Pred niekoľkými dňami minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak rozhodol o vytvorení novej pozície. Podľa neho bolo potrebné kreovať vládnu splnomocnenkyňu pre sociálnu prácu a rodinu. Vzápätí u Krajniaka vybrali jeho spolustraníčku z hnutia Sme rodina, ženu s kontroverznou minulosťou Petru Krištúfkovú (43), ako osobu z celého Slovenska najvhodnejšiu na túto pozíciu.

Na verejnosť sa dostalo aj Krištúfkovej curriculum vitae vypracované kvôli pripravenej pozícii a „mozgovci“ naprieč krajinou sa začali chytať za hlavu.

Zbúchané na kolene

Neodmysliteľnou súčasťou prejaveného záujmu o pracovné miesto je zaslanie motivačného listu a životopisu. Tak spravila aj Petra Krištúfková, keď sa ako jediná adeptka prihlásila na novovzniknutú pozíciu vládnej splnomocnenkyne. Jej curriculum vitae začalo kolovať na internete a zvedavcom pred obrazovkami po otvorení dokumentu padala sánka. Amatérskejší pracovný životopis sa už ani nedal napísať. Vyčítať sa z neho dá hlavne to, že blondínka nemá na pozíciu patričné vzdelanie, odbornosť ani skúsenosti.

Verejnosť sa dozvedela, že pred tým, ako ju Boris Kollár dotiahol so sebou do politiky, sa štyri roky venovala podnikateľskej činnosti. Akej konkrétne, nie je špecifikované. Zrejme schválne. Lebo chváliť sa veľmi niet čím.

Od mafiána k mafiánovi

V podnikateľských kruhoch nemá Krištúfková práve dobré meno. Takmer pred dvanástimi rokmi čelila obžalobe z vyše 23-miliónového podvodu. V roku 2000 predala budovu spoločnosti ESPADA na Kollárovom námestí v Bratislave.

Vystupovala pri tom ako zákonná zástupkyňa svojej dcéry, ktorá zdedila niekoľkoposchodovú budovu, niekdajšie Ľudové kúpele, po svojom otcovi a Krištúfkovej zavraždenom milencovi Eduardovi Diničovi (†34). Dinič bol známy bratislavský mafián a spomínanú budovu vlastnil s ďalším neskôr zavraždeným gangstrom Romanom Deákom.

Krištúfkovej a Diničova dcéra sa mala o nehnuteľnosť deliť s ďalšími dedičmi, ale dnešná poslankyňa Národnej rady SR budovu predala bez ich vedomia. Z predaja budovy nevideli ani korunu. Spoločnosti ESPADA vznikla predajom veľká finančná škoda.

FOTO Krištúfkovej mužov z minulosti v GALÉRII

Pani vládna splnomocnenkyňa na súde tvrdila, že budovu predala neznámej osobe pod nátlakom jej niekdajšieho priateľa Petra Havašiho (†32). Mimochodom, Havaši, prezývaný Havel, bol šéfom mafiánskej skupiny sýkorky v Senci. Ani on nezomrel prirodzenou smrťou. Pri streľbe utrpel v Porsche, v ktorom sa viezol, štyri zásahy do hlavy a hrudníka. Podľahol im pri prevoze do nemocnice. Aby bol výpočet Krištúfkovej partnerov z policajnej databázy úplný, nesmieme zabudnúť ani na Martina Ráca. Ten mal tiež opletačky so zákonom.

„Závadové“ osoby

Súdne ťahanice o budovu trvali približne dva roky. Krištúf­kovej hrozilo odňatie slobody na dvanásť rokov. Nakoniec však súd podnikateľku spod obžaloby oslobodil. Bez jedinej emócie po vyhlásení rozsudku blondína vstala a opustila miestnosť.

Pod jedným zo súvisiacich rozhodnutí    súdov je podpísaná Denisa Cviková. Ide o sudkyňu, ktorá spolupracovala s Monikou Jankovskou a Marianom Kočnerom. Zadržali ju s ďalšími Kočnerovými sudcami.

Denisa Cviková trvala na tom, že sa s Marianom Kočnerom nepozná. Osobne sa však prišla pozrieť na pojednávanie v Kočnerovej kauze zmenky. V súdnej sieni sedela inkognito. Prečo tam išla, doposiaľ nevysvetlila.

