Dovolenka má byť časom, počas ktorého sa zrelaxujete a dostanete hlavu aj telo do pohody. S týmto cieľom návyky, akým je napríklad fajčenie, nejdú celkom dokopy. Aj keď dospelý fajčiar hovorí, že pri fajčení pociťuje uvoľnenie a relax, pri hľadaní miesta, kde by si svoju cigaretu „vychutnal“, stráca trpezlivosť. Čo tak si dať ešte pred letom výzvu a skúsiť zavesiť tento zlozvyk definitívne na klinec, aby ste si dovolenku mohli užiť naozaj v plnej pohode?  

Zdroj: PMI

Vyhýbajte sa stresujúcim situáciám  

Ľahšie sa hovorí ako v praxi realizuje. Zamyslite sa však nad tým, ako stres pôsobí na vaše predsavzatia a zmeny návykov, ktorými prechádzate. Práve stres je jedným z hlavných spúšťačov zlozvykov akým je aj fajčenie. Pri chýbajúcej psychickej pohode je odvykanie totiž oveľa náročnejšie. Stačí, ak sa cítite neisto, trápia vás problémy, alebo bojujete s nedostatkom spánku či s prepracovanosťou. Toto všetko môže vplývať na snahy fajčiara skoncovať so svojim zlozvykom. Pod  stresom totiž siaha po cigarete čoraz častejšie a v prípade abstinencie hrozí dokonca návrat k fajčeniu. Preto je lepšie odvykanie pred dovolenkou, ktorá je pokojným obdobím plným relaxu pri vode, na ležadle pod slnečníkom.   

Ak už musíte, skúste to aspoň bez dymu  

Nedarí sa vám skoncovať s fajčením? Neobviňujte sa, inak sa dostanete pod ešte väčší tlak. Veda prináša riešenie pre dospelých fajčiarov, ktorí nevedia, alebo ešte nie sú pripravení skončiť s fajčením. Podľa vedeckých poznatkov je primárnou príčinou ochorení súvisiacich s fajčením proces horenia, pri ktorom sa uvoľňuje množstvo škodlivých látok a následné vdychovanie cigaretového dymu, ktorý je výsledkom horenia. V súčasnosti sú však na trhu už aj bezdymové zariadenia, ktoré tabak nespaľujú, ale len nahrievajú, čo z nich robí vhodnejšiu alternatívu ku klasickým cigaretám. Neprodukujú dym, ani nepríjemný cigaretový zápach, ktorý obťažuje nielen samotného dospelého fajčiara, ale aj jeho okolie. A aj keď najlepším riešením je skoncovať s týmto zlozvykom úplne, bezdymové zariadenia ako IQOS ILUMA môžu byť vhodnou pomôckou, ako dať tomuto zlozvyku navždy zbojom.  

Zdroj: PMI

Prečo radšej bez dymu?  

Jedným z pretrvávajúcich mýtov je, že ochorenia spojené s fajčením – a to i rakovinu – spôsobuje samotný nikotín. Existuje pritom všeobecný vedecký konsenzus, že príčinou zdravotných ťažkostí sú škodlivé látky vznikajúce pri spaľovaní tabaku. Takto vzniká decht – zvyšok dymu po zhorení cigarety, ktorý je zmesou chemických zlúčenín s obsahom karcinogénnych a toxických látok. Nikotín teda nie je hlavnou príčinou chorôb spojených s fajčením. Tou sú škodlivé chemické látky v cigaretovom dyme, ktoré vznikajú pri horení tabaku. Bezdymové zariadenia IOQS tabak nespaľujú, ale nahrievajú, vďaka čomu chutí inak ako cigarety a teda poskytuje chuť naozajstného tabaku. Navyše produkuje o 95 % menej škodlivín v porovnaní s cigaretami, čo však nepredstavuje zníženie rizika o 95 %.  
 

Nadýchnite sa voňavého leta  

Vedeli ste, že cigarety sťažujú dýchanie? Po úplnom prechode na IQOS môžu dospelí užívatelia lepšie dýchať, ako keby pokračovali vo fajčení, čo dokazuje aj šesťmesačná klinická štúdia vykonaná v USA s 984 dospelými fajčiarmi. Okrem toho aerosól neohrozuje, na rozdiel od cigaretového dymu, pasívnym fajčením vaše okolie. Dobrou správou pre dospelých fajčiarov je aj fakt, že aerosól sa nedrží na pokožke, vo vlasoch a necítiť ho ani z dychu či končekov prstov.  

Bezdymové zariadenia IQOS nie sú bez rizika. Dodávajú nikotín, ktorý je návykový. Sú určené len pre dospelých, ktorí by inak pokračovali vo fajčení alebo užívaní iných nikotínových výrobkov. 

Zdroj: PMI