Vo vysokej politike pôsobila Renáta Zmajkovičová štrnásť rokov a patrila medzi najviac viditeľné zástupkyne strany Smer. Počas druhej vlády Roberta Fica bola dokonca istý čas podpredsedníčka Národnej rady.

Z tohto postu odstúpila na jeseň 2014 po prepuknutí kauzy okolo nákupu predraženého CT do piešťanskej nemocnice, kde pôsobila ako šéfka dozornej rady. Na jar 2016 sa už neuchádzala ani o priazeň občanov v parlamentných voľbách. Akoby zmizla z očí verejnosti. Nie však úplne.

Vysoká politika: V predchádzajúcom volebnom období zastávala Renáta Zmajkovičová post podpredsedníčky NR SR.
Vysoká politika: V predchádzajúcom volebnom období zastávala Renáta Zmajkovičová post podpredsedníčky NR SR.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Renáta Zmajkovičová stále zostala krajskou predsedníčkou strany Smer v Trnave a zaktivizovala sa aj na sociálnej sieti. Nuž, a pri brázdení po nej si bežný smrteľník ide veru oči vyočiť. Dáma, ktorá len pred pár dňami oslávila 55 rokov, sa tam prezentuje nielen ako intenzívne pracujúca regionálna politička, ale i vskutku koketnými pózami. No najmä luxusom. Z čoho si ho však môže dovoliť?

Kde na to berie?

Renáta Zmajkovičová pútala pozornosť už počas svojho pôsobenia vo vysokej politike. Niežeby bola horlivo aktívna, aj keď treba uznať, že rozhodne nepatrila medzi zákonodarcov, o ktorých ani šéfovia poslaneckých klubov nevedeli, že takých majú. Verejnosť si ju však vždy spájala skôr s nejakým novým účesom či módnym výstrelkom.

Prehodené nohy: Plní si Renáta Zmajkovičová vo veku 55 rokov nesplnený sen o kariére modelky?
Prehodené nohy: Plní si Renáta Zmajkovičová vo veku 55 rokov nesplnený sen o kariére modelky?
Zdroj: Facebook

A tiež so všakovakými rečami o tom, ako sa z nej stala doktorka práva vďaka údajnému plagiátorstvu alebo že má ešte z minulých čias blízko k známemu oligarchovi Vladimírovi Poórovi. Nemenej zaujímavé boli zistenia o jej lukratívnych nehnuteľnostiach, ktorých cenu v minulosti realitný maklér ohodnotil na vyše 750-tisíc eur.

Okrem dvoch bytov v Trnave vlastní Renáta Zmajkovičová byt na exkluzívnej adrese v Bratislave. Konkrétne na Zámockej ulici priamo pod Hradom. Ten vlastní spolu so synom. Jej potomok sa mohol pochváliť ešte rodinným domom v Trnave. Teda oficiálne.

Neoficiálne vraj túto nehnuteľnosť užívala práve bývalá podpredsedníčka parlamentu. Dnes už aj tento dom vlastní Renáta Zmajkovičová. Zaťažený hypotékou je pritom len bratislavský byt. Ako si to všetko dokázala zadovážiť žena, ktorá sama vychovávala syna a dlhé roky pôsobila v politike, sa verejnosť nikdy nedozvedela.

Pauzička: Napriek mimoriadnej zaneprázdnenosti si Renáta Zmajkovičová nájde čas aj na kávičku. Samozrejme, štýlovo oblečená.
Pauzička: Napriek mimoriadnej zaneprázdnenosti si Renáta Zmajkovičová nájde čas aj na kávičku. Samozrejme, štýlovo oblečená.
Zdroj: Facebook

Je síce pravda, že pred vstupom do verejných funkcií podnikala v oblasti módy, konkrétne mala butik v Trnave, a od roku 1996 tiež vlastní firmu, v ktorej vlani obnovila spoločníctvo, tá však napríklad v roku 2015 vykázala stratu vyše 36-tisíc eur. Mimochodom, na adrese uvádzanej v Obchodnom registri sme spoločnosť pani Zmajkovičovej hľadali márne.

Závistliví ľudia

Odkiaľ by mohli pochádzať finančné prostriedky zabezpečujúce jej nákladný život, nenaznačuje ani pohľad do majetkových priznaní, ktoré podávala ako poslankyňa. Nuž, a skúpe na odpovede bolo aj stranícke vedenie, ktorého sme sa pýtali, ako sú krajskí predsedovia hodnotení.

Či poberajú plat, alebo nejakú odmenu, v akej výške a podobne, na čo hovorkyňa Smeru Ľubica Končalová veľmi stručne odpísala, že „krajskí predsedovia politickej strany Smer-SD za výkon tejto funkcie nepoberajú žiadnu odmenu“. Ani samotná krajská predsedníčka v Trnave Renáta Zmajkovičová na otázky ohľadom majetku, zaslané na jej oficiálny stranícky mail, neodpovedala. Zrejme nestíhala. Akoby jej hlavnou činnosťou bolo napĺňanie profilu na sociálnej sieti, kde napríklad deň po zaslaní našich otázok vyhodila nasledujúci status: „Som veľakrát zaskočená a smutná, ako mnohí dokážu urobiť konflikt aj z toho, že svieti slnko. Žijeme vo vyspelom svete, v 21. storočí, obklopení úžasnými technológiami… Čím to je? Toľko agresivity? Je to trend? Nový životný štýl? Pretlak informácií či neschopnosť ich vyhodnocovať? Zosmiešňovanie iných, ponižovanie? Je to podvedomá nespokojnosť so sebou? Neschopnosť nájsť vnútorný mier? Život je nádherný! Šachy sú nádherná hra. Niekto hrá s figúrkami, ako je ohováranie či intrigy… a nakoniec príde mat, vlastný…“ Toľko pani Zmajkovičová, ktorá k myšlienkam, samozrejme, pripojila svoju peknú fotku.

