Milionár kúpil český Aerodrome Festival in the Sky a jeho rozpočet pokoril všetky ostatné festivaly v histórii. Inšpiráciou mu je maďarský Sziget, cieľom vytvoriť festival svetovej úrovne. Podľa organizátorov rozpočet na toto podujatie prvýkrát prekročí sumu sto miliónov českých korún, čo sú v prepočte necelé štyri milióny eur. Aerodrome je tak síce stále nový na poli festivalov, no už teraz najdrahší v Česku aj na Slovensku.

Charita?

„Z hľadiska zisku je to takmer charita. Robím to pre biznis, ale s iným typom biznisu sa to porovnávať nedá. Primárne nejde o zisk, ale baví ma to,“ poznamenáva extravagantný milionár Igor Rattaj, ktorý tvrdí, že všetky ostatné české a slovenské hudobné festivaly sú z kategórie lacných. V tom, ako by mal festival vyzerať, má podnikateľ jasno.

„Ide hlavne o to, aby mal nejakého ducha. Aby programová skladba zodpovedala tomu, čo je trend.“ Na rozdiel od ostatných festivalov organizátori Aerodromu chcú technické zabezpečenie riešiť vo vlastnej réžii, nie cez externých dodávateľov. Podobne funguje skupina LiveNation, ktorá má vlastný ticketing, umelcov, v Amerike dokonca vlastné priestory, kde podujatia organizujú. „Chceme robiť festival, takpovediac, na kľúč,“ približuje Rattaj svoj plán pre české iDnes tv.

Miliardársky sen

Festival, ktorý sa bude konať na konci júna, miliardár finančne podporil už vlani. Vtedy na otázky o tom, či majú bohatého strýka Donalda, odpovedali organizátori jasne: „Toho síce nemáme, ale zato máme Igora Rattaja.“ Vďaka nemu si návštevníci pilotného ročníka českého festivalu mohli vlani užiť posledný koncert Linkin Park v týchto končinách. Tento rok si boháč splnil sen o vrchole eventového manažmentu na poli hudby. Najväčšou hviezdou podujatia je totiž speváčka Lana Del Rey, ktorá na toto leto potvrdila účasť zatiaľ len na dvoch festivaloch - Rattajovom Aerodrome a maďarskom Szigete.

„Svet sa už dnes hýbe inde, veľkí umelci k nám neprídu za málo peňazí len preto, že je to Slovensko či Česko. Treba ich zaplatiť. Jediný festival v okolí, ktorý patrí do kategórie naozaj veľkých festivalov, je budapeštiansky Sziget, ich rozpočet sa pohybuje odhadom okolo päť-šesť miliónov eur,“ dodáva Rattaj, ktorý pre PLUS 7 DNÍ exkluzívne prezradil, že za headlinera popovej scény Lanu Del Rey zaplatili rovný milión dolárov.

Zmeny na všetkých frontoch

Okrem objemu investície Rattaj zmenil miesto konania. Z Prahy sa festival presúva do Panenského Týnca. Bude to konečná stanica, kde sa usadí? Prezradil, že vlastný open air priestor pre budúce ročníky už má „v oku“ a rokuje o ňom. Konkrétne miesto predstaviť zatiaľ nechce, udal však azimut 20 kilometrovm v okolí Prahy. Tak, aby neboli nutné opatrenia pre hluk či rušenie po 22. hodine, ale tiež, aby sa transport návštevníkov dal zabezpečiť kyvadlovou dopravou. Ďalšou zmenou oproti nultému ročníku je trvanie festivalu. Z pôvodnej testovacej jednodňovky sa mení na plnohodnotný trojdňový hudobný zážitok. Kým doteraz bol vnímaný predovšetkým ako rockmetalový, v tomto roku dochádza k výrazným zmenám. Novinkou sú dve pódiá, rockové a popové.

V divadle: Na doskách, ktoré znamenajú svet, je Igor Rattaj doma.
V divadle: Na doskách, ktoré znamenajú svet, je Igor Rattaj doma.
Zdroj: Juraj Roščák

A nebol by to Rattaj, ak by nedoprial „fajnovejším“ hosťom aj VIP village - exkluzívne luxusné stany, ktoré majú osvetlenie, vyvýšené lôžko a miesto na posedenie. To všetko v samostatnej zóne s recepciou a so strážnou službou. Tento krok dáva festivalu nový rozmer. Na svoje si prídu klasickí fanúšikovia, skalní festivaloví návštevníci, ktorí sa vyspia, kdekoľvek sa podarí, ale aj takí, ktorí sa podujatiam tohto typu práve pre absenciu aspoň nejakého komfortu vyhýbali.

Igor Freddie Rattaj

Svoju vášeň k hudbe a zábave Rattaj už v minulosti dokázal na bujarej párty v Tatrách. Žltú koženú bundu v štýle Freddieho Mercuryho zladil s kapelou, ktorá zahrala prevzaté hity rockovej legendy Queen. Milovník lyžovania a večierkov je teda pravdepodobne na správnom mieste. Hudobná brandža mu nie je cudzia, dokonca sa môžeme domnievať, že má vkus. Dokazuje to aj fakt, že tento rok pozval na Aerodrome 32 zahraničných umelcov naozaj zvučných mien - od najväčších svetových hviezd po najvýraznejšie objavy za posledné roky. Návštevníci sa môžu tešiť na mená ako Macklemore, Nine Inch Nails, Wiz Khalifa, Limp Bizkit, Stone Sour či Skindred.

