, Gašpara a Bödöra na základe paragrafu 363.

Obvinenie štvorice vyvolalo záujem aj preto, že Vereščákov podpis na ňom sa nezhodoval s jeho podpismi na iných obvineniach, ktoré vydal a bolo plné odkazov na zahraničné rozhodnutia súdov. Fico a spol. to využívali ako zámienku na kritiku, že obvinenie nepísal priamo vyšetrovateľ, ale vzniklo na Úrade špeciálnej prokuratúry. Vereščák kritiku odmietol a povedal, že dokument napísal a podpísal priamo on.