Názor odborníčky

A takých, ale aj onakých možno na jej profile nájsť neúrekom. Renáta Zmajkovičová v maximálnom pracovnom straníckom nasadení, v hlbokom zamyslení, v prírode, pri kávičke až po obrázky, na ktoré normálny človek nevie ani adekvátne zareagovať.

Gýč?: Nohy Renáty Zmajkovičovej v extravagantných lodičkách.
Gýč?: Nohy Renáty Zmajkovičovej v extravagantných lodičkách.
Zdroj: Facebook

Urobila to však známa profesionálna štylistka Andrea Ziegler, ktorá krajskú predsedníčku sociálnych demokratov rozhodne nešetrila. „V niektorých prípadoch sa mi to zdá, akoby si chcela splniť sen o kariére modelky. Od ženy pohybujúcej sa v konzervatívnom prostredí sa očakáva, že sa bude nielen podľa toho obliekať, ale aj vyjadrovať. Doslova. Jej koketné pózy, prekladanie nôh tomu však nenasvedčujú. Navyše, často nevhodne zvolený styling. Ísť do nemocnice v čipkovaných červených šatách sa mi zdá priam vulgárne. Príliš veľa lesklého materiálu, množstvo aplikácií na oblečení, to môže vypáliť komicky až nevkusne. V jej pozícii a veku nechápem, čo chce naznačiť fotkou v župane. To sa na verejnú sociálnu sieť príliš nehodí a môže to vyzerať až smiešne. Akoby chcela za každú cenu upútať na seba pozornosť. Takto by sa nemala správať 55-ročná žena, politička dupľovane. To si môže dovoliť žena do tridsiatky. Fotenie pri umývaní zubov, svojej postele, fotenie svojich nôh v extravagantných lodičkách či ako pije kávu? Zdá sa mi to ako ponuka trochu iných služieb ako to, čo robí…Je to nevhodné,“ nedáva si servítku pred ústa Andrea Ziegler. Neskrýva pritom počudovanie nad tým, že Renáte Zmajkovičovej to ešte nikto nevysvetlil.

Nevhodné: Podľa odborníčky na niektorých fotkách vyzerá Renáta Zmajkovičová, akoby ponúkla trochu iné služby ako to, čo robí.
Nevhodné: Podľa odborníčky na niektorých fotkách vyzerá Renáta Zmajkovičová, akoby ponúkla trochu iné služby ako to, čo robí.
Zdroj: Facebook

Navyše upozorňuje, že napríklad v bankovom sektore existuje striktný dress code, čo je vhodné a čo nie. „Nemusí to vrhať dobré svetlo na toho, pre koho pracuje. Čo je trochu urážajúce, je neustále prezentovanie luxusu a honosnosti, keď mnohí ľudia na Slovensku žijú vo veľmi skromných podmienkach. Výsmech národu? To je v poriadku? Veď zastupuje najsilnejšiu politickú stranu so silným sociálnym cítením,“ otvorene hovorí profesionálna štylistka.

Spontánna osoba

Na političke však našla aj milé veci. Renátu Zmajkovičovú podľa jej prezentácie na sociálnej sieti označila za spontánnu osobu, ktorá sa nebráni novým veciam, má zmysel pre humor, nemá problém detailnejšie prezentovať bežný kolobeh svojho života a jednoznačne má blízky vzťah k móde.

Aj keď teda nie vždy vkusne vyjadrený. Zároveň jej radí, že žena v určitom veku by mala byť za každých okolností dáma. Vedieť, čo má ostať v súkromí, a čo, naopak, vhodnou formou prezentovať verejnosti. „Netvrdím, že byť vždy dokonale upravená. Môže to byť aj ležérne, napríklad v tričku a džínsoch. Ale adekvátne, sympaticky k veku. Nehrať sa na príliš veľkú štýlovosť. Našla som pár dôkazov, že to vie, a pristane jej to. V jej prípade by som sa riadila tým, že menej je viac. Aby to nepreháňala, ale dômyselne vyberala jednotlivé kúsky zo šatníka a k tomu citlivo dolaďovala ostatné časti oblečenia vrátane doplnkov, účesu a mejkapu,“ uzatvára Andrea Ziegler.

Strana mlčí

Strane Smer sme zaslali aj otázky týkajúce sa práve fungovania jej trnavskej krajskej predsedníčky na sociálnej sieti. Pýtali sme sa, či je v poriadku, ak sa sociálnodemokratický politik verejne prezentuje luxusom a či strana skúmala, odkiaľ má Renáta Zmajkovičová na to finančné prostriedky. Odpovede sme sa nedočkali.

Čítajte viac

Výber z magazínov