Vďaka autorskému pohľadu trojice režisérov Palo Pekarčík, Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes však príbehy Zamatových teroristov vyznievajú skôr ako tragikomické epizódy než ako dráma.

Stano: Chcel som vyhodiť do tribúnu

Stano Kratochvíl (54) je murár. Nie je to človek, ktorý by viedol zložité politologické debaty, jedno však vedel: komunistov nemá rád.

„Chcel som vyhodiť do vzduchu tribúnu. Bolo to v noci pred 1. májom. Nechcel som nikomu ublížť,“ spomína Stano.

STANO KRATOCHVÍL: Vo filme vznikajú úsmevné situácie, keď sa pokúša nájsť si životnú partnerku.Foto: archív I. O.

„Chcel som poukázať na to, že systém je zlý. Nemohli sme počúvať hudbu, ktorú sme chceli, nemohli sme nosiť veci, ktoré sme chceli, nemohli sme cestovať, nemohli sme vôbec nič. Vo všetkom nám bránili.“

Zdalo sa mu, že vyhodiť do vzduchu prvomájovú tribúnu v Seredi bude to najlepšie riešenie. „Bol som mladý. Chcel som urobiť niečo výnimočné,“ vraví. Napokon ho však chytili pri čine, keď nálož montoval.

„Sadol som si na pomník na námestí, ale policajti ho strážili. Zbadali ma a prišli sa pozrieť, čo tam robím.“ Za svoj čin si v Leopoldove odsedel 5 rokov.

Fero: Chystali atentát na Gustáva Husáka

František Bednár (56) z Popradu chcel spáchať atentát na komunistického prezidenta Gustáva Husáka. „Oficiálne som bol odsúdený za niečo iné, tento pokus neodhalili, inak by ma boli obesili,“ hovorí František, ktorý v roku 1982 pracoval v budove sídla strany ako kurič.

„V našej protištátnej skupine sme boli štyria, aj jedna žena,“ rozpráva o svojej teroristickej činnosti.

FRANTIŠEK BEDNÁR: Je predsedom Svetového združenia bývalých československých politických väzňov.Foto: archív I. O.

„Zavreli ma za zaslanie balíka vedúcemu tajomníkovi strany v Poprade. Balík bol inak neškodný, urobili sme opatrenia, aby výbušnina nevybuchla. Bola to výstraha pre tajomníka a protest proti politike KSČ.“

Jeden z ich skupiny ho však zradil, preto mu o dva roky urobili domovú prehliadku a našli uňho zbrane zo Zväzarmu, asi 20 pištolí a pušiek.

„Ja som ostatných neudal, preto mi dali 14 rokov,“ vraví. Jeho pokus o atentát na Husáka zostal neúspešný. Vycestoval do vtedajšej Juhoslávie, kde sa mal v bare stretnúť so spojkou zo Slobodnej Európy, ale nikto neprišiel.

„Mysleli sme si, že Slobodná Európa je ten správny sprostredkovateľ, čo bola najväčšia chyba. Bola prešpikovaná agentmi ŠtB, čo sme my v tom čase nevedeli.“

Vlado: Chcel narušiť koncert Deana Reeda

Vladimír Hučín (61) z Přerova bol prvýkrát trestaný v roku 1971 za narušenie schôdze KSČ. „Vošiel som tam, mal som dlhé vlasy, aké sa vtedy nosili. Neuvedomoval som si, že oslavujú 50. výročie založenia strany. Boli tam stovky vyznamenaných komunistov. Navyše som mal tričko s nápisom Led Zeppelin. Dopadlo to tak, že ma fyzicky napadli, zranili a nakoniec odsúdili,“ spomína Vlado.

VLADIMÍR HUČÍN: V 90. rokoch bol dôstojníkm BIS, je členom klubu angažovaných nestraníkov KAN. Foto: archív I. O.

A to bol hlavný spúšťací mechanizmus, ktorý uňho vyvolal nenávisť ku komunistickej strane. „Od roku 1973 som začal ničiť symboly režimu, transparenty, bilbordy, vitríny, väčšinou s nápismi So Sovietskym zväzom na večné časy.

A rozširoval som letáky. V roku 1976 ma znovu zatkli a obvinili z protikomunistickej činnosti,“ rozpráva Vlado. Obvinenie bolo vykonštruované, vraj chcel ručným granátom zaútočiť na amerického speváka Deana Reeda, ktorý žil v NDR a podporoval komunistický režim.

V skutočnosti chceli narušiť jeho koncert slzotvornými dymovnicami. Napokon mu komunisti našli doma v podzemí ostreľovačskú pušku a letáky a dostal sa do najtvrdšieho komunistického väzenia. Po prepustení bol až do novembra 1989 pod neustálym dohľadom ŠtB. Za desiatky útokov nebol odsúdený, pretože mu komunisti nič nedokázali. Zlikvidoval 41 bilbordov a rôzne sochy Lenina a Klementa Gottwalda.

Kto nakrútil „teroristov?“

Peter Kerekes (nar. 1973) je slovenský dokumentarista, režisér, scenárista, producent. Absolvoval štúdium na VŠMU, odbor dokumentárnej réžie v Bratislave (1991 – 1998), kde neskôr začal pôsobiť ako pedagóg. Získal viacero ocenení, najznámejší je jeho dokument Ako sa varia dejiny.

Ivan Ostrochovský (nar. 1972) vyštudoval Vysokú školu múzických umení najskôr filmovú vedu, neskôr aj réžiu dokumentárneho filmu. Okrem filmovej a televíznej réžie pôsobí aj ako producent. Medzi jeho dokumenty patrí Menšie zlo (2004).

Palo Pekarčík (nar. 1972) absolvoval Katedru dokumentárnej réžie na VŠMU v Bratislave. Pracoval aj ako strihač a kameraman, spolupracuje s Ivanom Ostrochovským.

(Plus JEDEN DEŇ/irk)

Kontroverzní Mašínovci

Oveľa neľútostnejšie proti komunistom bojovali bratia Mašínovci. Na rozdiel od „zamatových teroristov“ majú na svedomí ľudské životy. Členovia českej sedliackej rodiny začiatkom 50. rokov uskutočnili viacero akcií proti režimu a podarilo sa im doslova prestrieľať do Západného Berlína, hoci mali v pätách 20-tisíc východonemeckých i sovietskych policajtov.

Postoje k ich skutkom dodnes rozdeľujú českú spoločnosť. Václav Havel i Václav Klaus im odmietli udeliť vyznamenanie, ako jediný ich v roku 2008 ocenil vtedajší premiér Mirek Topolánek.

(Plus JEDEN DEŇ/kam)