Už je to nejaký čas, čo sa internetom začalo šíriť veľmi zaujímavé video z dielne slovenských tvorcov. Dvojica mladých frajerov si to na luxusnom aute šinie po diaľnici rýchlosťou 270 kilometrov za hodinu, pričom spolujazdec hecuje vodiča do vskutku nebezpečných manévrov. „Ideme 270! Poď bez rúk!“ zvolá v istom momente muž sediaci vedľa šoféra. Nuž a ten bez rozmyslu reaguje, ako mu káže. Pustí volant a nadšene kričí: „Uuuu! Bez rúk!“ Obaja sú zjavne šťastím bez seba, že dokázali niečo naozaj veľkolepé. Nie však dosť na to, aby nezašli ešte ďalej. „Poď bez nôh!“ Nabáda vzápätí spolujazdec vodiča. Či mladík za volantom na túto výzvu zareaguje, ťažko povedať, keďže pod palubnú dosku nevidieť. Nič to však neuberá z dobrej nálady posádky, ktorej členom je známy slovenský raper a štátom menovaný konkurzný správca Michal Straka, alias EGO, no a druhým je podarený synáčik muža spájaného s podtatranským podsvetím.

Premlčané

Nahrávka, z ktorej normálnemu človeku behá mráz po chrbte, vznikla pred šiestimi rokmi. Trvá vyše jednej minúty a štyridsiatich sekúnd, počas ktorých divák s napätím čaká, čo všetko podarená dvojica ešte vymyslí. Ak by sa video čistou náhodou dostalo v tom čase do pozornosti slovenskej polície, niet pochýb, že by padali tvrdé tresty. Veď predstava toho, čo mohlo spôsobiť auto idúce rýchlosťou 270 kilometrov za hodinu, navyše bez akéhokoľvek riadenia, vyvoláva veru hrôzostrašné predstavy. Lenže spomenutí muži sa zjavne výborne zabávali. Akoby mali úplne zatemnený mozog. Po diaľnici pritom jazdili aj iné vozidlá. Dnes je však skutok premlčaný.

Motoristický novinár Martin Domček po pozretí videa konštatuje, že dávať ruky dolu z volantu pri rýchlosti 270 km/h môže iba úplný psychopat. Zdôrazňuje, že čím ide vodič rýchlejšie, tým nižšia je stabilita auta a je oveľa háklivejšie na bočný vietor alebo drobnú nerovnosť na vozovke. „Nerovnosti ani pomalšie idúce auto pred vami pritom vôbec nemusíte zaregistrovať - jednoducho to nestihnete. Buďme názorní - pri rýchlosti 270 km/h prejde auto za 2 sekundy - čo sa prezentuje ako minimálny bezpečný odstup od vozidla idúceho vpredu - 50 metrov. To je približne toľko, akoby ste za seba postavili takmer 40 áut dlhých ako Fabia. Alebo na ležato za seba umiestnili štyri 12-poschodové paneláky. Jednoducho okolo nich prefrčíte za dve sekundy. A o ďalšie dve sekundy ste prešli už okolo ôsmich - je to väčšia vzdialenosť, než majú tradičné bežecké okruhy pri školách. A prečo štyri sekundy? Skúste si jednou rukou zobrať smartfón, odblokovať ho a spustiť nahrávanie videa - bude vám to trvať minimálne tento čas, a to sa nemusíte dívať na cestu pred sebou. Na nečakanú situáciu pred sebou zareagujete pomalšie, akoby ste pred jazdou vypili štyri veľké pivá,“ vysvetľuje Martin Domček s dodatkom, že ak niekto pri nehode v tejto rýchlosti v aute zabije sám seba - čo je takmer isté - mu nevadí. Zdôrazňuje však, že pri uvedenej rýchlosti má auto obrovskú kinetickú energiu, je to bomba na kolesách, ktorá môže zabiť kohokoľvek, kto bude mať tú smolu, že sa s ňou stretne. „A to už je vážny problém,“ prízvukuje Domček.

V prípade Ega nešlo pritom o ojedinelý prípad nebezpečnej jazdy. Jeho manažér v minulosti na margo tejto skutočnosti pre médiá uviedol, že to bolo všetko v poriadku, pretože videá boli natočené v Nemecku, kde je na diaľnici povolená neobmedzená rýchlosť. Len ťažko si však predstaviť, že aj v tejto vyspelej krajine by muži zákona tolerovali rýchlu jazdu bez držania volantu. To by „neukecala“ ani taká hviezda ako Ego.

Je skutočným slovenským paradoxom, že niekoľko mesiacov po natočení videa o rýchlej jazde bez držania volantu, presnejšie v decembri 2012, naspieval raper Ego pre rezort dopravy skladbu Každý deň. Mala mať preventívny charakter, keďže jej úlohou bolo odrádzať mladých ľudí od pitia alkoholu a následnej jazdy. Ministerstvo sa vyhováralo, že s raperom nemalo zmluvný vzťah, lebo si ho vybral tvorca skladby. Jedným dychom však dodalo, že jeho účasť ich potešila, pretože v danej cieľovej skupine a žánri je jedným z najpopulárnejších interpretov na Slovensku.

Dvojica: Raper Ego a synáčik muža spájaného s podtatranským podsvetím. Video z roku 2012 ukazuje, ako Ego nabáda vodiča, aby pri rýchlosti 270 km/h pustil volant.
Dvojica: Raper Ego a synáčik muža spájaného s podtatranským podsvetím. Video z roku 2012 ukazuje, ako Ego nabáda vodiča, aby pri rýchlosti 270 km/h pustil volant.
Zdroj: YouTube

Čudné známosti

Ďalší zaujímavý fakt je, s kým sa Ego v minulosti tak rád vyvážal v aute. Lebo, ako sme v úvode uviedli, vodičom, ktorého nabádal, aby pustil volant, na čo ten promptne reagoval, bol potomok tamojšieho podnikateľa, prezývaného Ježko, v meste Kežmarok veľmi dobre známeho. Tomuto pánovi sme sa venovali v minulom čísle, v ktorom sme okrem iného spomenuli, že ide o človeka blízkeho takým zvučným menám slovenského podsvetia ako Mikuláš Černák či Ondrej Žemba. Práve s nimi Ježko v minulosti tuho spolupracoval, pričom Černáka údajne isté obdobie dokonca ukrýval. Dnes je to, samozrejme, slušný podnikateľ, v jeho šľapajach kráča aj jeden z jeho synov. Egov kamarát, pod Tatrami prezývaný Ježko mladší. Či má však z neho otec radosť, ťažko povedať, keďže stojí pred súdom pre poisťovací podvod.

Ako slovenská raperská hviezda na tohto človeka, s ktorým natočila viacero zaujímavých videí, narazila, sme sa snažili zistiť priamo od Ege, alias doktora práv Michala Straku, avšak bez úspechu. Hľadať sme sa ho vybrali do centra Šale, kde sídli jeho kancelária, pretože, hoci sa to veriť nechce, Ego má aj civilné zamestnanie. Je konkurzným správcom.

Pán správca

Do tejto funkcie ho menoval štát, konkrétne ministerstvo spravodlivosti, ešte v roku 2008 a napriek niekoľkým prešľapom v nej pôsobí dodnes. Teda aspoň tak sa oficiálne tvári, lenže zastihnúť ho v pracovnom nasadení v pozícii konkurzného správcu je temer nemožné. Potvrdili nám to aj v jeho kancelárii. „Nie, pán Straka tu nie je, ani tak rýchlo nebude. Ak niečo potrebujete, poradím vám,“ presviedčal nás mladý muž. Na to, že otázky pošleme doktorovi Strakovi mailom, veď ide o súkromné veci, mladík uviedol, že to bude zbytočné, pretože odpovedať bude aj tak len on. Napriek tomu sme to vyskúšali. Do uzávierky neodpovedal nikto.

Zdá sa teda, že doktor práv Michal Straka je mimoriadne vyťažený muž. Nie však ako konkurzný správca, ale v pozícii rapera Ega. Nuž a ten má svoj pracovný diár naozaj plný. Ako však môže čestne a svedomito, teda presne tak, ako zákon káže, plniť svoje povinnosti v pozícii, do ktorej ho menoval štát? To je otázka, na ktorú získať odpoveď je priam nemožné.

Podľa šéfa Združenia konkurzných správcov Slovenskej republiky Jána Havláta by to až taký problém nemusel byť, ak by Michal Straka zabezpečil svoju kanceláriu odborne zdatným zamestnancom. Ale vraj úplne rozumie našim otázkam. Aj tým, či Michal Straka svojím konaním občas neznevažuje pozíciu konkurzného správcu. „Na vašu otázku, či sa musia konkurzní správcovia zdržať aj v osobnom živote konania, ktoré by znevažovalo postavenie konkurzného správcu, odpovedám, že takáto široká povinnosť v zákone nie je konštatovaná. Viem však, že napríklad Advokátsky poriadok pre advokátov takúto povinnosť zakotvuje. Predpokladám, že aj iné stavovské organizácie majú takéto ustanovenia, ale správca nie je takýmto spôsobom reglementovaný,“ vysvetľuje Ján Havlát.

Potrestaný

A práve pravidlá nastavené u advokátov urobili pred pár rokmi Michalovi Strakovi poriadny škrt v jeho profesijnom smerovaní. Bolo to v čase, keď prepukla kauza okolo nákupu údajne predraženého CT prístroja do piešťanskej nemocnice, v ktorej vedení vtedy sedel aj Ego. Tento ostrý chlap situáciu vôbec nezvládol a na sociálnu sieť zavesil vulgárny, ba až vyhrážkami zaváňajúci odkaz. V tom období pôsobil Ego ako koncipient, čo je potrebný medzikrok k menovaniu za advokáta. Slovenská advokátska komora však nemala nad konaním doktora práv Michala Straku zľutovanie a za jeho správanie a vulgárne vyjadrenia ho potrestala. Vyčiarkla ho zo zoznamu koncipientov.

Čosi také mu však v pozícii konkurzného správcu hrozí veľmi ťažko, keďže, ako sme uviedli, na nich také prísne pravidlá neplatia. Otázka je prečo. Lebo minimálne za podnecovanie na rýchlu jazdu, navyše bez držania volantu, by zodpovednosť vyvodená mala byť.

Prečítajte si tiež:

Názory na rapera Ega píšte do diskusie pod článkom!