Legendárny hokejista Jozef Golonka získal počas svojej oslnivej kariéry nielen významné ceny vrátane štátnych vyznamenaní, ale aj nečakané bonusy od fanúšikov. Miláčikom národa sa stal hlavne po roku 1968, keď počas okupácie Československa v Štokholme so svojim mužstvom dvakrát porazili Sovietsky Zväz.

Národný hrdina

Keď sa so svojim mužstvom vracal zo Štokholmu domov, medzi ľuďmi vládla obrovská eufória radosti. „Počas pristávania lietadla v Prahe, šesťdesiattisíc ľudí vybehlo na dráhu. Lietadlo sa muselo otočiť, lebo nemohlo pristáť. V reštauráciách som neplatil a keď sme boli medzi davom ľudí, jeden fanúšik mi dal obálku. Nevenoval som tomu veľkú pozornosť a strčil som si ju do vačku. Otvoril som ju, až, keď sme leteli z Prahy domov. Bolo v nej tritisíc korún,“ spomína najlepší útočník Európy šesťdesiatych rokov na dar neznámeho fanúšika. 

Za svoje výsledky dostával aj oveľa luxusnejšie odmeny. „Raz, keď sme vyhrali titul majstra, pozval si ma k sebe personálny šéf automobilky Mercedes Benz doktor Schneider. Prijal ma vo svojej kancelárii v Stuttgarte na deviatom poschodí, aby mi daroval auto, béžový Mercedes 240. Vtedy to bolo najdrahšie auto. Stálo štrnásť tisíc mariek,“ hovorí významne. Doma sa ním však pochváliť nemohol. „Títo naši „hajzlíci“ mi ho nedovolili priniesť do republiky. Musel som ho teda v Nemecku po štyroch rokoch predať za dvanásťtisíc mariek,“ spomína na dávne časy. V roku 1969 zas ako najlepší útočník Švédska dostal auto Saab. „Nechceli mi k nemu vydať „ešpezetku“. Tak som jazdil štyri roky na diplomatické číslo švédskeho veľvyslanectva,“ prezrádza Golonka bizarnosti niekdajšej doby. Viac spomienok, aj na stretnutia s niekdajšími politickými mocipánmi Gustávom Husákom, Ľubomírom Štrougalom, Vladimírom Putinom, Richardom Nixonom, kráľovnou Alžbetou a suveníry, ktoré od nich dostal, odhalil v pripravovanom čísle PLUS 7 DNÍ. Zadovážiť si ho budete môcť už budúci týždeň štvrtok     

Jozefa Golonku humor neopúšťa ani v najťažších časoch. Pozrite sa v GALÉRII aké „ucho“ bol v detstve.