Iva Janžurová (79) o sebe tvrdí, že nepatrí medzi hercov, ktorí túžia zomrieť na javisku, napriek tomu sa milovaného povolania nedokáže vzdať. „Akýkoľvek herecký pátos mi je protivný, ale je pravda, že mám veľmi rada svojich kolegov. A to je hlavný kameň úrazu, prečo nedokážem dať divadlu zbohom. Samozrejme, pozitívne ma nabíja aj priazeň divákov. Na Slovensku to bolo až také vrúcne, že som neraz mala pocit, akoby som doma bola viac na Slovensku ako v Česku. Človek o sebe často uvažuje a hovorí si: Ako dlho to ešte dokážem zvládnuť?“ vyznáva sa ikonická umelkyňa v novej knihe Petra Macka Iva Janžurová - Včera, dnes a zajtra. Celé desaťročia ju voláme familiárne Janžurka, pre svojich najbližších je však Ivuška. Oslovujú ju tak aj jej dve dcéry Sabina (48) a Theodora (46).

Zahrá všetko

Kráľ českých hercov Ján Werich raz vyhlásil, že najlepšie české komičky sú Stel­la Zázvorková a Iva Janžurová. „Tá pochvala ma celý život neskutočne hriala. Zvlášť, keď to povedal napriek tomu, že sme spolu nikdy nikde nehrali. Dokonca sme sa ani nepoznali,“ komentovala Werichov výrok Iva Janžurová. Hoci ju naozaj vnímame najmä ako fantastickú komičku, nie tak dávno sa zaskvela v dramatickom predstavení Audiencia u kráľovnej. Ako kráľovná Alžbeta zotrvala na javisku viac než dve hodiny a predviedla azda všetky existujúce emócie. V čase hosťovania v Slovenskom národnom divadle jej postojačky aplaudovali aj najväčší umelci našej prvej scény. Medzi nimi jej priateľka Emília Vášáryová, ktorej Janžurová nepriamo dopomohla ku kariére v českom filmovom priemysle.

Všetko sa začalo dnes už kultovou snímkou Pelíšky. Režisér Jan Hřebejk úlohu matky Krausovej, ktorú neskôr hrala Emília Vášáryová, pôvodne ponúkol Ive. Českej herečke sa však nepozdávalo, že vo filme musí predčasne zomrieť. „Existuje filmársky zákon, podľa ktorého smrť jednej z postáv zaručí úspech. Povedala som si, že k tomu príde príliš skoro po rozvinutí deja. Scenáristovi som navrhla, že by mohlo stačiť, keby som napríklad len ochrnula alebo by ma postihol alzheimer. Ale priznávam, bola v tom tiež túžba byť so skvelými partnermi na pľaci trochu dlhšie. Milovaný Jiří Kodet mi každý deň telefonoval a prehováral ma, aby som to vzala. Lenže scenárista a režisér ostali k mo­jim pripomienkam neoblomní a ja tiež,“ vysvetlila Janžurová, prečo sa úlohy vzdala.

Emília Vášáryová prijala rolu bez problémov. Zhostila sa jej brilantne, čo jej otvorilo dvere k ďalším úlohám v Hřebejkových filmoch. Pre Janžurovú však odmietnutie znamenalo stopku. „Hřebejk je režisér, ktorý si od prvého filmu drží kolektív verných spolupracovníkov. Takže som od neho už žiadnu ďalšiu ponuku nedostala,“ napísala Iva Janžurová vo svojej knihe. „Existovali aj režiséri, ktorým som odmietla z nejakého dôvodu úlohu, ale oni mi potom ponúkli ďalšiu prácu. To bol napríklad Oldřich Lipský. On nikdy nehľadal zámienky osobnej dotknutosti.“

Odmietnuť chcela aj nemocnicu

Janžurová ohrdla v živote viacero projektov, ktoré, ako sa neskôr ukázalo, uspeli aj bez nej. Chýbalo málo a odmietla by aj postavu sestry Huňkovej v slávnom seriáli Nemocnica na okraji mesta. „Režisérovi Jaroslavovi Dudekovi som povedala, aby sa na mňa nehneval, ale takúto zlú, hlúpu ženu, ktorá je navyše udavačkou a pracuje v nemocnici, hrať nebudem. Veď by ma už nikdy nikde neošetrili. Takto úplne primitívne som to vtedy cítila. Postavila som si hlavu,“ vyjadrila sa s nostalgiou.

