Slovensko ho spoznalo ako nekonvenčného reportéra, ktorý mapoval dianie v krajine na obrazovkách TV JOJ či neskôr RTVS. Činný bol aj ako aktivista, založil a viedol neziskovku Sloboda zvierat a päť rokov stál na čele organizácie Ľudia proti rasizmu. Laco Ďurkovič (48) si preskákal v živote všeličo, no udalosti posledných dní ním zatriasli viac než čokoľvek iné. "Bol som v pondelok na akcii na Slavíne proti ruskému fašizmu, proti ich agresii a vojne, proti napadnutiu Ukrajiny a skončil som v policajnej cele," priznal vo verejnej spovedi.

FOTO Ďurkoviča v putách aj v policajnej cele v GALÉRII >>>

Býva u neho právnička

Ďurkovič je známy filantrop. Keď začala ruská agresia na Ukrajine, okamžite u seba doma v Záhorskej Bystrici ubytoval utečencov. "Pravidelne počúvam od Ukrajinky Myroslavy jej obavy a smútok. Namiesto práce právničky v Kyjeve býva tu, upratuje dom v Marianke, bojí sa o svoju deväťročnú dcéru, ktorá je u babky v Zakarpatí, a tŕpne pri každom volaní manželovi, ktorý predtým montoval klímy a dnes na fronte hliadkuje každý deň so zbraňou v ruke v domobrane," opisuje reportér, čo prechádzalo pondelkovej akcii.

Osobné skúsenosti ho primäli k tomu, aby prijal pozvanie kamaráta, organizátora z iniciatívy Mier Ukrajine a zúčastnil sa zhromaždenia na podporu Ukrajiny. Ďalšie udalosti ani nepotrebujú komentár. Na bratislavskom Slavíne si vypočul mená 800 obetí vojny. "Hrozné príbehy, ktoré s roztraseným hlasom" rozprávali Ukrajinky do mikrofónu. "O zabitých deťoch, manželoch, rodičoch, o zbombardovaných domovoch, strachu, smrti, násilí..."

Ruskí agenti na Slavíne?

Ďurkovič hneď po príchode na pietnu spomienku spozoroval niekoľko provokatérov, ktorí propagovali vojnu. Na hrudi mali stužky na podporu ruského imperiálneho útoku, jeden chlapec si obliekol tričko s podobizňou sovietskeho diktátora Josifa Vissarionoviča Stalina. Po tom, čo začali narúšať zhromaždenie, ich odviedli policajti. Bohužiaľ, len na okraj Slavína. Udalosti preto vyústili do agresie.

Laco Ďurkovič na proteste na bratislavskom Slavíne.
Zdroj: facebook/laco.durkovic

"Keď sme počúvali príhovory Ukrajiniek, ako so slzami v očiach hovoria, ako prišli o svojich najbližších, ako videli umierať svojich rodičov, ako im zbombardovali domovy, bolo to mrazivé. Práve v tej chvíli napochodovala cez dav štvorica ľudí, akože rodičia a dcéra so synom s veľkými stužkami symbolizujúcimi ruský útok na Ukrajinu, ktoré mali demonštratívne pripnuté na hrudi. Bol to šok," podelil sa so svojimi pocitmi bývalý novinár.

Rodinka podľa Ďurkoviča pripomínala skôr agentov "s jasnou misiou provokovať". "Ten mladý chalan si odopol stužku z trička, zastavil sa hore na schodoch a začal ňou mávať nad hlavou pred všetkými zhromaždenými. Bolo to hrozné. Ako vidieť na fotkách, mladá žena, ktorá drzo kráčala krížom cez dav zhromaždených, dokonca chytila za krk jednu z Ukrajiniek. Mne sa podarilo tomu mladému bastardovi vytrhnúť tú stužku a, našťastie, odviedla ich polícia. Prišla za mnou mladá Ukrajinka, či nemám oheň, či môžeme tú stužku spáliť. Tak sme ju spálili. Bolo to hrozné, srdce mi pukalo od žiaľu. Nad tou bezcitnosťou, že bojujú nielen na Ukrajine, ale aj u nás. Robia útoky a hádžu bomby v hybridnej vojne."

Strhla sa bitka, policajt mu nasadil putá

Ukázalo sa, že ani odísť zo Slavína sa nedalo v mieri. "Pod schodmi už čakala ´smečka´ proruských provokatérov, obhajcov vojny, so Stalinom na tričku. Napadli párik dôchodcov, ktorí kráčali za mnou. Nastala tam mela, dostal som dozadu dva údery."

Pár chvatmi Laco Ďurkovič spacifikoval jedného z provokatérov, ktorý na neho začal útočiť. "Ako som ho zadržiaval v zovretí, zozadu na mňa zrazu zaútočil policajt a vykrútil mi ruky za chrbtom. Nebránil som sa, no on zjavne v strese celý sa chvejúc mi vulgárne nadával, tykal a ťahal ma k autu. Opakoval som, že uposlúchnem jeho príkazy, že nekladiem odpor. On mi ďalej nadával, nepočúval nikoho a ďalšiemu policajtovi nariadil nasadiť mi putá."

Vykoľajený Ďurkovič sa tak ocitol v policajnom aute, ktoré mierilo na stanicu. Za skutočnými mrežami potom pobudol podľa jeho slov asi šesť hodín. "Mal som aj vážne zdravotné problémy, ale všetka česť policajtom na stanivi, v zmysle zákona a v rámci možností robili pre mňa maximum," hovorí bývalý reportér.

FOTO proruských provokatérov na Slavíne v GALÉRII >>>

Iróniou osudu bol hneď vo vedľajšej cele neslávne slávny dr. Lipták, ktorý na Slavíne vraj mával ruskou zástavou. Už v minulosti na hoaxy, ktoré v súvislosti s pandémiou šíril, upozorňovala verejne polícia. "Akože musím oceniť, že keď som ho prosil o radu, keď som mal závraty kvôli zníženému cukru, lebo je predsa leká, poradil. Celé to však považujem za strašný fail polície. Aj keď chápem ich stres po celom dni, keď im tam behali dezoláti a pre-zi-dent," naráža bývalý reportér na niekdajšieho prezidentského kandidáta a fanúšika Kremľa Štefana Harabina, ktorý sa zjavil na protiruskej demonštrácii.

Nakoniec však za mrežami skončil paradoxne Ďurkovič. "Považujem za zásadný a vážny problém, že po útoku a opakovanom narušovaní zhromaždenia vezmú namiesto proruských dezolátov mňa, pokojného účastníka zhromaždenia. Toto by mala polícia do budúcna raz a navždy vyriešiť."

Mohlo by vás zaujímať: