Na seba sa pozerať nedokáže. Televízia Markíza prináša tento rok už tretiu svoju seriálovú novinku - dvanásťdielny dramatický seriál Klamstvo, ktorý vznikol na základe britského originálu s názvom Liar, a otvára citlivú, stále ešte tabuizovanú tému znásilnenia. Hlavnú úlohu si zahral Tomáš Maštalír (45), ktorý sa vraj na svoje herecké výkony nedokáže pozerať. „Musím sa priznať, že neviem hodnotiť veci, v ktorých hrám. Prajem si, aby sa to ľuďom páčilo, aby ich to oslovilo. Na seba sa nemôžem pozerať, to som ešte stále neprekonal,“ povedal.

FOTO Maštalíra nájdete v GALÉRII

Nemá čas na spánok

Tomáš Maštalír patrí k našim najvyťaženejším hercom. V Slovenskom národnom divadle (SND) hrá v tejto sezóne v ôsmich predstaveniach, ale ponúk má dosť aj do televíznych seriálov. Videli sme ho v úlohe nekonvenčného profesora Sama Vozára v seriáli Pán profesor, objavil sa v novinke Dunaj, k vašim službám, a teraz sa objaví v dramatickom seriáli Klamstvo. Diváci tak budú rodeného Trnavčana vidieť na obrazovkách trikrát do týždňa.

Má vôbec čas na manželku Kristínu, s ktorou je ženatý štyri roky, a trojročnú dcéru Emmu? Je ešte pánom svojho času? „Na jednej strane áno. Ale tým, že som sa zaviazal na viac projektov, mám často pocit, že pánom svojho času nie som. Sú chvíle, keď by som si ho želal viac, no viem, že v našich pracovných životoch sú to iba obdobia. Niekedy je toho naozaj veľa, niekedy pomenej. Niekedy by človek možno rád viac spával a našiel si chvíľu pre seba. Musíme však zaťať zuby a ono to zasa prejde. Každé zamestnanie má svoje špecifiká a je v niečom ťažšie. A v každej profesii sa toho občas nakopí veľa,“ priznal otvorene herec, ktorý ponuku do seriálu Klamstvo prijal z viacerých dôvodov.

„Prečítal som si námet, scenáre. Zaujal ma typ postavy, spôsob, akým seriál plánovali natáčať, a takisto lokácie. Veľa času sme strávili pri vode, v prírode. Veľkú úlohu pri rozhodovaní, do akého projektu vstúpim, zohráva charakter a príbeh. Následne sa rozhodujem podľa toho, či sa na to cítim, či mám na to chuť,“ vysvetľuje.

Skončil v studenom jazere

Tomáš Maštalír, ktorý hrá chirurga Andreja Rosického, musel tiež kvôli seriálu podstúpiť náročnú prípravu. Rovnako ako jeho kolegyňa Monika Horváthová, ktorá sa musela naučiť jazdiť na kajaku, on musel počas natáčania spadnúť do vody. V Čunove plával uprostred jazera počas neskoršej jesene. „Voda mala dvanásť stupňov a ani vonku teda nebolo teplo. Každoročne po lete zvyčajne robím to, že prestanem používať teplú vodu a sprchujem sa v studenej. Možno som sa takto pripravil aspoň na tú zimu,“ prezradil svoje triky, ktoré mu pomohli počas natáčania.

FOTO Maštalíra v GALÉRII

Bez strachu

Seriál Klamstvo sa púšťa na Slovensku do neprebádaných žánrových vôd a otvára citlivú, stále ešte tabuizovanú tému znásilnenia. Maštalír tu hrá vdovca, ktorého žena po spoločnom rande obviní zo znásilnenia. Preto nás zaujímalo, či sa nebojí, že pre postavu, ktorú v Klamstve stvárňuje, ho diváci začnú vnímať inak. „Svoju prácu robím preto, že ma baví. Napĺňa ma pestrosť a rôznorodosť charakterov, ktoré môžem stvárniť. Nerozhodujem sa podľa toho, v akej ‚polohe‘ ma vidia diváci radšej a či sa to po nejakej z mojich rolí náhodou nezmení. O tom asi moja práca nie je,“ vraví rozhodne herec.

Rovnako tak priznáva, že na všetko sa musí do určitej miery pripraviť - na charakter, postavu, na príbeh. „Samozrejme, je to špeciálne náročné na čas, pretože niekedy točím celý deň, napríklad aj takto v zime a v exteriéri. Večer mám potom predstavenie do neskorých večerných hodín a po príchode domov sa ešte musím učiť texty na ďalší deň. Niekedy to hlava po celom odpracovanom dni neberie. To by mohlo byť špeciálne tiež,“ dodáva Tomáš Maštalír.