Prechodil ich krížom-krážom, no až teraz musel za potulky našimi veľhorami platiť. Na reportéra Joža Kubániho (53) si posvietila Slovenská inšpekcia životného prostredia a bola nekompromisná. Nepomohlo, že život vo Vysokých Tatrách pravidelne približuje divákom zo zvyšku Slovenska. Hviezda-nehviezda, televízny redaktor ovenčený cenami popularity sa musel skloniť pred zákonom. „Rešpektujem to, ale je to absurdné,“ povedal nám.

Panika z plesa

Nezničiteľný Jožo Kubáni sa prehupol cez päťdesiatku, tvrdí však, že ide iba o číslo. „Kondičku mám v pohode. Musím mať,“ uistil nás, keď sme s ním naposledy hovorili. V našich najväčších horách preskákal kadečo. Aby priniesol čo najpútavejšiu reportáž, prenikol už na nejedno nedostupné miesto a neraz mu išlo o život. Zasekol sa už v jaskyni, z ktorej nedokázal vyjsť. Pred dvoma rokmi sa pri zlaňovaní zo Žabieho koňa takmer zabil, v poslednej chvíli ho zachránilo lano. Všetci svätí pri ňom stáli aj v roku 2005, keď nakrúcal v Pieninskom národnom parku. Počas splavovania Dunajca ho strhol prúd a takmer sa utopil. Do záchrany sa zapojili rafteri, poľskí hasiči aj záchranári, lekár k reportérovi letel vrtuľníkom. Kubáni sa vtedy druhýkrát narodil, ale po vyzdravení ho chuť na adrenalín vonkoncom neprešla. Doteraz ho lákajú miesta, na ktoré sa bežný smrteľník nedostane.

„Toto by som veľmi nerozvádzal, mám lezeckú partiu, chodím najmä s nimi,“ tvrdil, keď sme sa zaujímali o jeho tatranské chodníčky. Ako sme totiž zistili, Kubániho pohyb vo Vysokých Tatrách dôsledne sleduje Slovenská inšpekcia životného prostredia. A tá asi nie je fanúšikom televízneho spravodajstva. Vyrukovala s pripomienkou, nad ktorou by sa hádam nikto nepozastavil. Prekážalo jej, že v televíznej reportáži sa Jožo Kubáni pohyboval po zamrznutom tatranskom plese. „Nechválim sa tým, ale je pravda, že ma riešila inšpekcia a musel som zaplatiť pokutu,“ potvrdil nám.

Suma, ktorú známy jojkár zacvakal, sa pohybovala v stovkách eur. „Vo veľa stovkách, bola to mastná pokuta.“ Vybavovanie s úradníkmi neprebiehalo hladko. „Bolo pre to viac hádok, lebo mám na to svoj názor. Na druhej strane musím pripustiť, že existuje zákon o prírode, ktorý sme možno porušili tým, že sme hrali volejbal na ploche Popradského plesa,“ upresnil reportér, čo nekalé v horách stváral.

Smolné časy

Každý zákon sa dá vykladať rôzne, preto na televíznom redaktorovi badať, že pociťuje krivdu. „Sám sa snažím chrániť prírodu, ako najlepšie viem. Upozorňujeme na veľa vecí, ale musím akceptovať to, že z pohľadu inšpekcie sme zákon o ochrane prírody porušili. Akceptovať výšku pokuty som musel, lebo nič iné mi nezostávalo. Aj keď to považujem za hlúpe, nič s tým nenarobím. Inšpekcia, teda dámy, s ktorými som hovoril, uznali, že je to absurdné. Na rovnakú zamrznutú plochu chodí v zime dennodenne kvantum ľudí. Ibaže ja mám smolu, že všetko je v televízii. Všetci sme sa na tom dobre zabávali.“

Tatranca Joža Kubániho síce sledujú diváci v televízii, ale inak sa popularite, ako vraví, snaží vyhýbať. V smotánkovskej spoločnosti ho možno stretnúť nanajvýš raz za uhorský rok. „Robím to, čo milujem. Kto ma pozná, vie, že sa pred verejnosťou ukrývam,“ povedal nám priamo päťnásobný víťaz ankety OTO. Práve tento galavečer je jediný, na ktorom sa pravidelne zúčastňuje. „Každý rok sa dohadujeme, či prídem, lebo to nie je prostredie, kde sa cítim komfortne. Ale prídem tam, pretože televízia, pre ktorú pracujem, bola ku mne vždy veľmi férová,“ dodal reportér, ktorému posledné gala nemohla spríjemniť priateľka. Pred niekoľkými mesiacmi sa s ňou totiž rozišiel.