Vlani vo filme Únos vybuchol v aute, pretože hral Róberta Remiáša.  Stratil sa v novom Bebjakovom snímku Trhlina, kde skúmal záhadu pohoria Tribeč. Ale prežil. Najnovšie ho na nábreží Dunaja znova zavraždia - vo filme Ostrým nožom, ktorý rozpráva príbeh inšpirovaný Danielom Tupým, hrá hlavnú postavu. Mladý slovenský herec Dávid Hartl (25) berie najzásadnejšie úlohy. "Som milo prekvapený, v šoku a neviem, či si to vôbec zaslúžim. Snažím sa pristupovať k robote veľmi dôsledne a zodpovedne. Myslím si, že je to do veľkej miery aj šťastie. Mám radosť, že niektorí režiséri mi dôverujú. A dávajú mi celkom dôležité úlohy,"povedal nám po premiére posledného snímku. Ako veľká hviezda Dávid nepôsobil, skôr nad každou odpoveďou s pokorou premýšľal.

Priamo aj cez konzurz

Ešte pred dvoma rokmi Dávida Hartla široká verejnosť nepoznala, teraz je hrdinom novodobej histórie, stal sa ústrednou postavou príbehov, ktorých traumu nesú príbuzní dodnes. Na premiére filmu Únos sa mladý herec zhováral s mamou Róberta Remiáša, kde obaja zistili, že sú vzdialená rodina. Na uvedení filmu Ostrým nožom do kín sa zase mohol stretnúť s rodičmi a bratom Daniela Tupého.

Aj preto v prípade Remiáša aj Tupého nič nepodcenil. Keď obaja prišli o život, bol ešte malým chlapcov. Ich tragické osudy si doštudoval.  "To sa snažím robiť vždy. Dohľadávam si všetky možné zdroje, či už je to internet, alebo si kúpim k tomu knižku. Snažím sa k svojej práci pristupovať čo najdôslednejšie," hovorí mladík, ktorého sme ešte v roku 2009 mohli vidieť ako židovského chlapca vo filme Nedodržaný sľub. 

Dávidovi Hartlovi nebolo všetko jedno, no napokon to zvládol.
Dávidovi Hartlovi nebolo všetko jedno, no napokon to zvládol.
Zdroj: Emil Vaško

Na úlohu Róberta Remiáša oslovili tvorcovia Dávida Hartla priamo, do Trhliny sa dostal cez kasting. Podobne to bolo aj s Ostrým nožom. "Vlastne vôbec som nevedel, do čoho idem. Polhodinu pred konkurzom som dostal papier s textom, ktorý som sa mal naučiť. Dialóg bol o tom, že nechcem pracovať v kľúčovej službe. Potom som mal možnosť prečítať si scenár a odvtedy som bol všetkými desiatim za. Veľmi som sa tešil, že mladí, odvážni ľudia na čele s režisérom Teodorom Kuhnom idú riešiť takúto vážnu tému. Aj keď iba s esenciou danou do inej príbehovej línie,"dodal Dávid, ktorý svoje filmové úlohy nechcel porovnávať. "Lebo sa mi to zdá neporovnateľné. Ale Únos aj Ostrým nožom boli náročné filmy nielen fyzicky, ale aj psychicky."

Vo fotogalérii si pozrite, ako to vyzeralo na premiére fimu Ostrým nožom.

Mohlo by vás zaujímať: