To najlepšie z celej histórie Na skle maľované: Veľká FOTO GALÉRIA

Nesmrteľné predstavenie Na skle maľované má za sebou už tisíce repríz, no Slováci sa ho stále nenabažili. Rovnako ako kedysi Michal Dočolomanský (†66), sa v postave slávneho zbojníka stáva kultom Ján Slezák (44). Zahral si ho už viac ako päťstokrát. V úlohe Aničky mu skvele sekunduje Barbora Ďurovčíková (27), manželka choreografa a režiséra Jána Ďurovčíka (52).

Tvrdá škola Ďurovčíka

To najlepšie z celej histórie Na skle maľované: Veľká FOTO GALÉRIA

Novinkou je obsadenie postáv Anjela, ktorého stvárňuje Zuzana Vačková (54) a Smrti, ktorú si zahrala Kristína Vrecková (26). „Hrať Smrť po Soni Valentovej (†76) a Katke Hasprovej (50), bolo pre mňa veľmi zaväzujúce a priznávam, fyzicky a hlasovo neskutočne ťažké. Jano z nás ale vydoloval maximum a som mu za to veľmi vďačná,“ vyznala sa Vrecková po premiére.

Muzikál Na skle maľované sa hrá už od roku 1974
Zdroj: STARS AUDITORIUM

Muzikálová diva tiež prezradila, čím sa herci svojmu režisérovi odvďačili. „Vzhľadom na Jánošíkovskú tému, sme mu kúpili údené rebro,“ prehodila pobavene. Predstavenie našlo svoju domovskú pôdu v Stars Auditóriu v Bratislave a na radosť všetkých tvorcov hlási dlhodobo vypredané.

To najlepšie z celej histórie Na skle maľované: Veľká FOTO GALÉRIA

Na skle maľované patrí k najúspešnejším hudobno-divadelným predstaveniam na Slovensku. Hoci ho na javisku Slovenského národného divadla prvýkrát uviedli už v roku 1974, obsahuje hneď niekoľko silných odkazov na dnešnú dobu.

Silný odkaz

Milovníci tohto diela si iste spomenú napríklad na repliku Ela Romančíka: Bedač, na vás páni na úmor pracuje a vy si ležíte na zlatej perine. Mimoriadne trefné sú aj slová Leopolda Haverla: Sloboda, sloboda nebude slobodou, ak si niekto zmyslí panovať nad tebou.

Pôvodné dielo poľských autorov Katarzyny Gärtner a Ernesta Brylla sa za posledných päťdesiat rokov dostalo na pódiá vo viacerých naštudovaniach, pričom súčet štyroch hlavných divadelných spracovaní presahuje dvetisíc repríz.

To najlepšie z celej histórie Na skle maľované: Veľká FOTO GALÉRIA

V STARS auditoriu sa môžu návštevníci tešiť na nielen tradične skvelé spevácke, herecké a tanečné výkony, ale aj na pôsobivé hudobné podklady, ktoré pripravil Henrich Leško a na majstrovsky prebásnené texty, ktorú sú dielom Ľubomíra Feldeka.

Divadelní kritici a muzikológovia už dlhodobo debatujú, či Na skle maľované je naozaj plnokrvný muzikál alebo „iba“ hra so spevmi a tancami. Napokon sa zhodli na tom, že najmuzikálovejšia je práve verzia režiséra Jána Ďurovčíka, ktorú uvádzajú už od roku 2005.

To najlepšie z celej histórie Na skle maľované: Veľká FOTO GALÉRIA