„Kronikár americkej politiky, židovstva a mužskej sexuálnej túžby bol považovaný za jedného z najväčších spisovateľov 20. storočia“ opisuje amerického autora Philipa Rotha The Guardian.

Bol jedným z najoceňovanejších autorov svojej generácie. Držiteľ Pulitzerovej ceny. Jeho meno sa pravidelne objavovalo medzi favoritmi na zisk Nobelovej ceny za literatúru. Významne prispel k propagácii českej literatúry. Vďaka nemu čítali Američania Milana Kunderu. Roth zomrel v utorok v noci vo veku 85 rokov na zlyhanie srdca. Spisovateľovu smrť potvrdil jeho agent.

Škandalózny autor

Vo svojich dielach sa Roth zaoberal otázkami identity, morálky. Venoval sa téme asimilácie Židov v Amerike. Odrážal zložitosť židovsko-amerického dedičstva. Publikovanie románu Portnoyov komplex v roku 1969 mu zmenil život. Vďaka bestselleru sa stala z mladého autora škandalózna celebrita. Mapuje v ňom život Alexa Portnoya zo židovskej rodiny strednej triedy s extrémnymi sexuálnymi túžbami.

Rotha zaujímalo mesto Franza Kafku. V roku 1927 sa vybral do Prahy. Vtedajšie Československo za železnou oponou bolo preňho zároveň úkrytom pred slávou. V 70. rokoch sa sem vracal pravidelne. Stretával sa z českými zakázanými autormi, medzi ktorých patrili Ivan Klíma, Karol Sidon, Milan Uhde, Ludvík Vaculík, Karel Pecka. Hoci hovoril, že do Prahy chodí za ženami, v roku 1976 mu už neudelili vízum. S českou komunitou bol v kontakte aj v New Yorku.

České obdobie

„Svoj život v New Yorku po Portnoyovi som žil v českej komunite emigrantov, ktorých som počúval, počúval a počúval. Každý večer som jedol v českých reštauráciách v Yorkville, hovoril som s každým, kto chcel hovoriť so mnou, a odpútal sa od všetkých kravín spojených s Portnoyom,“ uviedol podľa wikipédie o svojom českom období.

Svoje zážitky z Prahy spracoval v románe Pražské orgie. Do Prahy sa vrátil po nežnej revolúcii v roku 1990. Za pomoc spisovateľom bývalého Československa bol ocenený cenou Medzinárodného PEN klubu a Allenovej nadácie za službu literatúre.