Galavečer v historickej budove Slovenského národného divadla si v pondelok večer nenechali ujsť celebrity, nominantky na ocenenia a známe osobnosti. Niektoré herečky či moderátorky tento rok stavili na kroje a ľudový štýl, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube. Anketa, ktorú organizuje slovenský týždenník za pomoci verejnoprávnej RTVS je výnimočná tým, že je venovaná výlučne ženám. Pozorného diváka však mohlo rušiť niekoľko elementov.

Kandidatúru stiahol

Asi najočakávanejšou kategóriou celého večera je absolútna Slovenka roka. Tento rok získala najviac hlasov detská lekárka Katarína Šimovičová, predsedníčka Občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors. Zároveň jej patrí prvenstvo v kategórii charita. Organizátori tento rok pri vyhlasovaní ankety šliapli poriadne vedľa. Cenu totiž Šimovičovej odovzdával Imrich Béreš. Bývalý politik za stranu ANO, ktorý po tlaku médií a verejnosti stiahol svoju kandidatúru na prezidenta. Vlna kritiky sa na človeka, ktorý sa chcel silou mocou vrátiť do politiky, vzniesla po informácii, že mal zmlátiť ženu, ktorá mu v čase incidentu bola manželkou.

Imrich Béreš
Imrich Béreš
Zdroj: facebook.com

Denník N priniesol informáciu, že v roku 2003 prijali na pohotovosti zbitú Zuzanu, ktorá lekárom bezprostredne po prijatí povedala, že ju dobil manžel. Tak sa to píše aj v lekárskej správe, ktorú mal Denník N k dispozícii. Udáva, že manžel prišiel v ebriete a fyzicky ju napadol, visela cez zábradlie balkóna, má veľké hematómy na stehnách, dolných končatinách, exoriacia na rukách, škrtil ju,“ píše sa v lekárske správe. Ebrieta znamená, že útočník bol opitý a exoriacia sú odreniny na koži. Správa ďalej opisuje pomliaždeniny a krvné podliatiny na tvári, na lícach. Denník N píše, že informácie nezverejnili skôr, lebo v tom čase už Béreš nebol verejným činiteľom. Béreš po medializácii prípadu prehodnotil svoje rozhodnutie kandidovať na post hlavy štátu. Včera však muž, o ktorom sa v kuloároch parlamentu hovorilo, že mláti svoju vlastnú ženu, odovzdal so všetkými poctami a gráciou ocenenie inej žene. V žiare reflektorov, kamier a fotoaparátov. Nikomu to neprišlo zvláštne.

Niečo tu nesedí

Organizátori nepovažovali za nevhodné ani to, že cenu v kategórii Charita vyhlasoval politik Ján Richter. Pripomeňme, že jeho meno sa úzko spája s kauzou Čistý deň. V resocializačnom centre mali pracovníci zneužívať neplnoleté dievčatá. Aj keď sa v danom zariadení nenachádzajú podľa posledných informácií žiadne deti, je stále vlastníkom licencie. A nie len to – Ján Richter nikdy žiadnu zodpovednosť za škandál neprevzal.

Zúčastnení si však nenechali pokaziť večer, ktorý patril Kataríne Hasprovej, Elene Matušovej, Slavomíre Blahušiakovej, Kristíne Kövešovej, Jane Krivošovej, Marte Bačíkovej, Magdaléne Rybárikovej, Silvii Toporcerovej a už spomínanej Kataríne Šimovičovej. Ženám, ktoré si odniesli významné ocenenia podčiarkujúce ich snahu robiť svet krajším a spravodlivejším miestom.