Hviezda filmového plátna: Skôr než sa ako nováčik vrhol do zabehnutých festivalových vôd, prekvapil svojím vstupom na filmové plátna. Prvý raz na seba upozornil v roku 2010, keď sa v miniatúrnom šteku objavil v úlohe hotelového poslíčka v štýle Tima Rotha vo filme Román pre mužov. Medzi hercov profesionálov uveriteľne zapadol a o dva roky si zahral developéra vo filme Svätá štvorica. Odvtedy stihol niekoľko ďalších titulov. Pravdupovediac, aby to nevyzeralo, že sa rodený Tatranec v jedno ráno zobudil s pocitom „som herec a idem na to“, nutno spomenúť, že herectvo mu voňalo dávno predtým, ako sme mali možnosť zažiť ho vo filme. Už ako mladý účinkoval s kamarátmi v amatérskom divadle a v komparzoch rôznych projektov vrátane televíznej ságy z roku 1991 Štúrovci.

Kráľ zjazdoviek

Rattajovi sa nedá uprieť podnikateľský duch a komplexné myslenie. Letný biznis zriadil vo forme festivalu, ten zimný mu zabezpečujú lyžiarske svahy. „Keď niekto v slovenských podmienkach vie na lyžovaní robiť biznis, tak je to pre mňa úspešný človek. V Rakúsku sneh akosi sám padne z neba, lebo je vyššie. Nemeckí klienti prídu automaticky, lebo sa cítia ako doma, a k tomu štát robí podporu cestovného ruchu. V Rakúsku by vedel podnikať hocikto. Nech si Rakúšan skúsi prísť robiť biznis u nás,“ povedal nedávno v rozhovore pre týždenník Trend.

Reagoval na svoj výrok v médiách, v ktorom sa ponúkal, že naučí Rakúšanov, ako podnikať na zjazdovkách. Niekto má milenky, niekto autá, Rattaj má lyžiarske svahy a festival. Zo žraloka je chvíľami herec, z herca eventový kráľ. Čo bude ďalej?

Výstrelky slávnych a bohatých

Nielen svetoví boháči Bill Gates, Warren Buffett či Donald Trump majú svoje netradičné záľuby mimo biznisových aktivít. Aj slovenskí si našli záujmy, ktorými vypĺňajú voľný čas. Výstredný milionár Patrik Tkáč kedysi pútal okázalými žúrmi, dnes je z neho nenápadný ženáč, ktorý sa našiel vo víne. Uprostred viníc v Devíne vybudoval sídlo pozostávajúce z časti na bývanie a časti na produkciu vína. Do Devína ho pritiahli vinice, ktoré chce zrevitalizovať a rozšíriť. Navyše podzemie vily, ktorú buduje, ukrýva dômyselný svet. Miestnosti na výrobu a predaj vína, ale aj jeho degustáciu. Nejde o chvíľkový výstrelok. Tkáčovo vinárstvo vyrastá až na troch podlažiach, ktoré sa nachádzajú pod úrovňou zeme. Milovník vína si otvoril v centre Bratislavy luxusnú vinotéku, kde vás obslúžia mladé usmievavé dievčence a raz za čas tam stretnete aj Tkáča osobne.

Jeho obchodný partner Ivan Jakabovič je zanietený športovec. Pohyb miluje v každej podobe. „Je to pre mňa priam droga. Keď si nestihnem aspoň zabehať, cítim sa, akoby som nesplnil nejakú dôležitú povinnosť. Rád behávam, plávam, bicyklujem, lyžujem, behám na bežkách. Mám výborného trénera, ktorý ma vždy vyprovokuje, aj keď sa mi vôbec nechce. Pravidelne športujem aj s priateľmi, s ktorými absolvujem pár pretekov v roku, čo nás núti byť stále pripravení a v dobrej forme.“

So žralokmi bol prepojený aj Mario Hoffmann. Jeho vášňou sú kone. Má svoje stajne s plnokrvníkmi. Roky jazdí, zúčastňuje sa na pretekoch vytrvalostného jazdectva endurance. Jeho láska k týmto zvieratám športu ho inšpirovala vybudovať najväčší športový areál na Slovensku v Šamoríne.

O futbalovom nadšencovi Ivanovi Kmotríkovi nie je známe nijaké vznešené hoby. Rád však kupuje neštandardné, luxusné automobily a trávi voľný čas v Monte Carle na svojej jachte. Zberateľ automobilov je aj daniar a developér Ladislav Bašternák. Právnik Zoroslav Kollár je milovník histórie. Finančne podporuje archeologické výskumy a vydáva časopis Historická revue. Grécku mytológiu a Rímsku ríšu ovláda do detailov.