Ako píše časopis Sedmička, vdova pro oscarovom režisérovi Jiřím Menzelovi († 82) pred pol rokom založila nadačný fond nesúci jeho meno. Na konci apríla potom usporiadala Festival Jiřího Menzela, na ktorom prebehla okrem iného charitatívna dražba režisérových osobných vecí.

Časopis si všíma, že na zahajovací večer dostalo pozvánku množstvo známych tvárí českého šoubiznisu, medzi nimi režisér Zdeněk Svěrák, herečka Eliška Balzerová, speváčka Leona Machálková či herec Václav Vydra. Avšak, práve Žilková, ktorá mala k Menzelovi roky blízko, pozvanie nedostala.

Podľa informácií časopisu Sedmička vdova po režisérovi nevie prísť herečke na meno a túži sa od nej držať čo najďalej. Dôvodom je odhalenie z decembra minulého roka, kedy Žilková prezradila, že mala pomer so slávnym režisérom a dokonca s ním otehotnela. Spravila tak v autobiografickej knihe Delte dvomi, ktorá vyšla pri príležitosti jej 60. narodenín

Herečka prežila v 80-tych rokoch s Menzelom románik, ktorý trval pol roka. "Prachsprosto ma zbalil na karlovarskom filmovom festivale. Oslovil ma a začal do mňa hučať. Nie je tajomstvom, že svojou starostlivosťou zahŕňal rad herečiek. Ale to bolo v dobe, kedy s nikým v zásade nechodil. Len sa nejako vídal s Geraldine Chaplin. Proste poletoval,“ vyjadrila sa Žilková o režisérovi ako o veľkom sukničkárovi.

Archívne FOTO Žilkovej a Menzela v GALÉRII.

"Chvíľu som si myslela, že som jediná. Hovoril mi Pampeliško, vozil ma tou svojou sierrou a ja som bola absolútne šialene zamilovaná. V tej dobe, keď sa mi rozpadalo manželstvo, mala som pracovnú krízu a malé dieťa, to pre mňa bola taká snová bublina,“ priznala herečka, ktorej vtedy krachovalo manželstvo s iným režisérom, Jiřím Hanychom. 

Žilková s Menzelom otehotnela, no rozhodla sa pre potrat. "Veľa dievčat si v podobných situáciách zničí život. Vedia, že otec toho dieťaťa nie je partner na celý život a on ich tiež tak neberie. Ale dieťa ich k sebe pripúta. A ja som vedela, že Menzel má dievčat viac. Navyše som bola veľmi spálená životom. Tiež som nechcela ďalším otehotnením riskovať, že zase stratím všetku prácu,“ odhalila v životopisnej knihe herečka.

Smutne dodala, že toto rozhodnutie ju poznačilo. "Potrat bol pre mňa rozvod s Bohom. Odvtedy som už nikdy nemala ten pocit pokoja, že sa o mňa Boh postará a že som dobré dievča. Stala som sa vyvrheľom v hodnotách, ktoré som si sama určila,“ vyjadrila sa.

Žilková sa aktuálne rozvádza s českým exministrom Stropnickým po  jeho mileneckej afére, viac čítajte tu: