Aktuálne FOTO Weiterovej z veterinárnej kliniky i zo súkromia nájdete v GALÉRII

Objavila iný svet! Mladšia dcéra Otta Weitera Nikola (31) Slovákov neraz šokovala, či už vyšportovanou postavou, netradičnou prácou, alebo hádkami s otcom. Brunetka pred viac ako siedmimi rokmi zbalila kufre a rozhodla sa pre život za veľkou mlákou, ktorý nedávno zmenila od základov. V americkom meste Las Vegas sa dlhé roky venovala fitnesu i modelingu, neskôr začala pracovať v nočnom klube ako go-go tanečnica. Dnes pracuje však v úplne inej oblasti - stala sa veterinárkou. Pre PLUS 7 DNÍ porozprávala viac o svojom novom živote, ktorý ju úplne pohltil.

Večná študentka?!

Nikola Weiterová je sebestačná a cieľavedomá žena, ktorá už dokázala, že sa nestratí ani v cudzine. V Nevade sa dostala na veterinárnu školu, absolvovala promóciu, napriek tomu so štúdiom nekončí, má ďalšie ciele, rovnako ako vo svojej novej práci, v ktorej trávi takmer všetok svoj čas. „Pracujem na veterine alebo teda vo zvieracej nemocnici. Stále si však dorábam školu. Mám pred sebou ešte tri mesiace každodenného sedenia v lavici. Môj život je úplne orientovaný na ukončenie školy a mojich pacientov,“ priznáva bez okolkov Nikola, ktorej denný harmonogram je poriadne nabitý.

„Vstávam ráno o piatej, aby som sa mala kedy učiť, škola sa mi začína o ôsmej ráno a o trinástej hodine som už na klinike, kde pracujem väčšinou do večera do siedmej. To je môj program od pondelka do piatka,“ opísala svoj pracovný týždeň. Weiterová sa nenudí ani cez víkend. „Stále vystupujem v šou. To som zrezala na piatok a sobotu v noci. Nedeľa je jediný deň, keď mám voľno, ktoré väčšinou strávim okolo domu - nákup, pranie, upratovanie,“ vyratúva.

20120119 Nikola Weiterova, fotenie, atelier, nove prsia, fotene pre: K. Dugovicova
Zdroj: archív N.W.

Psy sú číslo jeden

Kedysi boli veterinármi najmä muži, dnes sú z osemdesiat percent absolventi veteriny ženy, a to nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Pri práci veterinára je dôležitá najmä trpezlivosť, súcit a láska k živým tvorom. A to naozaj k všetkým. „Pacientov máme rôznych. Všetky rasy psov, mačiek, hlodavce, vtáky, plazy a iné. Najradšej pracujem so psami. Celý život som mala a mám malých psov, no musím uznať, že odkedy pracujem na klinike, mám radšej veľké rasy, aspoň pokiaľ ide o povahu,“ priznáva mladšia dcéra známeho speváka šlágrov.

Ako veterinárka má práce vyše hlavy. „Som pravá ruka hlavného veterinára - doktora. Licencovaný veterinárny technik, čo som ja, je v podstate registrovaná, licencovaná zdravotná sestra,“ informuje Nikola a tvrdí, že ju jej odbor úplne fascinuje. „Učím sa každý deň. Už teraz premýšľam nad vyšším vzdelaním v rámci špecializácie. V tomto semestri v škole pracujem najmä s koňmi a domácimi úžitkovými zvieratami. Dobytok, kozy, sliepky a iné. Je to úplne iný svet v porovnaní s domácimi miláčikmi. Ak by som si dorobila špecializáciu, bolo by to zrejme v rámci veľkých poľnohospodárskych zvierat,“ prezrádza.

Aktuálne FOTO Weiterovej z veterinárnej kliniky i zo súkromia nájdete v GALÉRII

V jednom kole

Rodená Bratislavčanka si v Amerike vybrala školu s najlepšími referenciami. „Mám najintenzívnejší program a najmä veľa pracujeme so živými zvieratami, po celý čas štúdia, čo ma veľmi dobre pripravilo na vykonávanie práce so zvieracími pacientmi. Denne ošetrím desať až tridsať zvierat. Záleží na úkone, ktorý vykonávam.“ Nikola má dni, keď robí iba dentálnu hygienu, inokedy sa venuje liečebni, operáciám či pohotovosti. „So svojím pacientom prejdem od predoperačného vyšetrenia cez kalkuláciu liekov, sedatív, zavedenie katétra, anestézie, intubácie, samotného čistenia zubov s ultrazvukovým odstraňovačom zubného kameňa, a potom, samozrejme, zobudenie pacienta a rekonvalescencia až po prepustenie domov. Všetko ako technička robím sama,“ vyratúva náročnosť jedného zákroku. V liečebni rieši okrem preväzovania rán či vakcín pedikúru či čistenie análnych vačkov. V operačnej sále zas cisárske rezy, umelé oplodnenie, kastráciu alebo rôzne iné operácie.