V súvislosti s Kočnerom treba pripomenúť, že dobré vzťahy s ním mala aj Krištúfková. Sám Kočner sa chválil tým, že ho vždy žiadala o pomoc, keď ju jej vtedajší partner Boris Kollár, čiže dnešný predseda parlamentu, odstavil od peňazí či auta.

Poslankyňa podnikala s ďalšou diskutabilnou persónou. Pred dvomi rokmi zrušila firmu s Katarínou Almášiovou, švagrinou advokáta Almášiho, podozrivého z členstva v organizovanej skupine. Polícia ho zaistila v roku 2018 pre podozrenie z páchania trestnej činnosti, na slobodu ho vtedy prepustili len vďaka vysokej kaucii.

Juraj Almáši skončil za mrežami aj druhýkrát. V máji tohto roku hľadala Národná kriminálna agentúra advokáta doma počas razie proti členom zločineckej skupiny takáčovci. Následne sa sám prihlásil na odporúčanie svojej švagrinej a spolupodnikateľky Petry Krištúfkovej.

Odbornosť

Prestížnu funkciu odklepli Krištúfkovej s prevažným súhlasom koaličných strán. Bude ju vykonávať bez nároku na mzdu, dostať má však osobného šoféra so služobným autom, môžu jej byť preplácané služobné cesty a náklady na pracovné obedy.

Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Petra Krištúfková (Sme rodina) a predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačovej konferencie k téme: Nebojím sa pravdy 21. júna 2020 v Bratislave. Petra Krištúfková sa vzdáva funkcie splnomocnenkyne vlády pre rodinu.
Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Petra Krištúfková (Sme rodina) a predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačovej konferencie k téme: Nebojím sa pravdy 21. júna 2020 v Bratislave. Petra Krištúfková sa vzdáva funkcie splnomocnenkyne vlády pre rodinu. "Nestojí mi za to, aby cez moju osobu útočili na vládu, útočili na ministra, na naše hnutie a už vôbec nie na moje deti," uviedla na nedeľňajšej tlačovej konferencii s tým, že naďalej bude robiť svoju prácu. Počet preferenčných hlasov, ktoré
Zdroj: Martina Kriková

Poslankyňa má momentálne bakalársky titul, ktorý získala na súkromnej vysokej škole v Skalici. Tam sa dopracoval k magisterskému titulu chvíľu pred ňou aj Boris Kollár.

V životopise pyšne uviedla svoje schopnosti a záľuby. Političku baví história a športy na čerstvom vzduchu. Z technického súdka sa cíti zdatná vo Worde, tabuľku v Exceli zvládne i prezentáciu v PowerPointe. Neuveríte, ale Petra Krištúfková sa chváli aj tým, že dokáže „pracovať“ s internetovým prehliadačom Internet Explorer.

Explorer sa dá považovať za prehliadač pre dinosaurov. Od roku 2004 stráca podiel na trhu. Len čo sa Krištúfková naučí „čarovať“ s modernejšími verziami ako Mozilla, Firefox či Google Chrome, možno získa aj miesto veľvyslankyne v nejakej exotickej krajine.

Nulová šanca

Podľa oslovených odborníkov na nábor zamestnancov by Petra Krištúfková s predloženým pracovným životopisom mala „úplne nulovú šancu“ na zamestnanie v reálnom živote.

„Určite by som človeka s takýmto životopisom neprijal a určite by som ho neprijal na vymyslenú pozíciu, ktorú by sa mi snažil natlačiť niekto iný. Zdatnosti ako PowerPoint, Excel a podobne sa ani neuvádzajú, ak človek v nich nie je vynikajúci expert. Ak to vie len otvoriť, berie sa to za samozrejmosť,“zhodnotil Krištúfkovej schopnosti biznismen Michal Truban.

FOTO Krištúfkovej mužov z minulosti v GALÉRII

Pochybnosti o správnosti výberu má aj politológ Grigorij Mesežnikov. „Nevidím problém v tom, že sa vytvárajú nové štruktúry, ktoré reagujú na reálny stav. Väčší problém mám s tým, kto funkciu bude vykonávať. Je to veľké prekvapenie. Bez ohľadu na to, čo všetko súvisí s predchádzajúcimi životnými epizódami pani Krištúfkovej, do tejto funkcie mal byť vymenovaný odborník. To znamená nie iba poslankyňa, ktorá aj predtým prejavovala záujem o túto politiku, ale človek, ktorý má špeciálne vzdelanie, skúsenosti. Slovensko má podľa mňa v tejto oblasti dosť  dborníkov.“