Keď sa scenárista Jaroslav Dietl dozvedel, že sestru Huňkovú by mala hrať Janžurka, nadšený, napriek jej odmietnutiu, postavu ešte viac rozpísal. „Režisér mi teda priniesol ďalšie scenáre. Súhlasila som, že si to prečítam, ale že tomu veľmi neverím,“ zaspomínala si. Iva svoje rozhodnutie úlohu odmietnuť nezmenila ani po prečítaní ďalších dielov. „Stále som mala pocit, že je to ,nič moc‘. Na zájazde s divadlom som sa kolegom zverila, akú ponuku som dostala a že ju rozhodne nevezmem. Jiří Pleskot mi dohováral: ,Dievčatko, veľmi dobre si to rozmysli. Ten režisér je pre teba v divadle dôležitý. A ja ti garantujem, že sa na teba naštve a už si u neho nezahráš.‘ Tak som mu teda ráno telefonovala, že tú úlohu beriem, ale len preto, aby sa na mňa nenaštval,“ opísala Iva, ako zdráhavo svoju slávnu úlohu prijala.

O rok neskôr zase ohŕňala nos nad ponúknutou postavou vo filme Parta hic. Režisér Hynek Bočan dostal pokyn natočiť veselohru z robotníckeho prostredia baníkov, ktorá mala byť výstavnou skriňou socialistického zriadenia. Na ponuku kývol Vladimír Menšík, Petr Nárožný, Jiří Krampol, Josef Kemr, Josef Dvořák, Dag­mar Veškrnová, dnes Havlová, a samého seba si zahral aj Karel Gott. Iva Janžurová sa už zlomiť nenechala, a tak jej postavu preobsadili Reginou Rázlovou. U režiséra Bočana si vyberavá herečka, zrejme pre jeho samoľúbosť, zahrala až po dlhých dvadsiatich siedmich rokoch, keď pracoval na pokračovaní seriálu Nemocnica na okraji mesta. A je viac ako pravdepodobné, že ju obsadil len preto, lebo účinkovala v prvej slávnej sérii.

Sláva medzi tankmi

Z iných ponúk bola Iva Janžurová, naopak, nadšená. S veľkou radosťou prijala napríklad projekt Pieseň pre Rudolfa III. Do televízneho seriálu s pesničkami, ktorý aj dnes pri reprízach láme rekordy sledovanosti, sa dostala vlastnou prefíkanosťou. Keď sa jej scenárista Jaroslav Dietl a režisér Mirek Vašta pýtali, či nepozná šestnásťročné dievča podobného typu ako ona, odpovedala im, že nie. „Tak so mnou zašli kúpiť okuliare, urobili mi vrkoče a povedali, že to budem hrať ja, vtedy dvadsaťšesťročná,“ povedala. Pamätné sú zábery Ivy s Martou Kubišovou, ktoré Janžurkin vtedajší manžel, kameraman Jan Eisner (†86), filmoval počas okupácie v roku 1968 medzi prichádzajúcimi ruskými tankmi.

Rýchla svadba, rýchly rozvod

Pre manželstvo sa Janžurová a Eisner rozhodli po dvojmesačnej známosti a rozvádzali sa pol roka po svadbe. „Na našom manželstve bola najkrajšia svadba,“ poznamenala neskôr herečka na margo vzťahu s mužom, ktorý koncom minulého roka skonal. „Ani som o tom nevedela, neboli sme veľkí priatelia,“ reagovala pre české médiá na smutnú novinu.

Pre dlhé ťahanice okolo rozvodu s Eisnerom sa už nikdy nevydala. Ani za lásku svojho života, režiséra a herca Stanislava Remundu (†84), ktorý ju obsadzoval do svojich hier a s ktorým žila „na divoko“ až do jeho smrti v roku 2012, celých štyridsaťštyri rokov.

Po záberoch do seriálu Pieseň pre Rudolfa III. a po verejnej podpore Alexandrovi Dubčekovi obmedzili Janžurovej činnosť, zrazu mala podstatne menej práce než predtým. Hluché obdobie využila pragmaticky. „Bola to krásna a dôležitá chvíľa na to, aby sa narodili moje, respektíve naše, dve dcéry. Mala som už po tridsiatke, teda najvyšší čas stať sa matkou. Navyše som po tom veľmi túžila,“ vyznala sa. Prvýkrát porodila v roku 1972 dcéru Sabinu a o dva roky ďalšiu dcéru Theodoru.

