Ani dvadsaťročný vekový rozdiel im nezabránil, aby prežívali náruživú lásku ako z telenovely. Steny v obrovskej vile pri Zvolene, ktorú nedávno tréner českej hokejovej reprezentácie Miloš Říha (†61) kúpil, aby mohol žiť pod jednou strechou s mladou milenkou, by vraj vedeli rozprávať. O generáciu mladšia Soňa Obšutová (41), do ktorej sa zamiloval, je neter legendárneho Jozefa Golonku a exmanželka nášho bývalého hokejového reprezentanta Jaroslava Obšuta. Toho Říha roky trénoval v kluboch Spartak Moskva a Atlant Mytišči, čo pridávalo na pikantnosti ich trojuholníka. Či medzi peknou blondínou a zrelým trénerom preskočila iskra už v Rusku, špekulujú mnohí. No chvíle, ktoré Soňa prežila pred smrťou svojej lásky, naháňajú zimomriavky. Svojho milenca našla nemohúcneho a zakrvaveného vo vile, ktorá sa mala stať hniezdočkom ich lásky.

Prestali chodiť do spoločnosti

Říhov skon neprišiel ako blesk z jasného neba. O zdravotných problémoch hokejového trénera sa vedelo. Vlani ho pred svetovým šampionátom museli na dva dni hospitalizovať, no bolesti v oblasti brucha neustupovali. Říha s Obšutovou prestali na jeseň chodiť do spoločnosti. „Naposledy sme sa videli niekedy vo februári. Odmietali chodiť na plesy, hoci sezónu predtým boli všade. Až teraz som sa dozvedel, prečo bola Soňa zásadne proti, Miloš mával stále bolesti a ona ho chcela chrániť,“ priznáva pre PLUS 7 DNÍ smotánkovský reportér Ján Kubiš, ktorý býva tiež vo Zvolene.

Ak by to záviselo od Miloša Říhu, zrejme by doma nesedel. Podľa mnohých jeho známych svoje zdravotné ťažkosti zľahčoval. Zaťal zuby a tváril sa, že o nič nejde. „Stále tvrdil, že to je nič, že to prebolí. A potom prišla korona a už sme sa nevideli,“ dodáva Kubiš smutným hlasom. Říhu opisuje ako skvelého kamaráta, ktorého domáci vo Zvolene a okolí milovali. „Miloš bol veľký, mocný chlap a skôr sa usmial, akoby bol zlostný. A keď niekam prišiel, každý si ho hneď obľúbil.“

Náhly kolaps prišiel asi tri týždne pred jeho smrťou. V lieskovskom dome ho našla šokovaná Soňa. Naskytol sa jej otrasný pohľad, nemohúcemu partnerovi sa podľa nášho zdroja z nosa a uší rinula krv. Obšutová ihneď volala záchranku, ktorá Miloša odviezla do zvolenskej nemocnice. Odtiaľ putoval do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde sa o neho staral popredný lekár František Hampl. Na Slovensko okamžite pricestoval syn Miloša Říhu, ktorý je takisto hokejový tréner. A ten sa pravdepodobne postaral o to, aby otca transportovali do vychýreného pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe (IKEM-u), kde ho však už nedokázali zachrániť. Miloš Říha skonal na zlyhanie pečene. Paradoxne, posledné roky svojho života prežíval na Slovensku druhú mladosť.

Ako z telenovely

Láska Miloša Říhu a Sone Obšutovej spôsobila svojho času v hokejových kruhoch senzáciu. Keď sa v roku 2014 dali dohromady, ona bola vydatá a on ženatý. Hokejový tréner nechal v Česku manželku Alenu, ktorá po pichľavé slovo nechodila ďaleko. „Celé ma to zaťažuje. Urobila som za tým všetkým čiaru. Je to jeho záležitosť, je dospelý a dotyčná dáma tiež. Keby bol manžel aspoň niekde ‚zašitý‘ v Rusku, tak je to zase iné, ale Bratislava a Zvolen sú predsa len na očiach. On sa musel zblázniť. Ja si už žijem svoj život a nemám potrebu vídať ho, hoci občas mi napíše,“ komentovala manželove zálety pani Říhová a prípadné chúťky rozviesť sa odmietala. „Prečo by som to robila? Neuľahčím niekomu cestu. Ak to manžel bude chcieť riešiť, tak to budeme riešiť,“dodala.

