Naša najznámejšia, najstaršia a dodnes aktívna fotografka Zuzana Mináčováfotografka (91) nedávno odkryla časť svojho archívu a ukázala najkrajšie slovenské a české herečky. Na výstave v českom meste Kamenice, kde sa pôvodom Bratislavčanka usadila, vyjadrila spokojnosť. Mnohé stihla portrétovať, ešte keď boli mladé a pôvabné. „Na mojich záberoch budú také navždy,“ zhodnotila.

Z najsilnejšej generácie umelcov fotila Mináčová každého a vybrať na výstavu to „naj“ bolo pre ňu nadľudským úsilím. Jasno mala len pri Magde Vášáryovej (73), ktorú portrétovala už ako pätnásťročnú. Za pomoci kurátora následne zvolili za slovenskú stranu Soňu Valentovú (76) a za Česko Oľgu Schoberovú (79) s Janou Brejchovú (82).

Žiaden vizážista

Zuzana Mináčová o sebe otvorene vyhlasuje, že o technike fotografie nič nevie. „Pixely a farebná čistota, ktoré spomínajú moji kolegovia, mi nič nehovoria. Dôležité je rozmýšľať, byť kreatívny a vedieť, prečo chcem fotiť práve toto a takto. Keďže ľuďom, čo nič nevedia, praje šťastie, podarili sa mi úžasné fotografie,“ priznala so smiechom legendárna umelkyňa.

Vďaka práci pre filmové ateliéry mala možnosť pracovať a priateliť sa s najväčšími hviezdami strieborného plátna. Špeciálne miesto v jej živote majú manželia Libuše Šafránková a Josef Abrhám, ktorí v dokumente o osude fotografky hrali jej rodičov. Za jednu z najväčších slovenských priateliek zas považuje Magdu Vášáryovú. „Keď prišla ku mne, fotili sme, kým sme vládali. Absolútne sme si dôverovali. Rozhodne nikdy nepotrebovala vizážistu. Objavovali sme spolu skôr hodnoty, ktoré pramenia z jej vnútra. V istom období sme si ani nevedeli predstaviť, že by sa medzi nás postavil nejaký iný fotograf.“ Za najvydarenejšie zábery považuje súbor portrétov, ktoré vznikli v deň, keď dnes už bývalej herečke zomrel otec.

Zvláštny smútok

Osudný deň má dodnes v živej pamäti aj Magda Vášáryová. „Môj otec zomrel veľmi mladý a na mojich rukách,“ zaspomínala si. Napriek smutnej udalosti fototermín u Zuzany Mináčovej nezrušila. „Vznikli fotografie, ktoré ma zachytávajú z čistého profilu. Sú len zľahka nasvietené a badať v nich zvláštny smútok,“ opísala osudné dielo, ktoré aj fotografka považuje za výnimočné. „Fotili sme bez akéhokoľvek komerčného úmyslu, no nakoniec mali zábery obrovský komerčný úspech,“ prezrádza po desaťročiach.

STÁLE AKTÍVNA Zuzana Mináčová v mladosti. ARCHÍV ZUZANA MINÁČOVÁ

Ďalšou kedysi vychýrenou krásavicou, ku ktorej mala Mináčová blízko, bola česká herečka Olga Schoberová. Zoznámili sa počas nakrúcania filmu Dovidenia v pekle, priatelia. Olgu nazývali sexbombou už v časoch, keď sa takéto prívlastky v našich končinách nenosili. Pravdepodobne aj vďaka tomu, že sa ako prvá objavila na titulnej strane časopisu Playboy. „Keď fotky Olinky videl jej vtedajší manžel, americký filmový producent a prezident štúdia Warner Brothers John Calley, bol nadšený. Pomenoval po nej jachtu aj lietadlo a zatúžil aj po týchto záberoch. Hneď mi ponúkol, aby som v Hollywoode fotografovala svetové hviezdy. Bolo to úžasné. Dokonca som si kvôli tomu chcela kúpiť expozimeter a náhradné žiarovky,“ hotovala sa umelkyňa.

Prestížny biznis však nevyšiel. Medzi Johnom a Olgou prišlo k roztržke a zákazka padla. Dnes Schoberová, ktorú svojho času prirovnávali k Brigitte Bardotovej, na zašlú krásu iba spomína. Herečka, ktorá sa z Ameriky presťahovala do malého mesta kúsok za Prahou, dokonca tvrdí, že sa nikdy necítila byť umelkyňou. „Bola som len pekná, to je všetko,“ vyjadrila sa so sebareflexiou.

Radšej škaredú

Zuzana Mináčová umelcov sprevádzala aj na prestížne medzinárodné filmové festivaly. Na vlastné oči teda mala možnosť vidieť, ako naše herečky vedeli zamotať hlavu aj svetoznámym filmovým tvorcom. „Soňa Valentová so svojimi zaujímavými mačacími očami nemala konkurenciu,“ upozorňuje na črtu, ktorú na slovenskej herečke miloval aj niekdajší prezident Václav Havel. Ako sa kedysi vyjadril, v čase väzby mal na stene svojej cely Sonin portrét. „Mne sa so Zuzkou Mináčovou vždy pracovalo veľmi dobre. U každej osobnosti dokázala vyzdvihnúť najvýraznejšiu vlastnosť. Smútok, nežnosť či koketnosť,“ vyjadrila sa Valentová v minulosti. Herečku, ktorá je dnes odkázaná na pomoc opatrovateľskej služby, fotografovala Zuzana aj začiatkom osemdesiatych rokov počas filmového festivalu v Benátkach. „Bola taká krásna, že sa po nej obzerali aj v meste počas našej spoločnej prechádzky,“ spomína na zlaté časy.

Výnimočnou krásou kedysi podľa fotografky disponovala aj Češka Jana Brejchová. „S ňou boli najväčšie problémy. Nevedeli sme sa stretnúť v Prahe, tak nakoniec prišla do môjho ateliéru v Bratislave. Napokon aj tieto zábery mali obrovský úspech,“ hovorí už automaticky.

Mináčovej FOTO najkrajších slovenských a českých herečiek v GALÉRII

No ak by sme hľadali rozdiel medzi slovenskou a českou krásou, Mináčová ho ako „Čechoslovenka“ nevidí. „Všetky sú krásne a pre každého inak. Záleží na tom, kto a akými očami sa na ne pozerá,“ zhodnotila herečky z oboch krajín šalamúnsky. Napokon, sama sa stala svedkom, ako na filmovom festivale v Moskve zaujali hollywoodsku hviezdu prvej veľkosti naše nové vychádzajúce tváre. „Keď som tam  Kirkovi Douglasovi predstavila mladučkú Olinku Šalagovú a Ľudku Mandžárovú, bol v eufórii,“ usmieva sa Mináčová a svoje rozprávanie napokon končí svojskou úvahou. „Ale môj otec hovoril - a mal pravdu -, že je lepšie vziať si nie peknú, ale škaredú ženu, pretože s ňou človek aspoň vie, na čom je, hneď na začiatku.“