Janžurovej kolegovia z divadla nehodnotia herečkin vzťah s Remundom ako vzorný, no Iva na neho nepovie jediné krivé slovo. Zamiloval sa do nej ešte v časoch, keď bol ženatý. Na mladú herečku ho upozornila jeho manželka Blanka. „Zavolala ma k rádiu, aby som si išiel niečo vypočuť. V éteri prenádherne recitovala, ako som sa na záver od hlásateľa dozvedel, pani Janžurová,“ povedal ešte počas života Remunda. Tvár k hlasu sa mu podarilo priradiť, až keď Iva nastúpila do divadla. Mladej blondíne vtedy dvoril Miloš Kopecký i Radek Brzobohatý. „Vtedy som o ňu ešte záujem nemal,“ komentoval Remunda obdobie, keď si dlhonohá plavovláska začala so ženatým hercom Josefom Bláhom.

výstrelky so ženáčmi

Podľa slov Ivy sa s Bláhom zblížili pri nakrúcaní Bakalárov. „Bol to krátky výstrelok. Zaiskrilo to medzi nami, ale náš vzťah prebiehal veľmi vtipne,“ priznala Iva v životopisnej knihe dávny hriech. Bez problémov zachádzala aj do podrobností. „Pepíčka mali radi všetci kolegovia a keď náš vzťah prekukli, priali nám ho. Len sa čakalo, ako to dopadne. Všetci poznali jeho manželku pani Lušinku a spolu so mnou tušili, že by ju neopustil. Raz som prišla k nim domov s tým, že bez Pepíčka nemôžem byť. Tak ma tam nechali prespať. Lušinka moje aj manželovo vzplanutie prijala s gráciou, vedomá si toho, že opäť nájde cestu domov. Naše pobláznenie trvalo asi pol roka, ale priateľmi sme ostali do konca života.“

Po tom, čo Bláha v roku 1994 zomrel, Lušinka ostala s Ivou v telefonickom kontakte. „Vždy so mnou veľmi pekne hovorila. Mala som čo robiť, aby som zo seba vytlačila tón dávnej viny. Ona však o to evidentne nestála. Bola naozaj neuveriteľná,“ povedala Janžurová.

Ženatí muži asi boli herečkinou slabosťou. A na ich tolerantné partnerky mala šťastie. Aj jej najväčšia láska, o štrnásť rokov starší Stanislav Remunda, mal v čase, keď si spolu začali, záväzky. Je až neuveriteľné, že režisérov rozvod a následný spoločný život s Ivou nezničil jeho vzťah s manželkou, herečkou Blankou Vikusovou Remundovou. „Okolo mňa sa točili všelijaké kočky. Blanka ich nemala rada. Ive však fandila celý život. Mala k nej ohromnú náklonnosť. Nadviazali spolu naozaj pekný a úprimný vzťah. Iva má v sebe obrovskú príťažlivosť a pôvab. Navyše, úžasná je aj na spolužitie. Po takej ,chňapne‘ každý chlap. Každému by som prial takú ženu,“ pochvaľoval si Remunda na sklonku života.

Osemdesiatku oslávi na javisku

Ako uznávaný divadelník v deväťdesiatych rokoch založil Stanislav Remunda súkromné divadlo, kde hral a režíroval rodinné inscenácie s Ivou a dcérami Sabinou a Theodorou. V práci nepoľavil ani po tom, čo dostal mozgovú mŕtvicu, sužoval ho karcinóm a ostával mu už len rok života. Sužovaný veľkými bolesťami, ktoré mu partnerka tlmila morfiovými náplasťami, sa na večnosť pobral v máji 2012, len dva dni po jej narodeninách. Celá rodina jeho koniec tušila a Iva túžila byť v momente jeho posledného výdychu pri ňom. Bohužiaľ, nepodarilo sa. Smutnú správu herečke zatelefonovala dcéra Theodora. Svoju mamu a sestru Sabinu zastihla v aute počas cesty na predstavenie do Brna.

Zdravotné problémy sa nevyhýbajú ani Ive Janžurovej. Začiatkom roka 2016 podstúpila náročnú operáciu srdca, pri ktorej jej vymenili chlopňu. „Odvtedy sa cítim ako znovuzrodená. Oveľa lepšie sa mi chodí po schodoch, môžem opäť behať aj po lese, dobre sa mi dýcha a zmizla mi aj astma,“ pochvaľuje si dnes takmer osemdesiatročná herečka. Veľké jubileum, ktoré ju čaká v máji, hodlá osláviť na javisku - francúzskou komédiou Pustite ma von!!!, ktorú bude režírovať dcéra Sabina. „Nepoznám nikoho, kto by to zahral lepšie ako Ivuška. Maminka je zvyknutá na pracovné tempo a pohyb. Nemôže sa zastaviť, aj keď je svet teraz ochromený zákernou chorobou,“ vyznala sa na adresu svojej mamy.

Pozrite si obrovskú GALÉRIU vzácnych záberov Ivy Janžurovej aj v spoločnosti Milky Vášáryovej a iných legien