Najnáročnejšia je pohotovosť

„Keď sa rozletia dvere a príde k nám zviera zrazené autom alebo po psej bitke či útoku, vtedy ide všetko nabok a treba konať rýchlo. Rozhodujú sekundy,“ opisuje ťažké dni na veterinárnej klinike. „Je to naozaj náročné fyzicky, psychicky i mentálne. Denne sa stretávam s neférovosťou, bolesťou, so smrťou. Je ťažké zmieriť sa s tým, že sa nedajú zachrániť všetci,“ priznáva Weiterová, ktorá rieši aj eutanáziu. „Bohužiaľ, riešim ju na dennom poriadku. Úprimne sa na humánnu eutanáziu pozerám ako na dar. Keď je čas, je čas. Nie je dôvod predlžovať zvieraťu bolesť,“ vraví rozhodne.

Problém vraj nastáva, keď majiteľ zvieraťa žiada o eutanáziu z iných dôvodov, ktorých môže byť mnoho. Väčšinou ide o peniaze. Ak si majiteľ nemôže dovoliť liečbu zvieraťa alebo zákrok, ktoré zviera potrebuje, legálne sa môže rozhodnúť pre eutanáziu. „To mi je však proti srsti,“ netají Nikola.

Zvierací hrdina?!

Známa Slovenka sa spolu s kolegami vždy snaží zviera zachrániť. „V takýchto situáciách podpíšeme adopčné papiere za daného pacienta, prevezmeme finančnú a legálnu zodpovednosť a riešime to ďalej.“ Pre Weiterovú je to mentálne náročné a vraj sa vie nahnevať do neskutočných výšin, ale toto je presne moment, pre ktorý sa rozhodla pracovať so zvieratami. „Chcem byť súčasťou zmeny. Chcem pomôcť. Možno nezmením celý svet, ale pre dané zviera som v danej situácii celým svetom ja, pretože ja môžem rozhodnúť o jeho osude. V podstate mi to dáva akýsi nadpozemský super hrdinský pocit. Vidieť zviera vyliečiť sa,“ priznáva vyšportovaná fitneska.

Za svoju prácu je aj patrične ohodnotená, zjavne lepšie ako na Slovensku. V USA veterinárny technik, ktorý začína kariéru stážou, má vraj priemerný nástupný plat zhruba 55-tisíc dolárov ročne. Veterinárny lekár má okolo 120-tisíc dolárov ročne, no plat sa veľmi líši a závisí od jeho kvalifikácie. S pribúdajúcimi skúsenosťami sa mzda zvyšuje.

Na druhej koľaji

Nikola Weiterová sa roky venovala fitnesu, speváckej i tanečnej kariére a vystupovala v profesionálnych šou v kasínach v Las Vegas či sa rada prezentovala na sociálnej sieti vo vyzývavých outfitoch. Dnes už na seba vraj nemá toľko času. „Tanec a fitnes boli mojou vášňou celý život, a ako sa hovorí, stará láska nikdy nevyhorí, ale nie je to momentálne moja priorita. Myslím si, že som vo fitnes dosiahla absolútne maximum. Mentálne rastieme celý život a jednoducho som prerástla fázu v živote, keď bolo pre mňa bytostne dôležite zbierať trofeje,“ priznáva otvorene Nikola, ktorá je však stále sponzorovaná športovkyňa. „Stále mám online klientov v rámci cvičenia, jedálničkov i pózovania na súťaže. Fitnes ma naučilo veľmi veľa o samej sebe, disciplíne a mnoho iného. Nemenila by som svoje zážitky a úspechy za nič na svete,“ vraví hrdo.

Aktuálne FOTO Weiterovej z veterinárnej kliniky i zo súkromia nájdete v GALÉRII

Weiterová momentálne rieši aj niekoľko pracovných ponúk a možností na Slovensku a v Česku. „Vyzerá to tak, že od leta budem zrejme v Európe omnoho viac, na čo sa veľmi teším. Budem pôsobiť v oboch oblastiach. Šport, ale aj medicína,“ prezrádza možný návrat do rodnej krajiny a zároveň priznáva, že prvýkrát v živote nemá naplánovaný život do detailov. „Pôjdem s prúdom. Čo sa má stať, sa stane a som tomu otvorená,“ dodáva na záver Nikola Wei­terová.

Anketa
Prekvapilo vás nové povolanie Weiterovej dcéry?