Trochu to pripomína detektívku od Agathy Christie. Nie zločinom, ale motanicou. Olejomaľba s názvom Madona nezachytáva matku Ježiša Krista ani americkú speváčku, ale našu celebritu. V črtách tehotnej ženy v mokrej košeli rozoznať manželku rapera Michala Dušičku (36), ktorý si hovorí Majk Spirit. Očakávalo by sa, že dielo v životnej veľkosti, ktorého výroba stála nemálo peňazí, bude visieť u slovenského muzikanta. A nie v inej domácnosti, kde si jeho ukrajinskú ženu môže bárskto obzerať. Nestalo sa ani jedno, ani druhé. Madona, respektíve Mária Dušička, skončila v dražbe. Ako sa to mohlo stať?

Nepohodli sa?

Nie je to rýchla čarbanica. Olejomaľbu s rozmermi 170 krát 110 centimetrov namaľovala mladá slovenská výtvarníčka Dominika Košútová. Podľa zápiskov, ktoré si detailne vedie na sociálnych sieťach, sa dá pomerne presne vystopovať, kedy začala. Štetce vytiahla niekedy vlani koncom leta. Ešte jedenásteho septembra bola autorka plná entuziazmu. „Stále nie je hotová práca! Už asi viete, pre koho sa to maľuje, či?“ zdôverila sa skalným fanúšikom. Košútovej priaznivci vedeli, že Máriu Dušičku už raz portrétovala, vznikol vtedy menší akryl s názvom Mária.

 

No ubehlo pár dní a situácia sa zvrtla. „Na predaj,“ stálo náhle pri fotografii už dokončenej Madony, ktorú autorka zverejnila 16. septembra. Ako krehká umelecká duša sa však zjavne trápila. „Keď som tento obraz maľovala, dávala som do toho všetko, čo je vo mne. Tak veľmi som sa snažila zaujať tým, čo dokážem, že sa to skončilo veľmi zle. Ale naučilo ma to veľa a nakoniec som šťastná, že ho stále mám. Som pyšná, že môžem svetu ukázať, že toto je len a len moja tvorba,“ vypustila Dominika Košútová neskôr pohnuté emócie do sveta. Detaily príhody „skončilo sa to veľmi zle“ si však nechala pre seba.

Dobré dušičky

Ako sme zistili, obraz skutočne tvorila pre krásnu Máriu Dušička, k odovzdaniu olejomaľby, ktorej hodnota môže byť vyše 800 eur, však už nedošlo. A tu sa ďalšie informácie rozchádzajú. Podľa našich zdrojov zaúradovala zlá pandemická a finančná situácia, čomu sa pri pohľade na životný štýl Dušičkovcov, čoby influencerov, nechce veriť. Keď sme oslovili výtvarníčku, ponúkla nám inú, podľa nej jedinú pravdivú verziu. „Ale nie. Ono to bolo tak, že ja som im ten obraz chcela darovať,“ tvrdila nám maliarka, ktorá dobrých ľudí údajne rada obdarúva svojou finančne nákladnou tvorbou. No aj za cenu, že jej to na­štrbí rozpočet?

Viete, dnešný svet je postavený tak trošku zvláštnym štýlom. Viem maľovaním zarobiť, ale tým, že som učiteľka, rada robím radosť aj iným. Majka bola z obrazu nadšená, ale povedala mi, aby som ho radšej predala. Že to nestojí za to všetko, čo som si na ňom odmakala. Bola som z toho smutná, ale zdalo sa mi to ako milé gesto. Oni sú také dobré dušičky,“ povedala nám doslova mladá maliarka.

V dražbe

Ako celý špás vznikol? Pani Dušičková sa prvý raz skontaktovala s výtvarníčkou cez Instagram, práve tam si svoj prechádzajúci obraz všimla. Bavili sa po anglicky, slovo dalo slovo a Košútová jej farebný akryl darovala. „Páčila sa mi jej ďalšia fotografia, o ktorú som ju poprosila. Bola ochotná a poslala mi ju. Keďže mala kvalitné foto, dala sa dobre maľovať. Samozrejme, že tvorba bola náročná, lebo išlo o olejomaľbu a znázornenie mokrého efektu. Trvalo mi to okolo dvoch týždňov, pracovala som na tom v kuse. Aj preto som obraz posunula na benefičnú akciu pre onkologicky choré deti, aby teraz pomohol niekomu inému.“ Dražba umeleckých diel sa konala v slávnom seneckom hoteli Zátoka, kedysi ho totiž vlastnili Lexovci. O krásnu Madonu, alias Máriu, za cenu 730 eur nikto neprejavil záujem. „Nie, nepredal sa, bohužiaľ. Ponúkali sa obrazy viacerých maliarov a tie najdrahšie zostali,“ upresnila výtvarníčka. Pani Dušičková jej tak bude naďalej krášliť ateliér.

FOTO olejomaľby, na ktorej je Spiritova manželka, nájdete v GALÉRII >>>

O trampotách s portrétovanou manželkou pritom raper Majk Spirit do minulého týždňa nič netušil. „Vôbec neviem, o aký obraz ide, o čom hovoríte. Viem len to, že vzniká veľa obrazov mňa aj mojej manželky, môžete ich vidieť na Instagrame,“ povedal nám raper, ktorý si tak, zdá sa, môže vyberať.