Aj keď zakladateľ našej modernej populárnej hudby, skladateľ, klavirista a kapelník Braňo Hronec (†81) dosiahol pokročilý vek, všetci ho familiárne oslovovali Branko. Pre jeho žoviálnu, príjemnú povahu azda neexistoval človek, ktorý by ho nemal rád. So svojím orchestrom vybudoval kariéru mnohým dnes už legendárnym spevákom a veľkú úctu a priateľstvo k nemu prechovával aj Karel Gott.
V poslednom období trápili Braňa Hronca zdravotné problémy, no energiu žiť a usmievať sa vždy našiel najmä pri jedinom vnukovi Riškovi, ktorého sa dočkal od dcéry Zuzany. Bohužiaľ, začiatkom týždňa v nočných hodinách skonal.
Držal sa vďaka vnukovi
Bol mimoriadne spoločenský a elegán. Pri energickej manželke, herečke Judy Vargovej (65), ktorú si bral v roku 1980, navyše nemal čas starnúť. Keď sme Braňovi Hroncovi blahoželali k osemdesiatym narodeninám, pôsobil unavene, ale veril v lepšie časy. „Niekedy pred desiatimi rokmi som povedal, že taký vysoký vek sa už neoslavuje, ale Judy chystá veľkú párty,“ povedal nám.
Najkrajším darčekom pre skladateľa bolo narodenie vytúženého vnuka Riška. „To ma vzpružilo. Je to naše jediné vnúča. Bábätko, to je Boží zázrak. Zlaté bábätko, ktoré nám vnieslo do života iskru a potešenie do domu,“ nadchýnal sa a manželka Judy ho doplnila: „Je to veľká radosť. Aj vďaka nemu sa Branko veľmi dobre drží.“
Radosť robili hudobníkovi aj dve deti. Syn Braňo a dcéra Zuzana, ktorá po otcovi zdedila muzikantský talent. Známa je pod pseudonymom Suzie a so slávnym otcom pred časom vytvorili projekt Suzie Goes to Classics with Legendary Brano Hronec on the Piano.
Udával trendy
Braňo Hronec ku kariére priviedol okrem dcéry mnoho iných umelcov. Najmä v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch patril so svojím orchestrom k európskej špičke. Koncertoval v zahraničí, doma udával hudobné trendy a mnoho rokov sedel aj v porote festivalu Bratislavská lýra.
Jeho piesne hrali veľké orchestre, no nie vždy sa mu pozdávali ich aranžmány. A tak ich začal nahrávať sám. Ako to cítil, inšpirovaný zahraničnou produkciou. Vďaka tomu vznikla skladba Lampy už dávno zhasli, jeden z najväčších skvostov našej popovej scény. V čase svojho vzniku sa nezaobišla bez problémov. „Dievčence, speváčky Marcela Laiferová a Jana Beláková, sa na javisku do taktu trochu pohybovali a lúskali prstami. V tom čase sa zavádzal trend, že pri spievaní by nemal interpret stáť ako soľný stĺp. Výsledok? Rok sme mali dištanc,“ zaspomínal si Hronec vo svojej knihe Život na klávesách.
Keď sme smrť Braňa Hronca oznámili Marcele Laiferovej, prepukla v usedavý plač. „Ach bože, ach bože! To bol priateľ. Fantastický človek. Ale vedela som, že je s ním už zle,“ hlesla po tom, čo sme jej vyjadrili úprimnú sústrasť. Pred časom Hronec vyjavil milú spomienku spojenú s Marcelou, ktorá svedčí o ich priateľstve. „Raz sme s deťmi rozbaľovali vianočné darčeky. Zrazu počujeme za oknom lahodný spev. Išiel som otvoriť, a to nás koledami prišla pozdraviť Marcela. Potom to zopakovala ešte niekoľko rokov po sebe,“ prezradil.
S Lasicom inkognito
Vzájomnú úctu a priateľstvo si Hronec vybudoval aj s mnohými inými rešpektovanými osobnosťami. S Ľubomírom Feldekom a jeho manželkou Oľgou boli začiatkom osemdesiatych rokov dokonca susedia. „Veľmi sme sa mali radi aj s Milanom Lasicom, s ktorým som rád spolupracoval. Vážil som si jeho texty. Jeho prednosťou pred ostatnými bolo, že cítil džezovú hudbu. Keď ho po roku 1968 zakázali, pod jeho texty sa podpisoval Tomáš Janovic,“ prezradil.
Braňo Hronec sa ako skladateľ, klavirista, aranžér a kapelník mohol pochváliť aj spoluprácou so slávnym Františkom Krištofom Veselým. „Stretli sme sa v Pionierskom, dnes Prezidentskom paláci. Slávnu éru mal už za sebou, no stále bol populárny a koncertoval. Vždy som bol jeho obdivovateľom, preto som pre neho a Helenu Vondráčkovú napísal pieseň Klobúk prvého milovníka, ktorú vynikajúco otextoval Kamil Peteraj. Maestro nás opustil asi tri mesiace po nahratí tejto skladby,“ zaspomínal si.
Už sú spolu
K najvýznamnejším priateľom Braňa Hronca patril aj Karel Gott. Osobne sa zoznámili v polovici šesťdesiatych rokov na spoločnom koncerte vo Wiener Stadthalle. „Mali sme obrovský úspech a jedna z jeho zboristiek stále behala pod pódium a kričala na mňa, aby sme už nepridávali. Ale my sme pridávali,“ vytasil Hronec spomienku, ako sa zoznámili.
Od deväťdesiatych rokov bol Braňo prvý, ku komu maestro zamieril vždy, keď sa zdržiaval v Bratislave. Aj vďaka hotelu, ktorý slovenský muzikant vybudoval s manželkou v Starom Meste. „Karel prespával väčšinou u nás. Často sme spolu debatovali pri dobrom vínku. Chytal sa na akúkoľvek tému. Okrem toho vedel veľmi pútavo rozprávať historky aj vtipy. Rád na to spomínam. A takisto na to, ako mu u nás chutila štrúdľa s makom a višňami, ktorú sme mu vždy pripravili,“ povedal nám Hronec po Gottovej smrti.
FOTO V GALÉRII
Na stenu hotela si ako vzácnu relikviu zavesili fotografiu, dar od Karla, s jeho veľavravným odkazom. „Tady vidíte můj obdivný pohled na Braňa Hronca - kapelníka skvělého orchestru. Dnes na nej zírám se stejným obdivem jako na úspěšného hoteliera.“ Teraz sú páni muzikanti, ozajstné legendy, ktoré tvorili československé hudobné dejiny, už spolu.