Hercova mama, Ingrid Fašiangová bola generálnou riaditeľkou Divadla Nová scéna päť rokov. No keďže jej skončilo funkčné obdobie, pred niekoľkými mesiacmi bolo vyhlásené výberové konanie na nového riaditeľa divadla.  ,,Pani ministerka kultúry (Natália Milanová - pozn.red.) nemusela ísť touto cestou, ale mohla hneď niekoho vybrať. Napokon bolo vyhlásené výberové konanie, ktoré skončí asi ako fraška, a to je veľmi smutné. S princípom a myšlienkou transparentných výberových konaní absolútne súhlasím a plne ju podporujem. Toto konkrétne však od samého začiatku sprevádzali rôzne zákulisné boje. Začalo to anonymnými podaniami, snažiacimi sa vykresliť moju mamu a jej pôsobenie na poste v negatívnom svetle,“ rozhorčuje sa dnes herec Marek Fašiang (35).

Do výberového konania sa jeho matka prihlásila a viedla si pomerne úspešne, no ministerka kultúry Natália Milanová sa nakoniec rozhodla vymenovať za nového šéfa Novej scény režiséra Petra Oravca.

Bola ženou pre všetko

Marek Fašiang netají sklamanie, vzniknutý problém sa ho totiž dotýka aj osobne. ,,Dá sa to vnímať z dvoch strán. Som jej syn, ale aj celkom racionálny človek. Jedna vec je emočná, lebo sám najlepšie viem, že moja mama tomu divadlu obetovala strašne veľa. Často som si robil žarty z toho, že ona nebola len riaditeľkou, ale aj zdravotník, bezpečák, uvádzačka, šatniarka a všetko možné. Naozaj divadlom žila, nikdy nebolo jej cieľom byť tou ´dôležitou pani riaditeľkou´, ale divadlo ju neskutočne napĺňalo, keďže miluje kultúru. Muzikály sú jej úplnou srdcovkou,“ vysvetľuje svoj pohľad na vec.

Upozorňuje tiež na minulosť, podľa jeho slov sa stačí pozrieť na výsledky úspešnosti divadla. ,,Faktom je, že za obdobie, pokiaľ tam bola moja mama, sa divadlo dostalo do vynikajúcej finančnej kondície, zvýšila sa návštevnosť, rapídne sa zvýšil počet nových premiér, zo zahraničia boli privezené mnohé zahraničné tituly a kopec ďalších vecí. Každý nestranný človek, ak sa pozrie na čísla a výsledky divadla, musí skonštatovať, že divadlo bolo vedené dobre,“ skonštatoval pre PLUS 7 DNÍ.

Smutná a naštvaná

Marek priznal, že mame Ingrid sa bude snažiť pomôcť, pretože vidí, že celá situácia sa jej veľmi dotkla. ,,Keď každý deň počúvate nejaké tlaky, zákulisné informácie, že sa posielajú každý týždeň anonymy, ktoré boli už desaťkrát vysvetlené a uvedené na pravú mieru, ale stále sa vymýšľajú nové a nové na diskreditovanie, tak to by asi zamrzelo každého. A ešte ako žena to berie asi trošku citlivejšie.“

Mama sa podľa Fašianga snažila po celý čas brániť, pretože bolo "vraj očividné, že ju chceli ´upratať´ preč, aby boli otvorené dvere pre niekoho iného". Marek teraz tvrdí, že jeho rodine ide o princíp. ,,Viem, že mama by nemala problém s tým, keby ju nejaký kandidát porazil vo férovom boji. Odovzdala by mu kľúče, zaželala veľa šťastia a zavrela za sebou dvere. Pokiaľ človek prehrá po veľmi dobre odvedenej robote, takýmto štýlom, tak je spravodlivo naštvaná a smutná. Pevne verím, že sa celá vec vyrieši tak, aby zostala zachovaná dôvera v Ministerstvo kultúry, ako aj v transparentných a férových výberových konaní na Slovensku,“ uzavrel nádejne.

FOTO Mareka Fašianga aj s jeho mamou, dnes už bývalou generálnou riaditeľkou Novej scény v GALÉRII >>