Aj Soňa zotrvávala oficiálne vo zväzku s Jaroslavom Obšutom. Hokejista nebol z románika    svojej ženy, ktorá si začala s jeho niekdajším „šéfom“, nadšený. „Zrejme sa zoznámili počas môjho pôsobenia v Spartaku Moskva. O tom, že za ňou chodí, som sa definitívne dozvedel v čase, keď na Slovensku boli MS v hokeji v roku 2011. Snažil som sa manželstvo zachrániť, ale nepodarilo sa mi to,“ lamentoval Obšut, hoci sám vraj nebol žiadne neviniatko. Jeho bývalý tréner sa bránil.

„Áno, so Soňou sa poznáme štyri roky. Veď som Obšuta v Spartaku Moskva trénoval. Vo vzťahu sme však iba rok. Keď sme sa my dvaja dali dokopy, oni už pol roka spolu nežili a ja som ju predtým dva roky vôbec nevidel. Moja rodina o tom vie, povedal som jej to a je s tým uzrozumená,“ ozrejmoval časovú os svojho vzťahu zamilovaný Říha.

Soňa sa pomerne rýchlo rozviedla, ale či z manželstva vycúval aj Miloš, nie je známe. V každom prípade, dvojica si nažívala v jednej domácnosti na Slovensku. Slávny tréner v Lieskovci pri Zvolene kúpil vilu s veľkým pozemkom hraničiacim s miestnym potokom a dal ho strážiť dvom vlčiakom. Dobré riešenie. Lebo keď sa pred dvoma rokmi stal trénerom českej reprezentácie, doma často nebýval.

Neustále sa presúval za prácou do Česka a ďalších krajín. Doma pri Zvolene si potom užíval zaslúžené voľno. Udržiaval si kondíciu na tenisovom ihrisku, ktoré mu zaberalo podstatnú časť záhrady. Priateľov pozýval aj do svojho „sklípka“, známy bol predsa ako bonviván, ktorý nepokazil zábavu.

„Vlani oslavoval šesťdesiatku, pozval na ňu Golonkovcov, keďže Soňa je dcérou sestry Božky Golonkovej a šéfa bystrického hokeja Juraja Kovaľa, kamarátov z Lieskovca a okolia,“ rozpamätal sa jeden z pozvaných. Jedným dychom však dodal: „Nikdy som Miloša nevidel piť tvrdý alkohol, skôr si vychutnával víno. Ale nikdy nebol vyslovene opitý,“ nechápajúc narážal na príčinu Řihovej smrti, ktorú si nevie vysvetliť.

Z vily sa odsťahovala

Soňa Obšutová po partnerovom skone z Lieskovca zmizla. Veď dom patriaci Milošovi budú dediť jeho dospelé deti, syn Miloš a dcéra Andrea. „Klebetí sa, že Říhova rodina si jej prítomnosť v jeho vile neželá, nemali ideálne vzťahy,“ tvrdí náš zdroj. Pravda je však aj iná. Miesto, kde Soňa objavila nemohúcneho Miloša, jej naháňa hrôzu. „Vravela, že v živote tam nechce ísť. Že ho tam našla odpadnutého a to miesto už viac nechce vidieť,“ dodal jej kamarát Ján Kubiš.

FOTO dvojice aj obrovskej vily Miloša Říhu pri Zvolene TU

Vlani na jeseň si Obšutová kúpila vo Zvolene byt, kde po jeho smrti asi našla útočisko. Podľa jej okolia ju však niektorí zbytočne hodnotia prísne. „Ak by bola zlatokopka, zostala by s Obšutom, s ktorým si nerozumela. S Milošom boli spolu úžasní. On ju veľmi miloval, to mi aj osobne povedal. Bol to vášnivý, nie papučovo-gaučový vzťah o ničom. Sem-tam si vedeli povedať svoje a potom sa udobrovali,“ priblížil náš zdroj ich „taliansku domácnosť“.

A čo hovorí zlomená Soňa? „Budeš nám veľmi chýbať. Česť tvojej pamiatke! V našich srdciach budeš navždy,“ rozlúčila sa s partnerom na Instagrame. Nie je totiž isté, či bude na jeho pohrebe v Česku vítaná.

Mohlo by vás zaujímať: